G. Zdanevičienė: sprendimai, kai verslo finansavimo problemas reikia spręsti čia ir dabar

Ekonominiai sukrėtimai verčia verslo valdytojus bei vystytojus ieškoti sprendimų augimo potencialui išsaugoti ir priemonių įmonių finansiniams srautams subalansuoti. Vienas iš jų – faktoringo paslauga. „Mūsų tikslas yra suprasti, kokie yra kliento pagrindiniai finansiniai iššūkiai ir pritaikyti finansavimo produktus tiems iššūkiams spręsti“, – sako faktoringo ir susijusias paslaugas teikiančios UAB „Factris LT1“ pardavimų vadovė Baltijos šalims Gabija Zdanevičienė.
Gabija Zdanevičienė
Gabija Zdanevičienė / Asmeninio arch. nuotr.

Smulkaus ir vidutinio verslo įmones užgriuvus sunkmečio atneštų problemų grėsmėms bei pirmiesiems padariniais, taip pat susiduriant su nuolat ištinkamu apyvartinių lėšų stygiumi – vienas iš naujų, tačiau greitai pasitikėjimą pelniusių „gelbėjimosi ratų“ tapo faktoringo paslauga. Dar nesenai buvusi naujiena, šiandien prasiplėtė didesniu paslaugų spektru – kredito linijomis, gautinų sumų ir skolų administravimu, atvirkštiniu faktoringu ir, be abejo, konsultacine profesionalių pagalba.

15min kalbinta UAB „Factris LT1“ atstovė G. Zdanevičienė pataria įmonių vadovams atidžiai įsivertinti galimybes gauti valstybės teikiamą pagalbą ir nepraleisti galimybių, kurias gali suteikti alternatyvaus – nebankinio finansavimo paslaugas teikiantis sektorius.

– Su kokiais iššūkiais ir finansinėmis problemomis, jūsų nuomone, susiduria smulkaus ir vidutinio verslo (SVV) įmonės šiuo metu?

– Priklausomai nuo SVV veiklos sektoriaus, verslas susiduria su skirtingomis opiomis problemomis. Pavyzdžiui, gamybinių įmonių pagrindinis galvos skausmas yra energetinių išteklių, elektros, dujų, kainų augimas, transporto-logistikos verslai susiduria su naftos produktų kainų pokyčiais, darbuotojų trūkumu, transporto parko atnaujinimo problemomis, kai tenka laukti pusę metų ar ilgiau eilėje pas transporto priemonių gamintoją.

Jei įmonės dirba su ilgų terminų projektais, tada prioritetiniu iššūkiu tampa projekto pelningumo suvaldymas, kai gali prireikti ir teisininko paslaugų – sutartyse numatyti kainų indeksavimą ar galimybę koreguoti kainą, keičiantis kainoms rinkoje, į sutartis įtraukti kitus sandorių įvykdymo saugiklius. Nepriklausomai nuo sektoriaus, jei SVV įmonė (SVV ekonominis vienetas) negali vienašališkai ir greitai koreguoti savo parduodamų prekių ir paslaugų kainos, tuomet susiduriama su amžina – apyvartinių lėšų problema.

– Kokius finansinių sprendimų gali ieškoti įmonės, susidūrusios su sunkumais arba priešingai – norinčios plėsti verslą?

– Šiuo metu UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) yra sukūrusi nemažai programų, kurios skirtos padėti jaunam verslui, tad SVV ekonominis vienetas turėtų pasitikrinti, ar atitinka kriterijus, kad galėtų pasinaudoti valstybės pagalba. SVV subjektams, kurie rinkoje veikia nebe pirmus metus, gali padėti bankai arba nebankiniai finansuotojai, tokie kaip „Factris“. Mūsų pagrindinis tikslas yra suprasti, kokie yra kliento pagrindiniai finansiniai iššūkiai ir atitinkamai pritaikyti finansavimo produktus tiems iššūkiams spręsti.

– Kokias paslaugas bei priemones, padedančias išspręsti finansavimo problemas, SVV įmonėms gali pasiūlyti „Factris“?

– Apyvartinių lėšų iššūkiams spręsti, kai SVV dirba su juridiniais asmenimis ir su atidėjimo terminais, galime pasiūlyti drausto arba nedrausto faktoringo (sąskaitų finansavimo) paslaugą. Kai reikalingos apyvartinės lėšos atsiskaityti su tiekėjais, darbuotojais, už komunalines paslaugas, tokiu atveju verslams galime pasiūlyti sprendimus su atvirkštiniu faktoringu arba kredito linija. Ieškantiems finansavimo investiciniams projektams, galime pasiūlyti finansavimą investicinės paskolos forma su palūkanų kompensavimu.

