„Pradėkime nuo to, kad kiekvienas asmuo, pasibaigus finansiniams metams arba baigus darbą ir išvykus iš šalies, privalo pateikti pajamų ir mokesčių deklaraciją užsienio šalių valstybinėms mokesčių inspekcijoms, o tuo pat metu ir Lietuvos Valstybinei Mokesčių Inspekcijai (VMI). Todėl pildyti deklaracijas ir pradėti mokesčių grąžinimą rekomenduojama dabar, kuomet karantino priemonės daugelyje šalių jau sušvelnintos ir valstybinės institucijos pradeda dirbti įprastu ritmu. Nepateikus ar pavėlavus pateikti deklaraciją gali grėsti piniginės baudos“, – pranešime perspėja mokesčių grąžinimo įmonės „RT Tax“ direktorius Žydrūnas Janušauskas.
„Pateikus mokesčių deklaraciją VMI ir gavus pažymą apie Lietuvoje uždirbtas pajamas, galima teikti deklaracijas į užsienio šalių mokestines institucijas ir atgauti dalį ar net visus sumokėtus mokesčius“, – sako Ž.Janušauskas. Tiesa, specialistas pabrėžia, jog pažymos apie Lietuvoje uždirbtas pajamas reikalauja ne visos užsienio mokesčių institucijos, o tik Austrijos, Vokietijos ir Nyderlandų.
Gera žinia yra ta, kad mokesčius galima susigrąžinti net už 4-5 praėjusius metus. Tai reiškia, kad tie asmenys, kurie svetur dirbo 2015-2016 metais, dabar turi paskutinę galimybę susigrąžinti mokesčius. „Šioje situacijoje labai svarbu pasirūpinti mokesčių grąžinimui reikalingais dokumentais. Įprastai tam yra reikalingas dokumentas iš darbdavio, kuriame yra informacija apie darbuotojo gautas pajamas ir mokėtus mokesčius. Priklausomai nuo užsienio šalies, gali būti reikalingos ir kitos formos ar algalapiai. Į mus dažnai kreipiasi klientai, kurie neturi dalies ar visų reikalingų dokumentų. Tačiau net ir tokiu atveju, mokesčius galima sugrąžinti. Reikiami dokumentai gaunami susisiekus su darbdaviu“, – teigia Ž.Janušauskas.
Mokesčių specialistas teigia, jog susigrąžinus mokesčius iš užsienio valstybės papildomai mokėti mokesčių Lietuvoje nereikia: „Susigrąžinus dalį, ar visus užsienyje sumokėtus pajamų mokesčius, jokių prievolių ar mokestinių įsipareigojimų Lietuvoje neatsiranda, jei užsienio valstybėje mokesčiai jau buvo sumokėti, kadangi Lietuva yra pasirašiusi dvigubo neapmokestinimo sutartį su daugelių užsienio valstybių mokesčių institucijų“, – sako Ž.Janušauskas.
Bendrovės skaičiavimais apie 40-45 proc. visų dirbusiųjų užsienyje Lietuvos piliečių nesusigrąžina ten sumokėtų mokesčių, o bendrai lietuviai per 2018 metus nesusigrąžino per 3,2 mln. eurų. „Kaip matome iš mūsų skaičiavimų, lietuviai palieka milžiniškas sumas užsienio šalių mokesčių inspekcijose, neatsiima legaliai jiems priklausančių pajamų, kai šie pinigai galėtų pasitarnauti kiekvienam iš mūsų šiame sudėtingame laikotarpyje“, – dėsto Ž.Janušauskas.
Kiekvienas asmuo gali asmeniškai kreiptis į užsienio valstybės mokesčių institucijas. Tačiau, kaip rodo patirtis, pačius dokumentus pateikti nėra sudėtinga, bet tolesniame procese žmonės susiduria su problemomis, dėl kurių jiems nepavyksta susigrąžinti mokesčių. Todėl patartina kreiptis į mokesčių susigrąžinimo specialistus.