Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

JAV gamybos apimčių augimą balandį stabdė tiekimo problemos

JAV gamybos apimčių atsigavimas po COVID-19 sukelto nuosmukio balandžio mėnesį sulėtėjo, kadangi gamyklos susidūrė su žaliavų tiekimo sunkumais, rodo pirmadienį paskelbto pramonės tyrimo rezultatai.
Pramonės sektoriaus darbuotojas
Pramonės sektoriaus darbuotojas / 123rf.com nuotr.

Nepaisant to, bendrovės vis optimistiškiau vertina ateitį.

Tiekimo valdymo institutas (ISM) pranešė, kad praeitą mėnesį jo skaičiuojamas gamybos indeksas netikėtai smuktelėjo iki 60,7 proc. ir buvo 4 procentiniais punktais mažesnis nei kovo mėnesį. Visgi rezultatas gerokai viršijo 50 proc. ribą.

ISM tyrimų komiteto pirmininkas Timothy'is Fiore mano, kad dėl indekso sumažėjimo kalta suirutė tiekimo grandinėse, privertusi gamyklas laukti arba atsisakyti žaliavų.

Rezultatai paneigė analitikų lūkesčius dėl nedidelio gamybos augimo spartėjimo praėjusį mėnesį, nepaisant to, kad tai buvo 11-asis iš eilės sektoriaus plėtros mėnuo.

Pastaruoju metu stebimas rekordiškai ilgas [žaliavų] pristatymo laikas, plataus masto svarbių pagrindinių medžiagų trūkumas.

„Pastaruoju metu stebimas rekordiškai ilgas [žaliavų] pristatymo laikas, plataus masto svarbių pagrindinių medžiagų trūkumas, kylančios žaliavų kainos ir sunkumai gabenant produktus, kurie ir toliau daro įtaką visiems gamybos ekonomikos segmentams“, – sakoma T.Fiore pranešime.

„Darbuotojų pravaikštos, trumpalaikiai gamyklų sustabdymai dėl dalinio žaliavų trūkumo ir sunkumai užpildant neužpildytas pareigas tebėra klausimai, kurie riboja gamybos augimo potencialą“, – mano analitikas.

Tiekimo problemos sukėlė „nepageidaujamą atsargų sumažėjimą“, sakoma ataskaitoje.

Nepaisant sunkumų, kovo mėnesį visos gamybos pramonės šakos pranešė apie augimą, o T. Fiore teigė, jog greta kiekvieno neigiamo įmonių komentaro buvo gauta 11 teigiamų komentarų, palyginti su aštuoniais kovo mėnesį.

123RF.com nuotr./Asociatyvi nuotrauka: pramonė
123RF.com nuotr./Asociatyvi nuotrauka: pramonė

„High Frequency Economics“ vyriausioji JAV ekonomistė Rubeela Farooqi (Rubela Faruki) teigė: „Tvirta paklausa ir mažos atsargos ir toliau palaiko visišką atsigavimą gamybos sektoriuje. Visgi tiekimo grandinės suvaržymai yra tas priešpriešinis vėjas, kuris gali užkirsti kelią dar stipresniam atsigavimui.“

Tiekimo grandinės visame pasaulyje susidūrė su nesklandumais, nes vakcinų nuo COVID-19 platinimas padeda pasaulio ekonomikai atsigauti nuo praėjusiais metais galiojusių verslo apribojimų, kuriais buvo siekiama stabdyti viruso plitimą.

Sunkumai įsigyjant dalių sumažino atsargas daugiau nei 4 procentiniais punktais, tuo tarpu dar neatliktų užsakymų apimtys nežymiai išaugo, o tiekėjų siūlomi pristatymo laikas taip pat pailgėjo. Visa tai prisidėjo prie kainų indekso šuolio 4 procentiniais punktais.

„Per 35 darbo metus dar nemačiau, kad pristatymo laikai taip pailgėtų ir kainos taip augtų, – teigė vienas tyrimo dalyvis, atsakingas už plastiko ir gumos gaminių pirkimą. – Vienintelis dalykas, kurį šiuo metu gausu, kaip rodo mano brukalo filtras, tai yra asmeninės apsaugos priemonės.“

Nepaisant to, konsultacijų bendrovės „Oxford Economics“ ekonomisto Oreno Klachkino teigimu, tiekimo grandinės problemos vargu ar bus pakankamai didelės, kad sustabdytų sektoriaus atsigavimą, ypač ekonomikai žengiant į priekį.

„Žvelgiant į ateitį, atsargų papildymas, didėjančios kapitalo investicijos, fiskalinės paskatos ir atsigaunantis pasaulinis augimas sustiprins sparčią gamybos veiklą, – mano analitikas. – Prekių paklausa artimiausiu metu išliks tvirta, tačiau smuktels visiškai atsinaujinus paslaugų sektoriui.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos