„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Grupė parlamentarų siekia iš viešųjų pirkimų eliminuoti Rusijos karo rėmėjus

Grupė įvairioms Seimo frakcijos priklausančių parlamentarų siekia neleisti viešuosiuose pirkimuose dalyvauti Rusijos karo rėmėjams.
„Politinės veidmainystės gimtadienio“ protestas pirieš Visvaldą Matijošaitį
„Politinės veidmainystės gimtadienio“ protestas pirieš Visvaldą Matijošaitį / Teodoro Biliūno / BNS nuotr.

Septyniolika parlamentarų pirmadienį registravo Viešųjų pirkimų įstatymo pataisas, pagal kurias perkančioji organizacija privalėtų pašalinti tiekėją iš pirkimo procedūrų, jeigu jo dalyvis – fizinis arba juridinis asmuo – būtų įtrauktas į Rusijos karo rėmėjų sąrašą.

Šį sąrašą turėtų sudaryti ir patvirtinti Vyriausybė. Į jį patektų Rusijoje ir Baltarusijoje veikiantys asmenys.

Anot pataisos autorių, ten mokėdami mokesčius jie netiesiogiai prisideda prie Rusijos karinių pajėgumų vystymo, jos propagandos ar mobilizacijos kampanijų, kitaip netiesiogiai skatina Rusijos karinius pajėgumus ir taip kelia grėsmę tiek Lietuvos, tiek jos partnerių nacionaliniam saugumui.

„Projektas parengtas reaguojant į iniciatyvinės grupės „STOP prekybai rusijoje“ 2024 metų sausio 16 dieną paskelbtą analizę apie su į Ukrainos nacionalinės korupcijos prevencijos agentūros „Tarptautinį karo rėmėjų“ sąrašą įtraukta „Vičiūnų grupė“ susijusios įmonės „Autovici“ laimimus viešuosius pirkimus“, – teigiama aiškinamajame rašte.

Ukraina sausį įtraukė „Vičiūnų grupę“ į tarptautinių karo rėmėjų sąrašą, nes ji tęsia veiklą Rusijos rinkoje.

„Vičiūnų grupės“ savininkai nuo 2022 metų pavasario, kai Rusija pradėjo invaziją Ukrainoje, teigia bandantys parduoti verslą Kaliningrado srityje, tačiau kol kas nesėkmingai.

LRT praėjusią savaitę skelbė, kad „Vičiūnų“ grupės gamykla „Vičiunai-Rus“ Sovetske susitikimuose su Kubos atstovais pernai atstovavo Rusijos maisto pramonei. 

Lietuvos valdžios atstovai sako smerkiantys tokį įmonės sprendimą ir žada siekti, kad „Vičiūnų“ grupei nebūtų leista dalyvauti viešuosiuose pirkimuose. 

Prezidentas Gitanas Nausėda anksčiau sakė, kad iš Rusijos iki šiol nesitraukianti Kauno mero šeimos valdoma „Vičiūnų“ grupė daro ne tik reputacinę, bet ir politinę žalą, o pats Visvaldas Matijošaitis šioje situacijoje yra pažeidžiamas.

Anot jo, nors politiniai vertinimai dėl grupės veiksmų „buvo duoti ne kartą, „Vičiūnai“ toliau randa argumentų, kad jie negali tinkamai pasitraukti, nes tai reikštų labai didelius nuostolius“, o kita pusė naudojasi tokiu jų pažeidžiamumu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs