Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Indėliai moka nulį. Kur rasti saugią finansinę grąžą?

Nors nulinių palūkanų aplinka nėra naujiena, tačiau infliacijai niekaip neaugant, o indėlių palūkanoms išliekant arti 0%, dalį finansinio turto indėliuose laikantiems gyventojams galvą skauda vis labiau. Už nulį banke palaikyti pinigus galima metus, galima tris. Bet kai supranti, jog toks periodas greičiausiai užsitęs dar 5 ar daugiau metų, norint apsaugoti savo santaupas tenka pradėti aktyviai spręsti nulinės grąžos problemą.
100 eurų
100 eurų / Partnerio nuotr.

Visiškai lygiaverčių indėliams finansinių priemonių nėra daug. Todėl žmonės supratę, kad banke gulintis indėlis dar ilgai finansinės naudos negeneruos, pirmiausia tikrina, kiek kitos finansų institucijos siūlo už tuos pačius indėlius.

Tradicinės alternatyvos indėliui

Kurį laiką išsigelbėjimu buvo kredito unijos, kurios siūlė net labai konkurencingas palūkanas. Tačiau, pritraukusios pakankamai pinigų, palūkanas už indėlius mažinti pradėjo ir jos. Remiantis Indeliai.lt duomenimis, 12 mėnesių trukmės indėlių palūkanos kredito unijose šiuo metu siekia iki 2% (vidutiniškai apie 1.8%). Nors tai yra maždaug 1.5-1.8% daugiau, nei siūlo bankai, vidutiniam žmogui toks skirtumas yra per mažas, jog apsimokėtų prisiimti visas sąnaudas susijusias su naujos sąskaitos atidarymu ir pinigų perkėlimu iš pagrindinio banko į kredito uniją.

Neradus tinkamų alternatyvų indėlių rinkoje, žmonės dažnai pradėdavo domėtis obligacijomis, ypač valstybinėmis. Tačiau šiuo metu didžioji dalis eurais denominuotų valstybinių obligacijų generuoja neigiamas palūkanas. Pavyzdžiui, Lietuvos 5 metų trukmės obligacijos siūlo maždaug minus 0.25% per metus. Vadinasi, už pinigų laikymą turite dar primokėti. Tuo tarpu saugios didžiausių pasaulio įmonių obligacijos, denominuotos eurais, norinčiam įdarbinti kelis tūkstančius yra arba sunkiai prieinamos, arba siūlo mažiau nei procentą grąžos per metus.

Tad indėlininkui lieka du keliai. Pirmasis – pasilikti pinigus einamojoje sąskaitoje už nulį, tačiau ir tai turi savų rizikų. Nors sąskaitoje gulintys pinigai niekur nedings, tačiau juos veiks tiek infliacija, tiek teorinė prarasta grąža: tai yra grąža, kurią galėjote gauti, jei tuos pinigus būtumėte saugiai įdarbinę už didesnę grąžą. Todėl tiesiog sąskaitoje gulintys pinigai visuomet reiškia finansinius nuostolius.

Partnerio nuotr./Rontgen direktorius Martynas Stankevičius
Partnerio nuotr./Rontgen direktorius Martynas Stankevičius

NT kaip alternatyva indėliui

Antras kelias – ieškoti alternatyvių sprendimų. Vienas akivaizdžiausių ir visame pasaulyje labai mėgstamų, tai investicijos į nekilnojamą turtą. Per pastarąjį šimtmetį turėjome tik vieną rimtą nekilnojamo turto krizę (2008/09 metais). Kitais laikotarpiais NT kainos nuosaikiai augo, šiek tiek lenkdamos infliaciją. Tad NT istoriškai veikia kaip savotiškas indėlis. Kainos augimas apsaugo nuo infliacijos, o generuojamos nuomos pajamos yra tarsi palūkanos.

Vidutinį indėlių turėtoją nuo investicijų į nekilnojamąjį turtą dažniausiai sulaiko pakankamai didelės, investicijai atlikti reikalingos, minimalios sumos. Nors pati turto klasė visiems yra daugiau ar mažiau suprantama, dažnai ji buvo prieinama tik tiems, kurie indėliuose laiko dideles sumas, arba gali gauti banko paskolą, reikalingą NT įsigijimui.

Šiandien į NT gali investuoti visi, net ir mažomis sumomis.

Šiandien inovacijos suteikia galimybę į nekilnojamą turtą investuoti visiems. Tokios investavimo į NT platformos kaip Röntgen, leidžia mažesnėmis sumomis investuoti į 5-10 ar daugiau profesionaliai atrinktų ir įvertintų NT projektų. Taip puikiai sumažinant konkretaus projekto riziką ir susikuriant diversifikuotą investicinį krepšelį, kuriame bus ne vienas butas, o visa NT projektų paletė.

Finansų technologijų privalumai: patogu ir saugu

Tokių kaip Röntgen, Lietuvoje licencijuotų bei veiklą vykdančių sutelktinio investavimo platformų veikla yra pakankamai griežtai reguliuojama Lietuvos banko, todėl susijusios rizikos nėra ypatingai didesnės, nei su kitomis finansų įstaigomis (bankais, kredito unijomis) sietinos rizikos. Šis investavimo būdas taip pat sumažina riziką prarasti savo investiciją dėl papildomų apsaugos priemonių, pavyzdžiui, visuomet įkeičiamo nekilnojamojo turto investuotojams, kurio vertė ženkliai didesnė nei pati investicija.

Platforma yra lyg filtras, kuris tiek smulkiems tiek dideliems investuotojams pateikia jau atrinktus projektus bei užtikrina visus reikiamus saugiklius. Taigi, investuotojai gali jaustis ramiau, žinodami, kad jų investicija yra apsaugota. Pasak Röntgen, ypač saugumo prideda turto įkeitimas. Jei NT projektas, į kurį investuojama, yra įkeistas investuotojų naudai, net ir nesėkmės atveju įkeistas objektas bus parduotas, o iš pardavimo gautos pajamos grįš investuotojams. Tad techniškai, investuojantys per patikimą platformą, prisiima mažesnę riziką, nei vieną butą perkantis asmuo. Ypač jei lyginsime perkamą butą su banko paskola ir per platformą investuojamus nuosavus pinigus – tokiu atveju rizika investuojant per platformą tikrai mažesnė.

Todėl indėlininkams, norintiems nelaikyti pinigų už nulį, racionalu pasidomėti ir tokiomis sutelktinio finansavimo į nekilnojamą turtą platformomis kaip Röntgen, kurios suteikia ir dar daugiau naudų. Dokumentai bus sutvarkyti už Jus, įkeičiamas turtas ir įkeitimo sąlygos patikrintos ekspertų, projektai atrinkti patyrusios komandos, o pati platforma netaikys jokių naudojimosi mokesčių. Tai nauja, bet efektyvi alternatyva, ypač kai gyvename labai neįprastais laikais ir kuomet, norint apsaugoti savo santaupas, reikia būti kūrybingiems bei išnaudoti technologijų teikiamus privalumus.

Nors sutelktinio finansavimo platforma istoriškai nebuvo alternatyva indėliui ir net šiandien, jei lyginsime jas, prieisime prie išvados, kad tai nėra visai tapatu. Tačiau kuomet vertiname situacijos kontekstą, investicinę aplinką, reguliaciją, investicijų užtikrinimo priemones ir galimybę diversifikuoti, investavimas per Röntgen tampa patraukliu pasirinkimu vietoje indėlio laikymo banke.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos