„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Gera žinia verslui iš Vokietijos: švelnėja atsiskaitymo sąlygos

Tarptautinės rizikos valdymo bendrovės „Coface“ atliktas tyrimas parodė, kad šiemet Vokietijoje padaugėjo mokėjimus atidėti leidžiančių įmonių skaičius, kai pernai tokių bendrovių skaičius stipriai krito. Pastebėta, kad mokėjimų terminai tapo trumpesni, o vidutiniai mokėjimų vėlavimai sutrumpėjo daugiau nei savaite. 41 proc. apklaustų įmonių pozityviai vertina šių metų pabaigą, tačiau tik 32 proc. išlaiko optimizmą žiūrėdami į 2022-uosius metus. Pagrindine grėsme vokiečių verslininkai įvardina pandemijos sutrikdytas tiekimo grandines, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Biuro darbuotojai
Biuro darbuotojai / 123RF.com nuotr.
Temos: 2 Vokietija Verslas

Pagal „Coface“ tyrimą, 2021 m. Vokietijos įmonės kiek atsikvėpė ir ryžosi suteikti savo klientams ilgesnius mokėjimo terminus. Pernai, užklupus pandemijai, klientus kredituoti sutinkančių bendrovių skaičius krito nuo 80 proc. iki 62 proc., o šiuo metu atidėti mokėjimą sutinkančių įmonių skaičius paaugo iki 74 proc.

Pagrindinis šio pokyčio variklis yra įmonės, vykdančios veiklą tik šalies viduje. 2020 metais 53 proc. tokių įmonių siūlė mokėjimo atidėjimus, šiemet šis rodiklis pakilo iki 73 proc. Vis dėlto, pažymima tyrime, labiausiai atidėtus mokėjimus taiko bendrovės, veikiančios savo šalies rinkoje, o pernelyg greitą verslo atsipalaidavimą „Coface“ ekonomistai vadina keliančiu nerimą, nes vos prieš metus Vokietijos ekonomika patyrė didžiausią ekonominį nuosmukį po 2008 m.

„Mes manome, kad pagrindinė priežastis, dėl kurios vokiečių įmonės taip greitai sušvelnino atsiskaitymo sąlygas, yra valstybės teikiama parama. Tačiau įdėmiai stebėsime, kaip įmonės ir toliau sugebės išlaikyti galvą virš vandens, kai neteks gelbėjimosi liemenių“, – situaciją komentuoja „Coface“ ekonomistė Christiane von Berg.

Trumpiausi – iki 30 dienų – mokėjimo terminai taikomi statybų sektoriuje

Vokietijos ekonomikoje ir toliau vyrauja trumpi apmokėjimo terminai iki 60 dienų – tokiomis sąlygomis pageidauja dirbti net 88 proc. įmonių. Panaši situacija buvo pernai ir užpernai. Vidutinis apmokėjimo laikotarpis sutrumpėjo nuo 33,4 d. 2020 m. iki 32,6 d. 2021 m.

Vertinant situaciją skirtinguose sektoriuose pastebima, kad trumpiausi apmokėjimo terminai taikomi statybose: beveik 75 proc. įmonių tikisi, kad apmokėjimai bus atlikti per 30 dienų. Vidutinis apmokėjimo terminas šiame sektoriuje sudaro 24,4 dienos.

Septyniuose iš vienuolikos sektorių pastebimi ilgesni nei 90 dienų apmokėjimo terminai, tačiau itin ilgi, daugiau kaip 120 d., terminai dabar fiksuojama labai retai.

„Coface“ analizėje pažymima, kad ryškiausias apmokėjimų terminų pailgėjimas, beveik 10 dienų, pastebimas statybų ir tekstilės bei aprangos sektoriuose. Sąskaitų apmokėjimo terminai trumpėjo gamybos priemonių (-8,2 d.), žemės ūkio (-7,3 d.) ir automobilių gamybos (-6,3d.) sektoriuose.

Delsimų mažėja, tačiau metalo pramonėje vėluojama atsiskaityti daugiau kaip 150 dienų

Palyginus su 2020 m., daugiau įmonių už prekes ir paslaugas atsiskaitė laiku. Šiemet tik 59 proc. įmonių susidūrė su mokėjimų vėlavimais, kai pernai šis skaičius siekė 68 proc. Apmokėjimų terminai trumpėjo beveik visuose sektoriuose, išskyrus metalo ir automobilių pramonės. Mažiausiai (iki 50 proc.) vėluojančių apmokėjimų buvo fiksuojama žemės ūkio sektoriuje. Tačiau su šia problema teigia susiduriančios net 70 proc. tekstilės ir aprangos pramonės įmonių.

