Šaldytuvų gamybos bendrovės „Snaigė“ generalinis direktorius Mindaugas Sologubas teigia, kad metalų, plastikų, chemijos produktai vien per ketvirtį pabrango iki 30 procentų. Jo vertinimu, gegužę-birželį vartotojai gali pamatyti 20 proc. ir dar daugiau išaugusias kainas.
„Produktai parduotuvėse taps brangesni. Tai smarkiai nuvils vartotojus, o to mes norėtumėme mažiausiai. Keliame kainas ne norėdami pasipelnyti, bet priversti aplinkybių“, – teigia M.Sologubas.
Didžiąją dalį produkcijos „Snaigė“ eksportuoja.
Metalo konstrukcijų gamintojos „Kauno pramontažas“ direktorius Jonas Gediminas Brazys pastebi, kad metalų kainų svyravimai apsunkina derybas tarp užsakovų ir rangovų. Jis apgailestauja, jog iki šiol neaišku, kuo esama žaliavų trūkumo situacija baigsis.
„Jei pasirašai sutartį, atsiranda grafikai, baudos. Jei nesi garantuotas, kad nusipirksi metalo, tau gali tekti mokėti baudą, kadangi nevykdysi grafiko, pažeisi sutartį“, – sako J.G.Brazys.
SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas pažymi, kad brangstantys metalai daliai įmonių gali atsiliepti skaudžiai. Jis linkęs manyti, jog pernelyg didelio poveikio Lietuvos ekonomikai metalų kainos nepadarys, kadangi pramonės produktų paklausa taip pat didelė.
„Nemanau, kad tai labai smarkiai paveiktų ekonomiką. Bet tam tikroms įmonėms gali būti didesnių problemų, kuomet didėjančią metalų kainą ne visuomet galima permesti pirkėjui“, – sako T.Povilauskas.
Portalo teigimu, nuo praėjusių metų pradžios varis yra pabrangęs 39 proc., aliuminis – 17 proc., plienas – apie 40 procentų, vertinant metalo laužo kainą.
Taurusis metalas rodis nuo pernai pabrango daugiau nei keturis kartus ir dabar gramas šio automobilių katalizatoriuose naudojamo metalo kainuoja 840 eurų.