Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

„Galutinis“ JAV ir Kinijos susitarimas G20 susitikime nebus pasiektas – W.Rossas

Šį mėnesį įvyksiančiame Didžiojo dvidešimtuko (G20) aukščiausiojo lygio susitikime gali būti pasistūmėta link prekybos susitarimo su Kinija, tačiau „galutinis susitarimas“ nebus pasiektas, pareiškė JAV prekybos sekretorius Wilburas Rossas.
Kinija ir Jungtinės Amerikos Valstijos
Kinija ir Jungtinės Amerikos Valstijos / AFP/„Scanpix“ nuotr.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas antradienį pareiškė, jog Xi Jinpingas „labai“ nori susitarimo, ir pakartotinai pažymėjo, jog Osakoje įvyksiančiame viršūnių susitikime tikisi susitikti su Kinijos prezidentu.

„Muitai jiems labai kenkia, – pareiškė D.Trumpas reporteriams Baltuosiuose rūmuose. – Mes tikimės visai netrukus susitikti su prezidentu Xi. Manome, jog su juo susitiksime G20 susitikime.“

D.Trumpui pareiškus, kad Kinija išsižada prisiimtų įsipareigojimų, ir Vašingtonui nusitaikius į Kinijos telekomunikacijų įrangos milžinę „Huawei“, Vašingtono ir Pekino derybos praėjusį mėnesį nutrūko.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas

„Žiūrėkite, mes turėjome susitarimą su Kinija ir po to jie jį sulaužė, – antradienį pareiškė D.Trumpas. – Jeigu jie negrįš prie to susitarimo, man visa tai bus neįdomu.“

Šalys tarpusavio prekyboje jau nustatė didelius importo muitus daugiau kaip 360 mlrd. JAV dolerių vertės prekėms, sukrėtusios finansų rinkas ir pakirtusios verslo pasitikėjimą.

Kelias pirmyn

Deryboms atsidūrus aklavietėje, rinkose pastaruoju metu atsirado lūkesčių, jog Xi Jinpingas ir D.Trumpas per G20 aukščiausiojo lygio susitikimą gali atgaivinti dvišales diskusijas.

„Scanpix“/AP nuotr./Xi Jinpingas svarbiame forume Pekine
„Scanpix“/AP nuotr./Xi Jinpingas svarbiame forume Pekine

Tačiau W. Rossas pareiškė, jog galutinis susitarimas, kuris, anot jo, „bus išdėstytas tūkstančiuose puslapių“, Osakoje nebus pasiektas.

„G20 susitikime geriausiu atveju bus pasiektas ... koks nors susitarimas dėl kelio pirmyn, – pareiškė jis televizijos kanalui CNBC. – Tai tikrai nebus galutinis susitarimas.“

Tačiau prekybos sekretorius patikino, jog susitarimas galiausiai bus pasiektas.

„Net karai, kurių šalys apsikeičia šūviais, baigiasi derybomis.“

Gegužės mėnesį D.Trumpas daugiau kaip dukart – nuo 10 iki 25 proc. – padidino 200 mlrd. JAV dolerių vertės kiniškoms prekėms taikomus importo muitus, nors tuo metu vyko eilinis dvišalių derybų dėl prekybos ratas.

JAV prezidentas taip pat liepė pradėti rengtis įvesti importo muitus dar 300 mlrd. JAV dolerių vertės kiniškoms prekėms, tai yra visai likusiai Kinijos eksporto į Jungtines Valstijas daliai.

Pekinas ėmėsi atsakomųjų priemonių ir šis prekybos santykių paaštrėjimas tapo didžiausiu neigiamu veiksniu, su kuriuo pastaruoju metu susidūrė pasaulio rinkos.

Beje, pirmadienį D.Trumpas pagrasino muitus 300 mlrd. JAV dolerių vertės kiniškoms prekėms įvesti nedelsiant, jeigu Xi Jinpingas neatvyks į susitikimą Osakoje.

Tuo tarpu W.Rossas stojo ginti muitų, kurie, anot jo, duoda gerų rezultatų.

Pasak prekybos sekretoriaus, finansų rinkos pernelyg audringai reaguoja į įvairius grasinimus dėl muitų, įskaitant tuos, kuriais Vašingtonas grasino Meksikai ir kurie turėjo įsigalioti pirmadienį.

„Manau, jog žmonės turi išmokti šią administraciją vertinti pagal rezultatus. Nespręskite pagal tarpines skambias frazes“, – pareiškė jis.

Muitus antradienį pagyrė ir D.Trumpas.

„Muitai yra puiki derybinė priemonė, didelis pajamų šaltinis ir, svarbiausia, veiksmingas būdas paskatinti ... bendroves keltis į Jungtines Amerikos Valstijas, o išsikėlusiąsias į kitas žemes – grįžti namo“, – parašė jis tviteryje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos