Gyventojai jau gali deklaruoti turtą ir pajamas

Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) atstovai pristatė prasidėjusio pajamų deklaravimo naujoves. Pasak VMI viršininko pavaduotojos Vilmos Vildžiūnaitės, šiais metais paruoštas rekordinis elektroninių deklaracijų skaičius, praplėstas pajamas deklaruojančių gyventojų ratas, o deklaracijas teikiantiems asmenims bus pateikta detalesnė informacija.
Pinigai
Pinigai / Tomo Urbelionio/BFL nuotr.

Nuo antradienio gyventojams, deklaruojantiems 2012 m. pajamas ir turtą, VMI elektroninėje deklaravimo sistemoje suformuotos preliminarios gyventojų pajamų deklaracijos. Metines pajamų deklaracijas gyventojai turi pateikti iki šių metų gegužės 2 d.

Naujos prievolės

Visi gyventojai, kurie sudarė sandorius viršijančius 50 tūkst. litų sumą,  privalo pateikti ir užpildyta papildomą formą.

Pasak VMI atstovės, šiais metais paruoštas rekordinis preliminarių deklaracijų skaičius. „Šiandien mes atidarome deklaravimo sezoną. Tam paruošta pusantro milijono deklaracijų. Tai rekordinis skaičius. Tiek deklaracijų dar niekada nebuvo paruošta“, – teigė viršininko pavaduotoja.

Turtą ir pajamas šiais metais deklaruoja politikai, tarnautojai, valstybės įstaigų ir įmonių vadovai. Pajamas privalo deklaruoti individualią veiklą vykdantys gyventojai bei mokėtojai, norintys pasinaudoti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvatomis.

Iki gegužės 2 d. gyventojai turi pranešti VMI apie sudarytus sandorius grynaisiais, kurie viršija 50 tūkst. litų sumą, nėra notarinės formos ir pagal sandorius gautos pajamos nėra deklaruotos VMI. „Šiemet atsiranda nauja forma. Visi gyventojai, kurie sudarė sandorius daugiau kaip už 50 tūkst. Lt grynaisiais privalo pateikti ir užpildyta papildomą formą. Taip norima užkirsti kelią piktnaudžiavimui, kai pateikiami fiktyvūs skolos lapeliai“, – sakė V.Vildžiūnaitė.

Išsamesnė informacija

Preliminarių deklaracijų formos nesikeičia, tačiau jose gyventojai ras daugiau informacijos: išsamesnę informaciją apie metinį papildomą neapmokestinamąjį pajamų dydį, papildomą informaciją ūkininkams, individualią veiklą vykdžiusiems gyventojams, nepilnamečių vaikų tėvams, taip pat bus pateikta informacija apie praėjusių metų neatliktas mokestines prievoles.

Deklaracijas VMI papildė informacija, aktualia smulkiesiems verslininkams, dirbantiems pagal verslo liudijimą. Pažymoje gyventojai ras informaciją apie didesnes kaip 15 500 Lt pajamas iš verslo liudijimo nurodytas veiklos gautas iš juridinių asmenų.

Gali pasitikrinti „Facebook"

Abejojantys gyventojai galės pasitikrinti, ar turi deklaruoti pajamas, šiandien startavusiame VMI „Facebook“ profilyje.

Šiais metais prasiplėtė ratas asmenų, kuriems reikia deklaruoti pajamas. „Tai turės daryti valstybės įstaigų vadovai ir jų pavaduotojai. Tai liečia darželių, mokyklų, ligoninių, muziejų ir panašių įstaigų vadovus“, – vardino V.Vildžiūnaitė.

Deklaracijas privalo pateikti asmenys, gaunantys pajamas iš užsienio. Taip pat deklaruoti visas pajamas, iš kurių nėra išskaičiuoti mokesčiai. Čia atkreiptinas dėmesys į prekybą vertybiniais popieriais. Jų apskaičiavimas yra sudėtingas, todėl išankstiniai duomenys nėra pateikiami, tai turi padaryti patys gyventojai. V.Vildžiūnaitės teigimu, šias pajams asmenys neretai pamiršta nurodyti, todėl vėliau tenka tikslinti deklaracijas.

Abejojantys gyventojai galės pasitikrinti, ar turi deklaruoti pajamas, šiandien startavusiame „Facebook" VMI profilyje.

Teks primokėti

V.Vildžiūnaitė atkreipė dėmesį, kad kaip ir praėjusiais metais bus gyventojų, kuriems teks sumokėti papildomą sumą. Tai asmenų grupė, kuriai buvo pritaikyta per didelė neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) lengvata. Tiems asmenims, kurie lengvata nepasinaudojo arba pasinaudojo mažesne apimtimi, nei priklauso, bus grąžinta permoka.

Kaip ir pernai, pirmiausiai, mokesčių permokos bus grąžinamos tiems, kurie deklaracijas pateiks elektroniniu būdu. Pinigai gyventojus turėtų pasiekti nuo balandžio mėnesio. Popierines deklaracijas pateikusiems asmenims permokos bus grąžintos liepos mėnesį.

Pluoštais nepriims

Per pristatymą atkreiptas dėmesys į gyventojų galimybę skirti 2 proc. paramai. VMI atstovė pabrėžė, kad nepriiminės pluoštais pateikiamų prašymų. Pernai taip buvo atmesta 17 tūkst. prašymų. Praėjusiais metasi augo prašymus teikiamų asmenų skaičius. Politinėms partijoms tokiu būdu skirta apie 2 mln. litų. Iš viso politinėms partijoms skirta per 40 mln. litų paramos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų