Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

„Invega“ 2021 m. daugiau kaip 9 tūkst. verslų skyrė beveik 430 mln. eurų

Įgyvendindama tvarias skatinamojo finansavimo ir įvairias subsidijų priemones, 2021 m. nacionalinė plėtros įstaiga „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) ir toliau buvo svarbus finansavimo rinkos trūkumą užpildantis ir ekonomikos augimą užtikrinantis investicijų šaltinis. Pernai šalies verslui siūlydama 33 skirtingas priemones, įmonė daugiau kaip 9 tūkstančiams Lietuvos verslų skyrė beveik 430 mln. eurų finansavimą ir į verslus pritraukė beveik 300 mln. eurų privačių lėšų, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Grynieji eurai
Grynieji eurai / Josvydo Elinsko / 15min nuotr.

„2021-ieji – „Invegos“ 20-ojo jubiliejaus metai - veiklos intensyvumu beveik nenusileido prieš tai buvusiems 2020-iesiems metams. Sukūrėme penkias naujas priemones, per visas įgyvendinamas priemones investavome 430 mln. eurų į gyvybingus ir pajamas generuojančius verslus, padėjome šalies verslui išgyventi pandemijos sąlygomis ir spręsti finansinius iššūkius. Suburta stipri ekspertų komanda dar kartą įrodė, kad gali greitai ir efektyviai reaguoti į besikeičiančius Lietuvos ekonomikos įvykius“, – sako „Invegos“ generalinis direktorius Kęstutis Motiejūnas.

Remdamasis ES statistika, K.Motiejūnas atkreipia dėmesį, kad Lietuvos smulkiajam ir vidutiniam verslui (SVV) vis dar sunku gauti išorinį finansavimą – 14 proc. SVV negalėjimą pasiskolinti lėšų nurodo kaip didžiausią veiklos problemą (ES vidurkis – 8 proc.).

Todėl reikia pasidžiaugti, kad praėjusiais metais įmonė, pasiūliusi iki 3 mln. eurų paskolas pagal naują priemonę „Startuok“, atvėrė daugiau skolinimosi galimybių jaunam verslui bei įmonėms, kurios vykdo socialinio poveikio projektus. Be to, siekiant palengvinti skolinimosi naštą verslui ypač tada, kai trūksta užstato, bendradarbiaujant su Europos investicijų fondu (EIF), „Startuok“ paskolų portfeliui siūloma ir 70 proc. dydžio EIF finansuojama garantija.

„2021 m. padidinta smulkiajam ir vidutiniam verslui teikiamų individualių garantijų paskoloms maksimali suma nuo 1,5 mln. iki 5 mln. eurų, leidžia spręsti paskolų užstato trūkumo klausimą daug didesniam įmonių ratui. Praėjusiais metais „Invega“ suteikė tiek individualių, tiek portfelinių garantijų už daugiau nei 214 mln. eurų pagal pasirašytas daugiau nei 1300 garantijų sutarčių“, – teigia „Invegos“ vadovas.

Tuo tarpu vienomis populiariausių „Invegos“ priemonių – paskolomis – iš viso pasinaudojo daugiau kaip 3200 verslo atstovų, kuriems buvo skirta beveik 154 mln. eurų.

Siekdama atverti kuo daugiau išorinio finansavimo galimybių, 2021 m. „Invega“ ir toliau stiprino alternatyvų nebankinį finansavimą, plėtė valstybės lėšomis teikiamų sutelktinių paskolų finansuotojų ratą. Su „Invegos“ finansavimu sėkmingai buvo atliktos ir beveik 27 mln. eurų rizikos kapitalo investicijos į daugiau kaip 150 inovatyvių įmonių.

Viena didesnių sėkmių – bendrovės dukterinės įmonės valdomo rizikos kapitalo fondo „CoInvest Capital“, investuojančio valstybės per „Invegą“ jam patikėtas lėšas, pirmas sėkmingas išėjimas iš įmonės. Fondas, pardavęs progresyvaus startuolio akcijas, investicijų grąžą kartu investavusiems verslo angelams padidino iki 34 kartų. Dar vienas sėkmingas 2021-ųjų žingsnis – paskelbtos pirmojo šalyje valstybės finansuojamo į strateginę gynybos ir saugumo sritį orientuoto rizikos kapitalo fondo „MilInvest“ ir dviejų rizikos kapitalo fondų pagal priemonę „Akceleratorius 2“ valdytojų atrankos.

Gausiausiai praėjusiais metais verslas naudojosi įvairiomis kompensacijų priemonėmis – daugiau kaip 4250 verslininkų neatlygintinai gavo beveik 34 mln. eurų. Viena iš kompensacijų priemonių naujovių – 2021 m. pradėtos subsidijuoti akcijų ir obligacijų išleidimo į biržą išlaidos. Su valstybės finansiniu padrąsinimu savo kelionę kapitalo rinkoje pradėjo pirmoji įmonė, pasinaudojusi priemone „Vertybinių popierių įtraukimo į vertybinių popierių biržą skatinimas“.

Pandemijai nesitraukiant, praėjusiais metais „Invega“ įgyvendino 3 naujas priemones iš COVID-19 priemonių pagalbos paketo. Iš viso kovidinėmis „Invegos“ priemonėmis 2021 m. pasinaudojo daugiau kaip 2600 verslų, kuriems „Invega“ suteikė beveik 45 mln. eurų finansavimą. Populiari tapo 2021 m. metų pradžioje paskelbta antrojo karantino pagalbos verslui priemonė „Tiesioginės COVID-19 paskolos“, kuri padėjo 887 nuo pandemijos nukentėjusiems verslams gauti beveik 35 mln. eurų finansavimą likvidumui palaikyti.

2021 m. „Invega“I buvo ypatingi ir tuo, kad įmonė minėjo savo 20 veiklos metų. Išskirtinai minėdama šį jubiliejų, „Invega“ šaliai padovanojo šiuolaikinį meno kūrinį – instaliaciją „Viršūnės“, kurioje įamžino 20 metų rezultatus: finansuotus daugiau kaip 47 tūkstančius verslų, investuotus per 2 milijardus eurų valstybės lėšų ir pritrauktas daugiau kaip 1,4 milijardo Eur privataus kapitalo lėšas.

Taip pat „Invegos“ veikla buvo įvertinta ir nacionaliniu bei tarptautiniu mastu: trečius metus iš eilės įmonė buvo pripažinta gerosios valdysenos lydere atitinkamoje valstybės valdomų įmonių kategorijoje; du „Invegos“ finansuoti projektai tapo konkurso „Europos burės 2021“ nugalėtojais kaip pažangiausi bei aktualiausi Europos Sąjungos struktūrinių fondų investicijų projektai.

Pasak K.Motiejūno, solidi įmonės patirtis, aukštas klientų pasitenkinimas (9 balai iš 10), didelis paslaugų žinomumas (84 proc.) ir darbuotojų įsitraukimas (80 proc.) bei visi pasiekimai įgalina įmonę ir toliau sparčiai judėti į priekį ir investuoti į valstybei svarbias sritis, užtikrinsiančias ekonominį augimą, tvarumą ir gerąją valdyseną: „Tą ir toliau darysime 2022 m.“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai