„Akivaizdu, kad situacija reikalauja tam tikro įsikišimo, kadangi nepaisant to, kad (...) maitinimo sektorius vis dar yra patrauklus, (...) kita statistikos pusė rodo, kad palyginti su ilgalaikiu vidurkiu, maitinimo įstaigų uždarymas šiais metais, bankrotų skaičius 10 kartų padidėjo. Akivaizdu, kad tai susiję su daugeliu dalykų, ne tik su PVM nustatymu iki vidutinio lygio“, – pirmadienį LRT radijui sakė Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovė J.Rojaka.
„Kalbant apie konkrečias priemones aš manau, kad svarstymas galėtų prasidėti tik gruodžio viduryje, bet tai būtų vienas iš aktualių ir karštų klausimų“, – pridūrė Seimo narė.
Vis dėlto, J.Rojakos teigimu, mažinant PVM valstybė netektų nemažai pajamų, o 2025 metų biudžetas yra deficitinis.
„Jeigu mes kalbam apie PVM gražinimą arba PVM mažinimą bent jau iki Europos Sąjungos lygio – tai yra maždaug 11-12 procentų, tai vis tiek pareikalautų gan nemažai išteklių iš valstybės biudžeto. Turint omenyje, kad šiuo momentu biudžetas jau yra su minuso ženklu ir išlaidos gerokai viršija pajamas, tai gali būti iš tiesų labai sudėtingas pokalbis, bet jį reikėtų tęsti“, – sakė buvusi ekonomikos ir inovacijų viceministrė J.Rojaka.
„Akivaizdu, kad reikia ieškoti priemonių padėti tam sektoriui išgyventi bent jau iki to laiko, kol nebus sugalvojamos kitokios verslo strategijos“, – pabrėžė ji.
Pasak J.Rojakos, komitete praėjusią savaitę šis klausimas jau buvo trumpai aptartas, be to, planuojama steigti Turizmo pakomitetį, kuris apimtų ir restoranų veiklą.
Nuo šių metų sausio Lietuvos maitinimo įstaigoms vėl galioja standartinis 21 proc. PVM tarifas. Nuo 2021 metų liepos kaip pagalba per pandemiją nukentėjusiam verslui galiojo 9 proc. mokestis.