Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Investuotojo portretas: kas ir kaip investuoja Lietuvoje?

Lietuvos finansų įstaigose gyventojai turi daugiau kaip 233 tūkst. vertybinių popierių sąskaitų, o aktyviai jomis naudojasi per 42 tūkst. gyventojų – 26 tūkst. vyrų ir 16 tūkst. moterų. Vis dėlto sudarytų sandorių skaičiumi vyrai beveik 5 kartus lenkia moteris, o pagal turimų vertybinių popierių vertę – beveik 3 kartus, rašoma Lietuvos banko pranešime žiniasklaidai.
Grynieji eurai
Grynieji eurai / Josvydo Elinsko / 15min nuotr.

„Tipinis aktyviausias pagal sandorių skaičių ir daugiausia turto sukaupęs neprofesionalusis investuotojas yra 35–54 m. vyras. Tačiau moterys, pradėjusios investuoti, yra nuoseklesnės ir panašų aktyvumą išlaiko nepaisant amžiaus grupės. Antra, į akis tikrai krinta nemažas skaičius neaktyvių vertybinių popierių sąskaitų, t.y. dalis gyventojų, kurie sąskaitas atsidarė, tačiau investuoti taip ir nepradėjo, galbūt matydami, kad stokoja žinių ar tiesiog nedrįsdami žengti pirmojo žingsnio“, – sako Rūta Merkevičiūtė, Lietuvos banko Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento direktorė.

Bendra neprofesionaliųjų investuotojų portfelio vertė 2020 m. siekė 546,9 mln. eurų, o bendra vertybinių popierių sąskaitose esančio turto vertė – 1,3 mlrd. eurų. Iš viso per 2020 m. sudaryta daugiau kaip 525 tūkst. sandorių – keturis penktadalius sandorių sudarė vyrai, likusį penktadalį – moterys.

Vertinant pagal investuotojų amžių, daugiausia sandorių savo vertybinių popierių sąskaitose sudarė 45–54 m. amžiaus grupė (22,5 tūkst. sandorių sudarė moterys ir 121,4 tūkst. sandorių – vyrai). Panašiai aktyvi yra 35–44 m. amžiaus grupė (atitinkamai 22,3 ir 116,4 tūkst. sandorių).

Mažiausiai vertybinių popierių sandorių sudarė jaunimas iki 25 (atitinkamai moterys 2,2 tūkst. sandorių, vyrai 9 tūkst.). Pastebėtina, kad nors daugiausia sandorių sudaro 35–44 ir ir 45–54 m. amžiaus vyrų grupės (apie 120 tūkst. sandorių kiekviena grupė), tačiau vėliau, nuo 55 m., jų aktyvumas krinta dvigubai (iki 60 tūkst. sandorių per metus).

Pagal vertybinių popierių sąskaitose bendrą sukauptą turtą, didžiausia finansinių priemonių vertė yra 45–54 ir 55–64 m. vyrų sąskaitose (atitinkamai 247,4 ir 249 tūkst. eurų), daugiausia turto sukaupusios moterys yra vyresnės nei 65 m. (135,3 tūkst. eurų).

Lietuvos bankas paskelbė trumpąją apžvalgą Investuotojo paveikslas Lietuvoje. Apžvalgoje pateikiami apibendrinti 2020 m. pabaigos duomenys, vertinant Lietuvos finansų įstaigose atidarytas vertybinių popierių sąskaitas. Neprofesionaliesiems investuotojams investicines ir portfelio valdymo paslaugas teikia 5 bankai, 9 finansų maklerio įmonės, 10 valdymo įmonių ir 3 finansų patarėjų įmonės.

Daugiau informacijos neprofesionaliesiems investuotojams apie investavimą – Lietuvos banko Asmeninių finansų gide.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos