JK centrinis bankas: šalies finansų sektorius pasirengęs „Brexit“ be susitarimo scenarijui

Jungtinės Karalystės (JK) finansų sistema yra pasirengusi susidoroti su „Brexit“ be susitarimo scenarijumi, nors pasitraukimo iš Europos Sąjungos (ES) galimybės keliamas neapibrėžtumas slegia šalies ekonomiką, pareiškė Anglijos bankas.
Londonas pėsčiomis
Londonas pėsčiomis / Viktorijos Tomaševičienės nuotr.

Centrinio banko Finansų politikos komitetas, vertinantis finansines rizikas, pažymėjo, jog įstatymai, laikinieji leidimai ir kitos šalies institucijų patvirtintos priemonės yra skirtos „užtikrinti, kad namų ūkiai ir įmonės galėtų naudotis esamomis ir naujomis ES finansų institucijų paslaugomis“.

Visgi plačioji ekonomika išgyvena įtemptą metą.

„Esama daug su „Brexit“ susijusio neapibrėžtumo, ypač dėl silpnesnio pasaulinio augimo, kuris ir toliau daro įtaką ekonominei veiklai Jungtinėje Karalystėje, – pareiškė komiteto atstovai. – „Brexit“ keliamas neapibrėžtumas daro įtaką verslo investicijoms, JK turto kainoms ir užsienio kapitalo srautams į mūsų šalį.“

Anglijos bankas įvardijo komercinę nuosavybę kaip sektorių, kuriam šiuo metu yra ypač nelengva, nes pasaulio investuotojai tampa atsargesni.

„Nors verslo ir institucijų veiksmai šiek tiek pagerino JK ekonomikos pasirengimą „Brexit“ be susitarimo scenarijui, išlieka esminė ekonominės suirutės rizika“, – pažymėjo Finansų politikos komitetas.

JK ministras pirmininkas Borisas Johnsonas nuolat tvirtina, kad Didžioji Britanija išstos numatytą dieną, nors šalies parlamentas priėmė įstatymo projektą, įpareigojantį premjerą pratęsti terminą, jei kitą savaitę ES vadovų viršūnių susitikime Briuselyje nebus pasiektas susitarimas.

Kad ir kas nutiktų mėnesio pabaigoje, Anglijos banko Finansų politikos komiteto teigimu, „JK finansų sistemos branduolys, įskaitant bankus, finansų tarpininkus ir draudimo bendroves, yra atsparus ir pasirengęs įvairiausioms rizikoms, su kuriomis jis gali susidurti, įskaitant ir blogiausią atvejį – netvarkingą „Brexit“.

Pasak banko, net esant giliam nuosmukiui, jei įmonės negalėtų grąžinti paskolų ar namų ūkiai laikų nepajėgtų mokėti būsto paskolų įmokų, didieji JK bankai yra pajėgūs padengti susijusius nuostolius „ir turi žymiai daugiau kapitalo nei 2007 metais“.

Dėl šios priežasties komitetas teigė išlaikantis vadinamąją anticiklinio kapitalo rezervo normą, lygią 1 procentui.

Bankas pažymėjo, kad finansinis stabilumas nėra tas pats, kas rinkos stabilumas ir kad netvarkingo „Brexit“ atveju galima tikėtis reikšmingo kintamumo kai kuriose rinkose. Tikėtina, kad Jungtinės Karalystės turto, įskaitant svarą, paklausa „staigiai sumažės“.

Komitetas taip pat perspėjo amerikiečių bendrovę „Facebook“, jog ji, norėdama paleisti į apyvartą planuojamą kriptovaliutą „Libra“, turės pašalinti daugybę kliūčių, kad galėtų gauti licenciją Didžiojoje Britanijoje.

Pasak Anglijos banko, nors „Libra“ turi „potencialo tapti sistemiškai svarbia mokėjimo sistema“, „tokia sistema turės atitikti aukščiausius atsparumo standartus ir būti tinkamai prižiūrima, laikantis nustatytų principų“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis