Antradienį popiet už vieną eurą būtų galima įsigyti 1,206 JAV dolerio, tokios kainos nebūta nuo 2014-ųjų gruodžio. Euras šiemet JAV valiutos atžvilgiu jau yra sustiprėjęs 14 proc.
Taip pat vienas euras vertas jau 0,93 Didžiosios Britanijos svaro sterlingų – kaina nematyta nuo 2009 m. pradžios. Svaro atžvilgiu euras šiemet pabrangęs 8,14 proc.
Antradienį euras brangsta ir kitų valiutų atžvilgiu: vienas euras yra vertas 9,308 Norvegijos kronos, 9,55 Švedijos kronos, 4,267 Lenkijos zloto, 70,82 Rusijos rublio.
„Savaitgalį vyko „Jackson Hole“ konferencija, kurioje buvo susitikę centrinių bankų vadovai. Joje ECB prezidentas Mario Draghi nesureikšmino euro kurso stiprėjimo, tuo tarpu JAV centrinio banko vadovės pranešimas buvo pernelyg silpnas, kad parodytų kokią aiškesnę kryptį. Na ir dėl to rinkos labiau tiki euru nei dolerius. Be to, išeina geri euro zonos ekonominiai duomenys“, – tendencijas komentuoja finansų maklerio įmonės „TMS Europe“ plėtros vadovas Lietuvoje Artūras Kampanas.
Anot jo, papildoma našta svarui išlieka „Brexit“ procesas.
Šiandien investuotojus nudžiugino geresnis, nei laukta, Vokietijos vartotojų pasitikėjimo indeksas – šalis yra euro zonos pagrindinė ekonomika.
Tačiau stipri rinkos reakcija jau gali rodyti, kad euro kursas yra pašokęs labiau, nei būtų galima pagrįsti ekonominiais rodikliais.
„Jau yra sentimentų, kad euras galbūt pernelyg graibstomas. Jis dar gali kurį laiką brangti, bet anksčiau ar vėliau jis turi grįžti prie kažkokios pusiausvyros. Rinkos nėra tobulos, jos kartais nukrypsta nuo fundamentalių verčių, tačiau vėliau sugrįžta prie pateisinamų kursų“, – įspėja A.Kampanas.
Anot jo, situacija gali apsiversti jau rudenį kitame Europos centrinio banko posėdyje – jame paaiškės tolesnė kryptis dėl pinigų kainos – palūkanų normų – ir taip pat laukiama, kad bus mažinama pinigų kiekybinio skatinimo politikos apimtis.
„Rinkose kursus lemia finansiniai srautai, nes kapitalas pajudėjo į euro zoną. Bet lygiai taip pat, kaip jis pajudėjo į vieną pusę, atsiradus naujiems vertinimams, jis gali pasukti į kitą turto rūšį“, – sako A.Kampanas.