Informacinių ir ryšių technologijų (IRT) įmonėse pastebėti vieni trumpiausių apmokėjimų vėlavimų terminai. Dauguma šio sektoriaus įmonių pranešė, kad apmokėjimai vėluoja iki 30 dienų, tačiau nė viena įmonė nepranešė apie daugiau kaip 60 dienų vėluojančius mokėjimus. Tuo metu metalo sektorius buvo vienintelis, pranešęs apie didesnius kaip 150 dienų vėlavimus.

„Coface“ išsiaiškino, kad palyginti su pernai vidutinis vėlavimo laikotarpis Vokietijoje per metus sutrumpėjo 8-mis dienomis ir pasiekė 27,7 d. Tai yra mažiausi vėlavimai per pastarąjį laikotarpį. Apie delsimų mažėjimą pranešė beveik visi sektoriai, o labiausiai šie terminai trumpėjo farmacijos ir chemijos (-26 d.) bei IRT (-25 d.) sektoriuose. Dabar IRT įmonės praneša apie trumpiausius delsimo terminus, vidutiniškai 17,5 d., o didžiausia kantrybe pasižymi mašinų gamybos bendrovės, vidutiniškai laukdamos apmokėjimo po 35,8 d.

Pagrindinė vėluojančių apmokėjimų priežastis yra finansiniai sunkumai, kuriuos išgyvena 41 proc. apklaustų įmonių 2021 metais. 20 proc. įmonių taip pat nurodė sumažėjusį vartojimą šalies viduje. Įdomu tai, kad dar 20 proc. respondentų citavo finansavimo trūkumą, nors vis dar aktyviai taikomos paramos priemonės, padedančios įmonėms susidoroti su pandemijos sukeltais sunkumais.

Finansinė rizika, susijusi su vėluojančiais mokėjimais Vokietijoje 2021 m. vertinama kaip maža. Tik 4,4 proc. respondentų pranešė, kad turi neapmokėtų sąskaitų, kurias delsiama apmokėti nuo 6 mėn. iki 2 metų, o pradelstos sumos sudaro 2 proc. metinės apyvartos.

Įmonių optimizmą didino valstybės pagalba

Tyrimo metu apklaustos Vokietijos įmonės į šių metų pabaigą ir 2022-ųjų pradžią žvelgia gana optimistiškai. Tačiau, pastebi „Coface“ ekonomistai, vertėtų nepamiršti, kad šalis vis dar lipa iš 2020-ųjų recesijos. 41 proc. respondentų tiki, kad šių metų pabaiga bus ekonomiškai pozityvi, tačiau 11 proc. yra įsitikinę, kad jų įmonių situacija prastės, palyginti su 2020-aisiais. Vis dėlto „Coface” surinkti atsakymai rodo ryškų nuotaikų posūkį, palyginti su pesimistiniais 2020-aisiais. Daugiau atsigavimo galima įžvelgti visuose sektoriuose, ypač metalo ir automobilių pramonėje.

2022 m. perspektyva išlieka pozityvi, tačiau įmonės į ateitį žvelgia atsargiau. Ateinančius metus pozityviausiai mato tekstilės ir aprangos sektorius. Tačiau šis kilimas turėtų būti lyginamas su 2020 ir 2021 metais, kurie buvo ypač sudėtingi būtent šiai pramonei. Panašiai situaciją mato ir automobilių gamintojai, kuriems šių ir ateinančių metų perspektyvos atrodo kur kas šviesesnės nei 2020-aisiais.

Tyrimas atskleidė, kad įmonės didžiausia rizika jų veiklai laiko pasaulinių tiekimo grandinių sutrikimus: dėl jų susirūpinimą išsakė 40 proc. respondentų. 20 proc. apklaustųjų paminėjo kylančias kasdienio vartojimo ne naftos produktų kainas, 10 proc. baiminasi Covid-19 pasekmių ekonomikai ir 8 proc. išreiškė nerimą dėl Vokietijos ekonomikos būklės.

„Coface“ tyrime pažymima, kad būtina stebėti, kaip keisis verslo optimizmas ateinančiais metais, kai nebebus teikiama valstybės parama. Vokietijoje finansinė pagalba verslui ir federalinės mokesčių lengvatos baigiasi 2021 m. rugsėjį, o specialios atostogų programos ir valstybės finansuojamos paskolų programos baigsis šių metų pabaigoje.

Išsamų tyrimą apie mokėjimų situaciją Vokietijoje galima rasti čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų