Ant rankų sūpuodami naujagimį ar su mažamete atžala keliaudami iš darželio greičiausiai retai galvojate apie tai, kokių išlaidų patirsite jūsų vaikui sulaukus pilnametystės. Tad ir mintys apie vaiko pinigų investavimą greičiausiai aplanko rečiau nei galėtų. Tačiau prieš apsisprendžiant, ar šiuos pinigus išleisti, ar vis dėlto įdarbinti, svarbu įvertinti kelis dalykus.
„Swedbank“ Finansų instituto užsakymu atliktos studentų apklausos parodė, kad jų mėnesio išlaidos maistui, būstui, transportui ir kasdienėms studijų reikmėms siekia apie 500 eurų. Šįmet dėl infliacijos jos žada būti didesnės, o mokslo metų gale virsti bendra solidžia bent 5 tūkst. eurų siekiančia suma, kuri guls ant tėvų pečių, jei atžala pats neuždarbiaus.
Be to, jei po mokyklos nepavyksta įstoti į valstybės finansuojamą studijų vietą, mokslai šalies aukštosiose mokyklose gali atsieiti nuo poros iki kelių ar, atskirais atvejais, net keliolikos tūkstančių eurų per metus. Tad iš anksto ruoštis vaiko ateities išlaidoms tikrai verta.
Vienu šūviu − du zuikiai
80 eurų yra pakankamai reikšminga suma, kuri, investuojant ją kas mėnesį, per 18 metų laikotarpį gali pavirsti keliasdešimt tūkstančių eurų siekiančiu finansiniu turtu. Ar pradedama kaupti vos gimus vaikui, ar jam sulaukus vyresnio amžiaus, kaupimui tinkamos visos tradicinės investicinės priemonės – investicinis gyvybės draudimas, investiciniai fondai ar biržose prekiaujami fondai, akcijos.
Paprasčiausias būdas – pasinaudoti investicinio gyvybės draudimo paslauga. Pavyzdžiui, „Swedbank“ siūlomas vaiko fondas padeda sukaupti lėšų vaiko savarankiško gyvenimo pradžiai ir užtikrina draudimo apsaugą – sutartį sudariusio vieno iš tėvų mirties atveju įmokas iki vaiko pilnametystės toliau moka draudimo bendrovė.
Be to, kaupiant šiame fonde investicijų portfelio rizika valdoma automatiškai – kuo arčiau vaiko pilnametystė, tuo rizika vis labiau mažinama, kad nuo rinkų svyravimų būtų apsaugota sukauptų lėšų suma.
Tokiam investavimui skiriant po 80 eurų per mėnesį, per 18 metų laikotarpį finansų rinkose vyraujant palankiam scenarijui galima sukaupti apie 27 tūkst. eurų, nuosaikaus scenarijaus atveju – apie 21 tūkst. eurų. Jei pradedama kaupti vėliau, pavyzdžiui, vaikui sulaukus 8 m., tada sukaupta suma sudarys apie 10–11 tūkst. eurų.
Galiausiai, kaupiant pagal gyvybės draudimo sutartį, galima pasinaudoti gyventojų pajamų mokesčio lengvata. Kas mėnesį mokant po 80 eurų, per metus papildomai galima susigrąžinti 192 eurus nuo savo sumokėtų pajamų mokesčių.
Investavimas finansų rinkose
Tokiu atveju, jei draudimo apsauga neaktuali, tėvai gali parinkti investuoti į kitas finansines priemones. Neturint daug patirties šioje srityje, greičiausiai verta pradėti nuo konkrečios investicinės priemonės, siūlančios kuo platesnį investicijų išskaidymą.
Tokios priemonės pavyzdys galėtų būti į pasaulio akcijas investuojantis fondas. Vidutinė ilgametė grąža akcijų rinkose sudaro apie 9 proc. Tai reiškia, kad per 18 metų laikotarpį reguliarią 80 eurų investiciją galima paversti apie 40 tūkst. eurų siekiančia suma. Jei kaupimo laikotarpis sudaro 10 metų, sukaupta suma tokiu atveju sudarytų apie 15 tūkst. eurų.
Žinoma, reikia pabrėžti, kad toks skaičiavimas paremtas istoriniu vidurkiu ir tokie investavimo rezultatai nėra garantuojami ateityje. Pavyzdžiui, nuo šių metų pradžios pagrindiniai akcijų indeksai yra sumažėję apie 20 proc., nors vis dar išlieka aukštesniame lygyje nei 2020 metų pradžioje.
Tai iliustruoja kelis svarbius investavimo principus – ilgalaikio investavimo ir investicijų portfelio diversifikavimo svarbą.
Ne ar pradėti investuoti, o kada
Investavimo ekspertai prognozuoja, kad per ateinančius 5–10 metų finansų rinkos pakils į aukštesnį lygį, nei jos yra šiandien, o jų grąža turėtų būti vėl teigiama. Dabartinis metas, kai akcijų kainos rinkose yra sumažėjusios, gali būti kaip tik geras metas pradėti investuoti, nes padidėja tikimybė, kad ilgainiui jos vėl išaugs ir sugrįš į ankstesnį kainų lygį bei jį viršys.
Reikia nepamiršti, kad pasirenkant konkrečias priemones investavimui, vienas iš svarbesnių aspektų yra už jų įsigijimą ir saugojimą taikomi mokesčiai. Jie turėtų būti kuo mažesni. Pavyzdžiui, „Swedbank“ suteikia galimybę investicijų portfelį iki 30 tūkst. eurų saugoti nemokamai, daugelį banko fondų galima įsigyti nemokamai, o einamieji metiniai mokesčiai sudaro apie 1 proc. ar dar mažiau.
Galiausiai, vaiko pinigų investavimas yra ne tik būdas sukaupti pakankamai lėšų atžalos savarankiško gyvenimo pradžiai, bet ir gera terpė finansinei edukacijai. Vaikai mokosi iš tėvų pavyzdžio, tad patys investuodami, įtraukdami vaikus į procesą, kalbėdamiesi su jais apie finansų valdymą sukuriame tvirtus ir visapusiškus finansinių žinių bei įgūdžių pagrindus.