JK ir ES atnaujina derybas sprendžiant nesutarimus dėl prekybos Šiaurės Airijoje

Jungtinės Karalystės „Brexito“ ministras Davidas Frostas penktadienį grįžo į Europos Sąjungos būstinę tęsti derybų, kuriomis siekiama išspręsti ginčą dėl prekybos su Šiaurės Airija, keliantį grėsmę visam susitarimui dėl prekybos po „Brexito“.
„Brexit“
„Brexit“ / 123RF.com nuotr.

Tačiau atvykęs į „Berlaymont“ pastatą, kur įsikūrusi Europos Komisija, susitikti su Komisijos vicepirmininku Marošu Šefčovičiumi britų ministras perspėjo žurnalistus nesitikėti greitos pažangos.

„Šiandien nesitikėčiau jokių proveržių, bet yra tam tikrų klausimų, kuriais darome geresnę pažangą nei kitais“, – sakė D.Frostas.

Remiantis pranešimais, derybininkų dėmesys yra sutelktas į du pagrindinius klausimus – vaistus ir teisinį reguliavimą – keliančius grėsmę Šiaurės Airijos protokolui, „Brexito“ susitarimo daliai dėl Britanijos provincijos, besiribojančios su ES nare Airija.

Šis JK pasirašytas protokolas yra dalis susitarimo, reguliuojančio jos išstojimą iš ES, tačiau dabar Londonas nesutinka su jame numatyta nuostata, suteikiančia jo vykdymo priežiūrą Europos jurisdikcijai.

Klausimų taip pat kyla dėl JK patvirtintų vaistų naudojimo Šiaurės Airijoje, kuri išlieka Jungtinės Karalystės dalis, nors joje galioja ES bendrosios rinkos taisyklės.

Londonas grasina pasinaudoti 16-tu straipsniu ir sustabdyti protokolo veikimą iki tolesnių derybų, jei Briuselis primygtinai reikalaus jo laikytis prieš išsprendžiant nesutarimus dėl prekybos.

Tačiau M.Šefčovičius penktadienį viename Dublino miesto universiteto „Brexito“ instituto internetu surengtame renginyje sakė, kad Šiaurės Airijos protokolas, kuris yra Išstojimo sutarties dalis, negali būti atskirtas nuo platesnio JK ir ES prekybos susitarimo po „Brexito“, dar žinomo kaip Prekybos ir bendradarbiavimo susitarimas.

„Abu susitarimai yra iš esmės susiję, vienas negali egzistuoti be kito“, – sakė jis.

Tuo metu D.Frostas tikina, kad 16-as straipsnis yra Šiaurės Airijos protokolo „teisėta nuostata“, numatanti apsaugos priemonių kilus nesutarimams dėl jo taikymo.

„Šioje diskusijoje aptariame kiekvieną klausimą“, – sakė jis. – Yra daug problemų, kurias reikia tvarkyti, išspręsti, ir tai yra diskusijos dalis. Tačiau tarp mūsų vis dar yra gana didelis atotrūkis.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų