„Patvirtinus sankcijas Europos Sąjungos mastu, tiesą sakant, Vyriausybės sprendimas jau nebėra svarbus. Kadangi yra nustatytos sankcijos, tos sankcijos galioja privaloma tvarka“, – spaudos konferencijoje ketvirtadienį sakė I.Šimonytė.
Premjerė teigė, jog teisinį ginčą nagrinės teismas, tačiau ji abejojo, ar šiuo klausimu likę „daug teisenos“, nes ES draudimas eksportuoti kalio trąšas sukuria tokią pat situaciją, kokią sukūrė Vyriausybės nutarimas.
„Negaliu spręsti už teismą, nes čia teismas spręs, bet ar čia yra daug teisenos šitoje temoje belikę, man sunku atsakyti, todėl kad realiai, jeigu net nebūtų buvę to Vyriausybės sprendimo, kuris dabar yra ginčijamas teisme, vis tiek nuo sankcijų įvedimo situacija būtų tokia pati, kokia yra šiuo metu“, – kalbėjo premjerė.
Susisiekimo ministras Marius Skuodis BNS sakė, kad Baltarusijos trąšų tranzitui per Lietuvą jokių galimybių nebėra.
„Kovo 2 dieną ES priėmė reglamentą, kuriuo uždraustas trąšų vežimas iš Baltarusijos. Reglamentas taikomas tiesiogiai, o tai reiškia, kad nereikia jokių papildomų sprendimų, ir trąšų pervežimas per ES teritoriją uždraudžiamas nuo šiandien automatiškai visoje ES. Kitaip tariant, Baltarusijos trąšų tranzitui per Lietuvą jokių galimybių nebėra“, – BNS ketvirtadienį sakė M.Skuodis.
Vyriausybė anksčiau planavo pasiūlyti Seimui įstatymo pataisas dėl kalio trąšų tranzito stabdymo, tačiau vėliau paskelbta, kad sutartyje dėl ES veikimo yra tam tikrų apribojimų. Todėl Vyriausybė paragino Briuselį įtraukti „Belaruskalij“ į ES sankcijų sąrašą – anot jos, tai būtų geriausias sprendimas sustabdant kalio trąšų tranzitą.
Vilniaus apygardos administracinis teismas kovo 14 dieną pradės nagrinėti į JAV sankcijų sąrašus įtrauktos „Belaruskalij“ skundą dėl Vyriausybės sprendimo, pagal kurį „Lietuvos geležinkeliams“ (LTG) nurodyta nuo vasario 1-osios nutraukti ilgalaikę sutartį su „Belaruskalij“ dėl trąšų gabenimo per Lietuvą.
Vyriausybė sausio 12 dieną patvirtino strateginių įmonių sandorius tikrinančios komisijos išvadą, jog sutartis tarp „Lietuvos geležinkelių“ ir „Belaruskalij“ neatitinka nacionalinio saugumo interesų, todėl nuo vasario 1-osios turi būti nutraukta. Vasario 1-ąją trąšų tranzitas sustojo.
„Belaruskalij“ trąšų tranzitas per Lietuvą tęsėsi iki vasario 1-osios, nepaisant gruodžio 8 dieną įsigaliojusių JAV sankcijų šiai įmonei.