– Kokias minimalias sąlygas turi išpildyti SVV įmonės, kad galėtų gauti faktoringo paslaugą?

– Yra reikalavimų kriterijai klientui ir faktoringo paslaugai.

Reikalavimai klientui: per minimalią 6 mėn. veiklos istoriją ir paraiškos teikimo metu kliento apyvarta turėtų siekti daugiau nei 50 tūkst. eurų.

Reikalavimai dėl faktoringo: turėti prekybinių sandorių su kitais juridiniais asmenimis, kurie būtų registruoti Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO, angl. Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) šalyse (joms priklauso Lietuva ir daugelis kt. Europos šalių) ir sąskaitose numatyti apmokėjimo terminai turėtų būti nuo 15 iki 120 kalendorinių dienų.

– Kreipiantis į „Factris“, kokius paruošiamuosius darbus turi atlikti įmonės?

– Prašomos informacijos kiekis priklauso nuo reikalingo finansavimo produkto, limito ir paties kliento.

Traktuojama, kad saugiausias produktas yra faktoringas. Atitinkamai, šis finansavimo įrankis gali būti teikiamas ir neseniai registruotoms įmonėms bei jam patvirtinti reikalingas mažesnis kiekis informacijos. Jei įmonė vykdo veiklą jau ilgiau nei metus, prašysime pateikti finansines ataskaitas už praėjusius metus ir tarpinius finansus rodiklius už einamuosius metus bei nurodyti finansavimo poreikį, o jei įmonė vykdo veiklą trumpiau nei metus, prašysime pateikti tarpines finansines ataskaitas ir (arba) banko išrašą. Faktoringui įvertinti bus reikalinga gauti pirkėjo rekvizitus ir sutartį su pirkėju, jei dirbama pagal sutartį.

Jei reikalingas kredito linijos finansavimas, atvirkštinio faktoringo ar paskolos forma, tokiu atveju prašysime pateikti finansines ataskaitas už praėjusius metus ir tarpinius finansus rodiklius už einamuosius metus, gautinų ir mokėtinų sumų detalizaciją pagal vėlavimą dienomis, finansinių įsipareigojimų detalizaciją, prognozes dėl įmonės veiklos artimiausiam pusmečiui (prognozuojamos apyvartos, užsakovai ir pan.).

– Kodėl alternatyvūs finansavimo šaltiniai naudingi, kada – efektyviausi, o kada optimaliau ieškoti kitokių sprendimų?

– Dažniausiai į alternatyvius finansuotojus klientai kreipiasi, kai:

1) Finansavimo reikia čia ir dabar, labai greitai ar „reikėjo jau vakar“. Jei projektas nėra sudėtingas, alternatyvūs finansuotojai finansavimą suteikia greičiausiai rinkoje, finansavimo pasiūlymas gali būti pateiktas tą pačią dieną ir tą pačią ar sekančią dieną finansavimas suteiktas.

2) Tradiciniai bankai klientui jau pasakė, kad finansavimo suteikti negalės. Alternatyvūs finansuotojai dažniausiai yra linkę prisiimti daugiau rizikos, galimi individualūs sprendimai, mažiau dėl finansinių rodiklių iškylančių biurokratinių kliūčių.

3) Klientas nenori įsipareigoti ilgam laikotarpiui, kartais finansavimas reikalingas keliems mėnesiams, konkrečiam sandoriui įgyvendinti. Dažniausiai trumpalaikių projektų bankai nesiima, jie kontraktuoja metines sutartis, taiko nepanaudojimo mokesčius, tad ne visi klientai nori sudaryti sutartis su bankais. „Factris“ taiko mokesčius už panaudojimą, jei klientas nesinaudoja finansavimu, nėra patiriamos papildomos sąnaudos.

Visais atvejais siūlome klientams nepatingėti ir pasitikrinti, ar yra rinkoje priemonių, kuriomis jie galėtų pasinaudoti – galbūt tai jaunas verslas, kuris galėtų gauti finansavimą su INVEGA remiamomis priemonėmis ar tiesiogiai iš INVEGOS, gal Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos SODRA ar Valstybinė mokesčių inspekcija tuo metu taiko mokesčių atidėjimus ir pan. Valstybės taikomos priemonės ir lengvatos daugeliu atvejų yra palankesnės verslui, nei skolinantis iš tradicinio banko ar alternatyvaus finansuotojo.

Tik reikia numatyti, kad skolinantis iš valstybės ar su valstybės pagalba, laikas, kol tokia pagalba pasieks, gali užtrukti, nes procesai nėra trumpi. Alternatyvūs finansuotojai, tarp jų „Factris“, finansavimą gali suteikti operatyviai, atitinkantį rinkos dinamikos ir konkretaus verslo poreikius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų