„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Įkeisti turtą bus galima greičiau ir paprasčiau

Šiandien Vyriausybė pritarė teisingumo ministro siūlymui supaprastinti turto įkeitimo registravimo procedūrą. Jei Seimas patvirtins šiuos įstatymų pakeitimus, bus galima greičiau ir paprasčiau įregistruoti turto įkeitimo sandorį, paprastesne taps paskolų įmonėms išdavimo tvarka, palengvės teismų darbas, teigiama išplatintame pranešime.
Remigijus Šimašius
Remigijus Šimašius / Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr.

Šiuo metu įstatymuose nustatyta, kad asmenys ar įmonės gali įkeisti tiek kilnojamą, tiek nekilnojamą turtą. Įkeičiant pastarąjį, reikia sudaryti hipotekos sandorį ir jį užregistruoti hipotekos registre. Prieš įregistruojant, nekilnojamo turto įkeitimo sandorio teisėtumą dar tikrina notaras ir hipotekos teisėjas. Teisingumo ministro Remigijaus Šimašiaus teigimu, toks dvigubas patikrinimas yra visiškai nereikalingas ir papildomai apkrauna teismus darbu, todėl planuojama nustatyti, kad šiuo sandorius tvirtins tik notarai.  „Hipotekos sandorio teisėtumo patikrinimas yra administracinis, o ne teisminis procesas. Eliminavus iš šio proceso teisėjus, sutrumpės šių sandorių registravimo laikas, bus taupomos biudžeto lėšos, o teisėjai daugiau dėmesio galės skirti savo tiesioginiam darbui  - spręsti teisminius ginčus“, – sako R. Šimašius.

Paprastesnis bus ir kilnojamų daiktų įkeitimas – tokiems sandoriams nebereikės notarinio tvirtinimo.

Paprastesnis bus ir kilnojamų daiktų įkeitimas – tokiems sandoriams nebereikės notarinio tvirtinimo. Teisingumo ministro teigimu, nelogiška reikalauti notariškai patvirtinti įkeičiamo kilnojamojo daikto sandorį, jei tokį daiktą netgi parduodant nereikia jokio notaro įsikišimo. Panaikinus šį reikalavimą, kilnojamų daiktų įkeitimo forma taps ir pigesnė, ir patrauklesnė tiek skolininkui, tiek kreditoriui.

Vyriausybėje pritarta ir siūlymui leisti įkeisti įmonės turtą. Teisingumo ministro teigimu, ketinama nustatyti, kad bus galima įkeisti visą įmonę arba jos dalį, pavyzdžiui, įmonės filialo turtą.“Tai praktikoje palengvins verslui galimybę gauti paskolas iš bankų, o bankams šis įrankis daugeliu atvejų leis nebereikalauti iš verslininkų asmeniškai laiduoti už paskolas visu savo turtu“, – privalumus verslui vardija R. Šimašius.

Siekiant supaprastinti įkeitimo sandorių sudarymo procedūrą, planuojama atsisakyti ir hipotekos (įkeitimo) lakštų, kaip standartizuotos sandorio formos. Sandorio šalys galės laisvai susitarti dėl sandorio sąlygų bei turinio. Pats sandoris įsigalios nuo jo sudarymo momento, o formalus jo įregistravimas turės įtakos tik naudojant šį sandorį prieš trečiuosius asmenis.

Teisingumo ministras tikisi, kad Seimui pritarus, šie pokyčiai įsigalios jau nuo kitų metų sausio 1 d.

Kartu su šiais pakeitimais nebeliks ir hipotekos skyrių prie apylinkės teismų. Vykdant institucinę pertvarką, iš esamų penkiolikos hipotekos skyrių, šiuo metu jau panaikintas Kelmės rajono apylinkės teisme, parengti projektai ir Ignalinos, Mažeikių, Rokiškio bei Ukmergės skyrių uždarymui.
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs