Europa gali pakenkti JAV, bet nenori eskaluoti situacijos
Europos Komisijos (EK) vadovė Ursula von der Leyen kalbėjo visų ES šalių vardu, sakydama, kad nauji importo mokesčiai sukels „siaubingų“ pasekmių milijonams žmonių visame pasaulyje.
Ji teigė, kad nėra „aiškaus kelio per sudėtingumą ir chaosą“, kurį visame pasaulyje sukels naujieji muitai.
Vis tik EK žada apsaugoti ES įmones, mat kai kurios nukentės labiau nei kitos, pavyzdžiui, Vokietijos automobilių pramonės, Italijos prabangos prekių, Prancūzijos vyno bei šampano gamintojų ir pan.
Būdama didžiausia pasaulyje bendroji rinka, ES gali pakenkti JAV – nukreipti atsakomąsias priemones į prekes ir paslaugas, įskaitant „didžiąsias technologijas“, tokias kaip „Apple“ ir „Meta“, rašo BBC.
Vis dėlto skelbiama, kad tikslo kelti kartelę nėra – ji siekia įtikinti D.Trumpą derėtis. Trečiadienio vakarą Italijos ministrė pirmininkė Georgia Meloni pareiškė, kad nors mano, jog muitai yra neteisingi, bus daroma viskas, kad būtų bandoma susitarti su JAV.
Londone – tam tikras palengvėjimas, bet ne džiaugsmas
Jungtinės Karalystės vyriausybė pajuto jausmą, kad šalis yra „labiau gerojoje nei blogojoje stovykloje“.
Ministrai jaučia palengvėjimą, bet nesidžiaugia – jie nesuklydo dėl prognozių. Jungtinei Karalystei nustatyti muitai turės didelį poveikį, o JK prekybos partneriams nustatyti muitai artimiausiomis savaitėmis, mėnesiais ir metais turės didelį poveikį darbo vietoms, pramonės šakoms ir pasauliniams prekybos srautams.
Tai bus „nepaprastai trikdantis poveikis“, kaip teigė vienas vyriausybės šaltinis. Ypač daug dėmesio skiriama poveikiui automobilių pramonei.
Derybos su JAV dėl prekybos susitarimo tęsiasi. Keturių JK derybininkų komanda „gana intensyviai“ per nuotolį kalbasi su savo kolegomis iš JAV ir yra pasirengę vykti į Vašingtoną, jei reiktų pasirašyti susitarimą.
Tarifai – dovana Kinijos vadovui
54 proc. tarifas, taikomas į JAV įvežamoms Kinijos prekėms, neabejotinai yra didelis ir neabejotinai pakenks Kinijos bendrovėms, siekiančioms parduoti prekes šioje rinkoje.
Pekino atsakomosios priemonės taip pat pakenks JAV bendrovėms, bandančioms patekti į didžiulę Kinijos rinką.
Vis dėlto tam tikra prasme šie D.Trumpo žingsniai taip pat yra dovana Kinijos prezidentui Xi Jinpingui, teigia BBC.
Kinijos vadovas vaizduoja savo šalį kaip laisvosios prekybos šalininkę, daugiašalių institucijų rėmėją ir lygina ją su kita pasaulio supervalstybe, kuri, kaip manoma, griauna abu šiuos principus.
Vos praėjusią savaitę Kinijos lyderis sėdėjo su didelių tarptautinių korporacijų – tarp jų ir daugelio Europos – vadovais, ir vaizdai buvo aiškūs. D.Trumpo vadovaujamos JAV sąsajos – chaosas, prekybos griovimas, nacionaliniai interesai. Xi Jinpingo vadovaujama Kinija esą yra stabilumas, laisvoji prekyba, pasaulinis bendradarbiavimas.
Žmonės gali nesutikti su Kinijos komunistų partijos požiūriu į pasaulio padėtį, tačiau kaskart, kai D.Trumpas imasi tokių priemonių, tampa lengviau pristatyti Xi Jinpingui pardavimų planą.
O ekonominė būtinybė gali priartinti daugelį šalių prie Kinijos ir atitolinti nuo JAV.
Indija baiminasi dėl poveikio, tačiau kai kurie sektoriai turi vilties
Azijos šalių ekonomika yra viena iš labiausiai nukentėjusių nuo naujų D.Trumpo tarifų. Amerikiečiai už iš Vietnamo importuojamas prekes turės mokėti 46 proc. mokestį, o už prekes iš Kambodžos – 49 proc. Indijai sekėsi santykinai geriau, teigia BBC.
Vis dėlto 26 proc. visuotinis tarifas vis tiek yra didelis ir smarkiai paveiks pagrindines „daug darbo jėgos reikalaujančias eksporto prekes“, sako konsultacinės bendrovės „Asia Decoded“ atstovė Priyanka Kishore.
Kita vertus Indijos elektronikos eksportui ši situacija gali būti naudinga, nes dėl didesnių tarifų, taikomų tokiems konkurentams kaip Vietnamas, gali būti pakeista prekybos kryptis.
Vis dėlto mažai tikėtina, kad tai sušvelnins bendrą neigiamą D.Trumpo salvės poveikį augimui.
Skirtingai nei Kanada, Meksika ar ES, Indija kol kas laikosi taikdariškos pozicijos D.Trumpo atžvilgiu ir derasi su JAV dėl dvišalio susitarimo, teigia BBC. Bus labai atidžiai stebima, ar tai sukels atsakomuosius veiksmus Delyje.
Farmacijos pramonė, kuri sudaro didžiausią Indijos pramonės eksporto dalį – apie 13 mlrd. dolerių per metus, atsikvėps su palengvėjimu, nes vaistams šie „abipusiai“ muitai netaikomi.