Vyriausybė trečiadienį apsisprendė ilginti kavinių darbo laiką iki 22 val. Tiesa, būti viduje galima tik su galimybių pasu. Taip pat atlaisvinti renginiai, pritarta eksperimentiniams renginiams, kada su galimybių pasu galėtų būti iki 2 tūkst. žmonių. Savaitgaliais galės veikti parduotuvės prekybos centruose, kurios neturi tiesioginio patekimo iš lauko.
PLAČIAU SKAITYKITE: Uždegė žalią šviesą: į kavines – iki 22 val., leis eksperimentinius renginius.
Anot sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio, kavinėms ir barams leista dirbti viena valanda ilgiau, nes taip rekomendavo epidemiologai. Tačiau į klausimą, kodėl neleista veikti, pavyzdžiui, iki 23 val. arba kodėl renginiuose gali dalyvauti 300, o ne 400 žmonių, jis negalėjo atsakyti.
„Į visus šiuos klausimus labai sunku atsakyti ne epidemiologui. Kiekvienas iš elementų, kuris yra patekęs į Vyriausybę, praėjo tam tikrą diskusijos etapą, kuriame buvo susitikę specialistai, ekspertai, epidemiologai, yra žiūrima ir kitų šalių patirtis ir pasiūlomas visai kitoks sprendinys. Visi nukreipti tam, kad būtų mažinamas sergamumas, arba kad užtikrintume jo mažėjimo tendencijas“, – aiškino jis.
Anot A.Dulkio, šiuo nutarimu yra plečiamas ratas asmenų, kurie gali turėti artimus kontaktus, ir dabar bus galima organizuoti šventes, kai jose dalyvaus du namų ūkiai.
„Noriu užtikrinti, kad sveikatos apsaugos sistemos žmonėms, jos politiką formuojantiems žmonėms <...> į tai tikrai nežiūrime atsipalaidavę ir visiškai nenorime tokios vasaros, kokia buvo praėjusi. Praėjusią vasarą atsipalaidavo ir žmonės, ir tie, kurie turėjo rūpintis tais žmonėmis“, – kalbėjo jis.
Premjerės I.Šimonytės teigimu, šiandieniniai karantino laisvinimai susiję ne tik su epidemiologine situacija, bet ir su galimybių pasu.
„Nors sergamumo statistika atrodytų džiuginanti tuo požiūriu, kad pasuko priešinga linkme nei prieš porą savaičių, kai dalis ekspertų mus nuteikė, kad matysime didelius tūkstančius. Kol kas, atrodo, kad tendencijos yra palankios. Ar jos išsilaikys, priklausys nuo to, kaip seksis toliau skiepyti, kokiais tempais ir taip pat vis tiek juk epidemiologinė situacija išlieka juodoje zonoje ir laikytis saugumo reikalavimų privalome visi, net ir tie, kurie galvoja, kad yra visiškai saugūs. Saugumo nebus per daug, bet kai kurie apribojimai arba turėjo būti priderinti prie anksčiau priimtų sprendimų, arba Vyriausybė nusprendusi jų atsakyti“, – aiškino ji.
Kitą savaitę, pasak I.Šimonytės, ketinama supaprastinti karantino nutarimą ir jame neturėtų likti išlygų.
Pirminiame nutarimo projekte buvo ketinama leisti eksperimentinius renginius, tačiau dėl keblios formuluotės nuspręsta tiesiog leisti renginius lauke iki 2 tūkst. žmonių su galimybių pasu.
„Tai, kad žmogus pasitestuotų organizatoriaus sudarytomis galimybėmis, vis tiek to testo rezultatai atgultų į galimybių pasą ir tai būtų tas pats galimybių pasas. Apie tai diskutavome neformaliame pasitarime, kad reglamentavimas atrodo keblus, dėl to buvo atsisakyta šitos formuluotės ir numatytas didesnis dalyvių skaičius renginiams lauke“, – kalbėjo jis.
Be to, galimybių paso galiojimo I.Šimonytė nenori sieti su karantino pabaiga, nes įvairūs veiklų ribojimai yra įmanomi ir nesant karantinui, bet tebesitęsiant ekstremaliai situacijai.
„Nesiečiau to, bus naudojamas tol, kol atrodys, kad turi prasmę. Didėjant imunizacijos laipsniui visuomenėje, galbūt kažkuriuo metu tiesiog bus galima tų sąsajų su galimybių pasu atsisakyti. Bet, žinoma, tam tikri jo požymiai išliks kelionėse į kitas šalis dėl europinių susitarimų“, – trečiadienį sakė premjerė.
Taip pat I.Šimonytė pridėjo, kad baseinuose turintys ir neturintys galimybių paso negalės lankytis vienu metu.
„Jeigu yra reikalavimas, reikėtų pasirinkti, kokiu režimu dirbti, kokiu patogiau pačiam verslui ir klientams“, – sakė ji.