Krizė „kelia didelę riziką vidutinės trukmės ekonomikos perspektyvoms“, pažymėjo JAV pinigų politiką formuojantis Federalinis atvirų rinkų komitetas (FOMC) po dvi dienas trukusio posėdžio.
Centrinis bankas nepakeitė bazinės palūkanų normos, kuri šiuo metu sudaro vos 0–0,25 procento, ir teigė, kad išlaikys tokią normą tol, kol ekonomika įveiks krizę ir bus pasirengusi atnaujinti augimą.
FRS pareiškimas paskelbtas po sukrečiančios žinios, kad JAV ekonomika pirmąjį ketvirtį patyrė nuosmukį – tai ankstyvas koronaviruso pandemijos sukeltos žalos ženklas.
4,8 proc. per pirmuosius tris šių metų mėnesius smukęs bendrasis vidaus produktas (BVP) kelia dar didesnį nerimą, kadangi verslas sustabdė veiklą ir karantinas įsigaliojo tik paskutinėmis kovo savaitėmis.
FRS vadovas Jerome’as Powellas perspėjo, kad „ekonominis aktyvumas antrąjį ketvirtį greičiausiai kris precedento neturinčiu greičiu“ ir „bus prastesnis nei kada nors regėjome“, o didelis nedarbo lygis greitu laiku nepradės mažėti.
Privatūs ekonomistai prognozuoja, kad antrąjį ketvirtį augimas sumažės net 40 proc., nes sumažės vartotojų išlaidos ir investicijos į verslą.
Kovo viduryje bedarbių skaičius Jungtinėse Valstijose pasiekė 26 milijonus, o dėl neaiškių perspektyvų įmonės ima atleisti daugiau darbuotojų, įskaitant aviacijos milžinę „Boeing“, kuri planuoja atleisti 10 proc. darbo jėgos.
Prireiks „šiek tiek laiko, kad grįžtumėte į labiau tenkinantį nedarbo lygį“, – teigė J.Powellas.
Centrinis bankas nedelsdamas pamėgino užbėgti už akių artėjančioms negandoms, todėl FOMC praėjusio mėnesio viduryje po dviejų neeilinių posėdžių sumažino orientacinę skolinimo normą iki nulio.
Komitetas pasižadėjo išlaikyti nulinę normą „tol, kol bus įsitikinęs, kad ekonomika atlaikė pastaruosius įvykius ir eina savo keliu, kad pasiektų maksimalius užimtumo ir kainų stabilumo tikslus“.
Visos priemonės
Centrinis bankas yra „pasiryžęs panaudoti visas prieinamas priemones, skirtas ekonomikai palaikyti <...>, kad užtikrintų, jog atsigavimas, kai tik jis prasidės, bus kiek įmanoma tvaresnis“, – pareiškė J.Powelas po posėdžio surengtoje spaudos konferencijoje .
Jis pažymėjo, kad Kongresas nedelsdamas patvirtino paramos verslui ir namų ūkiams priemones, tačiau teigė, jog „gali būti, kad ekonomikai reikės daugiau paramos iš visų mūsų, jei norime, kad ekonomikos atsigavimas būtų tvirtas“.
Pasak J.Powello, dabar ne laikas „nerimui dėl fiskalinio deficito“ leisti „sutrukdyti laimėti šią kovą“.
„Atėjo laikas išnaudoti didelę JAV fiskalinę galią ir padaryti viską, ką galime, kad palaikytume ekonomiką. Stengsimės tai padaryti kuo mažiau pakenkdami ilgalaikiam ekonomikos produktyvumui“, – pažymėjo centrinio banko vadovas.
Koronaviruso protrūkis lėmė didžiulius sunkumus žmonėms ir ekonomikai Jungtinėse Valstijose ir visame pasaulyje.
J.Powellas įspėjo, kad sunku numatyti, kada įvyks atsigavimas, ypač atsižvelgiant į tikėtiną žalą JAV ekonomikos pajėgumams.
Nors FRS negali skirti lėšų ir centrinio banko galios apsiriboja skolinimu perspektyviems skolininkams, J.Powellas pažadėjo „maksimaliai išnaudoti prieinamas galimybes“.
Pinigų politikos komitetas pažadėjo toliau stengtis įlieti lėšų į finansinę sistemą, kad pastaroji nesustotų, taip pat išpirkti JAV iždo skolą, hipoteka užtikrintus vertybinius popierius ir kitas įmonių skolas „tokia apimtimi, kiek to reikės palaikyti sklandų rinkos veikimą“.
„Koronaviruso protrūkis lėmė didžiulius sunkumus žmonėms ir ekonomikai Jungtinėse Valstijose ir visame pasaulyje. Virusas ir visuomenės sveikatos apsaugos priemonės lemia staigų ekonominės veiklos nuosmukį ir darbo vietų praradimą“, – pažymėjo FOMC.