Prie šių procesų raidos prisideda Ūkio ministerijos administruojamos Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų lėšos, skirtos skatinti verslo konkurencingumą inovatyvių technologijų pagalba. 2007–2013 metų laikotarpiu įmonių mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros (MTTP) veiklai paskirstyta daugiau kaip 214,33 mln. eurų ES paramos.
Kuriami konkurencingi produktai
Lietuva gali didžiuotis ne viena verslo įmone, kuri savo kuriama produkcija lyderiauja ne tik šalyje, bet konkuruoja ir užsienio rinkose. Tarp tokių ir AB „Snaigė“, vienintelė šaldytuvų ir šaldiklių gamintoja Baltijos šalyse, kurianti kokybiškus, funkcionalius ir stilingus produktus, kurie gali konkuruoti su tokių Europos gamintojų kaip „Indesit“, „Ardo“ ar „Gorenje“ produktais.
Ilgą laiką AB „Snaigė“ produktai sėkmingai tenkino pirkėjų reikalavimus. Tačiau situacija pasikeitė išaugus aukštų technologijų produktų poreikiui. Tuo tarpu kol konkurentai siūlė inovatyvius gaminius, stambūs užsienio rinkų buitinės technikos parduotuvių tinklai atsisakė prekiauti AB „Snaigė“ šaldytuvais ir šaldikliais, nes jie nebuvo technologiškai modernūs. Pokyčiai buvo būtini. Siekdama stiprinti savo konkurencinį pranašumą, įmonė pasinaudojo ES fondų parama.
Pagal Ūkio ministerijos administruojamą priemonę „Intelektas LT“, bendradarbiaujant su Kauno technologijos universiteto mokslininkais, įgyvendintas ES lėšomis finansuotas projektas „AB „Snaigė“ konkurencingumo stiprinimas, investuojant į naujos kartos šaldytuvo su daugiafunkciniu skyriumi sukūrimą“, leido bendrovei sukurti naujos kartos šaldytuvą su daugiafunkciniu skyriumi. Šį projektą sekė dar vienas projektas – „AB „Snaigė“ konkurencingumo stiprinimas, investuojant į naujos kartos „3D frost“ šaldytuvų serijos sukūrimą“, kurio įgyvendinimui panaudota daugiau kaip 218 tūkst. eurų ES paramos.
„Atsižvelgiant į atliktus tiriamuosius darbus ir taikant pažangias technologijas, rasta galimybė sumažinti šaldytuvų elektros energijos sąnaudas, o vartotojams suteikta galimybė patiems valdyti produktų saugojimo kameros temperatūros zonas ir įjungti sistemą tik esant poreikiui atvėsinti ar atšaldyti produktą. Tai itin svarbu mūsų klientams“, − pasakoja rinkodaros direktorė Rūta Petrauskienė.
Pasak AB „Snaigė“ atstovės, ES lėšomis finansuotų projektų dėka ekonominio sunkmečio laikotarpiu įmonėje pavyko išlaikyti kvalifikuotus darbuotojus ir sukurti naujas ilgalaikes darbo vietas inžinieriams-tyrėjams. Ir ne tik tai. „Naujieji šaldytuvai padidino AB „Snaigė“ konkurencingumo galimybes. Daugelis mūsų klientų ypač vakarų Europoje naujaisiais gaminiais praplėtė AB „Snaigė“ gaminių užimamą dalį. Ženkliai sustiprėjo prekinio ženklo įvaizdis. AB „Snaigė“ kaip gamintojas ir kaip prekinis ženklas dar labiau siejamas su modernumu, aukštomis technologijomis, inovatyvumu“, − rezultatais džiaugiasi R. Petrauskienė.
Pelnyta vieta automobilių pramonės gamyklose
Užsienio rinkose, o kartu ir Lietuvoje, stiprėjanti konkurencija neleidžia verslui atsipalaiduoti, skatindama įmones didinti investicijas į mokslinius tyrimus ir inovatyvių technologijų plėtrą. Kaune įsikūrusi jauna ir dinamiška UAB „Simbiotecha“, šiandien gamina transporto kontrolės ir sekimo modulius, GSM telemetrijos įrenginius, skirtus transporto priemonių sekimui ir kontrolei, logistikos procesų valdymui.
„Mūsų įmonė kuria ir gamina aukštųjų technologijų pramoninę elektroniką, o šio sektoriaus verslo plėtra labai brangi. Įsitvirtinti rinkoje ir sukurti naujus produktus padėjo įgyvendinti projektai“, − pasakoja UAB „Simbiotecha“ projektų vadovas Eugenijus Gončarovas. 2006 metais įsikūrusios įmonės lėšos nebuvo pakankamos sumatytiems projektams įgyvendinti, todėl Europos Sąjungos (toliau – ES) parama buvo puiki proga savo idėjas paversti realybe.
Pirmiausia, pasinaudojant priemone „Intelektas LT“ UAB „Simbiotecha“ komanda atliko mokslinius tyrimus ir sukūrė naujus produktus, rinkoje neturinčius analogų. „Sukūrėme transporto sekimo ir telemetrijos elektroninius prietaisus GATE-FM200, kurie jau keli metai parduodami Lietuvos verslui, taip pat eksportuojami į kitas pasaulio šalis. Projekto metu įgyta patirtis leido išlaikyti specialistų darbo vietas ir kurti naujus produktus, plėsti įmonę“, − teigia Eugenijus Gončarovas.
Užsienio rinkose, o kartu ir Lietuvoje, stiprėjanti konkurencija neleidžia verslui atsipalaiduoti, skatindama įmones didinti investicijas į mokslinius tyrimus ir inovatyvių technologijų plėtrą.
Ir tai buvo ne vienintelis projektas, finansuotas ES struktūrinių fondų lėšomis. Pagal priemonę „Intelektas LT+” įgyvendintas projektas „UAB „Simbiotecha“ MTTP infrastruktūros plėtra pirmas etapas“, kuriam panaudota daugiau kaip 63 tūkst. eurų ES paramos. Pasak projektų vadovo, šios priemonės pagalba įsigyta brangi laboratorinė prototipinės gamybos linija, tyrimo, matavimo įrenginiai. Dabar tai pagrindinė įmonės tyrimų laboratorija, naudojama naujų produktų kūrimui. Šiais įrankiais sukurti nauji duomenų perdavimo įrenginiai PLC (Power Line Communication), pramoniniai gamybos linijų ultragarsiniai matavimo įrenginiai, kurie šiuo metu testuojami Europos mašinų pramonės gamyklose, o taip pat dar šiais metais bus montuojami ir Kinijos gamyklose. UAB „Simbiotecha“ įgyvendino net 4 projektus, kuriems skirta daugiau kaip 154 tūkst. eur. ES lėšų. Šią vasarą planuojama užbaigti ir paskutinį projektą. Be ES paramos visa tai galėjo atrodyti kiek kitaip. Sėkmę atnešę projektai būtų įgyvendinti žymiai mažesniu mastu, ne tokie inovatyvūs, o ir trukmė būtų daug ilgesnė.
ES paramos nauda užčiuopiama ir akivaizdi. Jos dėka ne viena įmonė įdiegusi naujas technologijas praplėtė produktų liniją ir dabar ne tik Lietuvos, bet ir užsienio rinkoms gali pasiūlyti naujų inovatyvių produktų.