Prancūzijos pilietis Herve Falciani 2015 metų pabaigoje buvo nuteistas kalėti penkerius metus už ekonominį šnipinėjimą. Šveicarijos teismas jį taip pat pripažino kaltu dėl neteisėto duomenų įgijimo, verslo konfidencialumo pažeidimo ir banko paslapčių atskleidimo.
Vis dėlto daugelis kitų laiko H.Falciani susirūpinusiu pranešėju, kurio nutekinti daugiau kaip 100 tūkst. įrašų apie svarbius HSBC privačiosios bankininkystės klientus Šveicarijoje tapo pagrindui daugelyje šalių surengti daugybę tyrimų dėl mokesčių slėpimo.
Buvęs IT specialistas 2008 metais perdavė šiuos duomenis Prancūzijos mokesčių tarnyboms, o kiek anksčiau dalis jų buvo paskelbti žiniasklaidos pranešimuose. Prancūzija šia medžiaga pasidalijo su Ispanijos ir kitų šalių vyriausybėmis. Remiantis šiais duomenimis, HSBC padalinio Šveicarijoje veikla atsidūrė keleto valstybių teisėsaugos taikiklyje dėl numanomos pagalbos turtingiesiems išvengti mokesčių.
H.Falciani persikėlė gyventi į Ispaniją ir bendradarbiavo su šios šalies tarnybomis atliekant kai kuriuos tyrimus. 2012 metais jis buvo suimtas Barselonoje, bet Ispanijos nacionalinis teismas atsisakė patenkinti Šveicarijos prašymą jį išduoti, argumentuodamas, kad slaptumo įstatymų pažeidimas Ispanijoje nelaikomas baudžiamąja veika.
Trečiadienį H.Falciani vėl buvo suimtas, praėjus beveik dvejiems metams po Šveicarijos teismų priimtos galutinės nutarties jo byloje. Šis areštas buvo atliktas Madridui siekiant, kad Šveicarija išduotų iškilią Katalonijos separatistų politikę Martą Rovirą, laikomą viena svarbiausių veikėjų šio Ispanijos regiono kampanijoje už nepriklausomybę, ispanų vyriausybės laikomoje neteisėta.
Interneto aktyvistų, bendradarbiavusių su H.Falciani tiriant kai kuriuos korupcijos atvejus, platforma X.net kritikavo jo areštą.
„Pranešėjais apie korupciją naudojamasi kaip valiuta mainams. Koks tai teisingumas?“ – sakoma šios platformos „Twitter“ paskyroje paskelbtoje žinutėje.
Šveicarijos teismai sprendimo dėl M.Roviros ekstradicijos dar nėra priėmę.