Didžiosios Britanijos vyriausybė, po pasitraukimo iš Europos Sąjungos (ES) dabar galinti sudaryti savo prekybos susitarimus su įvairiomis šalimis, pareiškė sieksianti „ambicingo ir visapusio“ laisvosios prekybos susitarimo su savo transatlantine sąjungininke.
Londonas pareiškė sieksiantis padidinti galimybes savo įmonėms ir investuotojams patekti į JAV rinką, tuo pačiu sumažinant prekių ir paslaugų kainas Didžiosios Britanijos gamintojams ir vartotojams.
Visgi vyriausybė pažadėjo „griežtai saugoti“ viešųjų paslaugų sektorių, nerimaudama, kad jei JK nacionalinė sveikatos tarnyba (NHS) taps atvira JAV įmonėms, padidės sveikatos priežiūros ir vaistų kainos.
„NHS nėra parduodama“, – pareiškė Tarptautinės prekybos departamentas savo pranešime prieš paskelbdamas derybų tikslus.
Tarptautinės prekybos departamentas taip pat pažadėjo laikytis „aukštų vidaus standartų“ maisto saugos ir gyvūnų gerovės srityje.
„Ketiname intensyviai derėtis, kad galėtume paskatinti Didžiosios Britanijos pramonę“, – pareiškė ministras pirmininkas Borisas Johnsonas.
Jo vyriausybė taip pat pranešė, kad paskelbs analizę, rodančią, jog Didžiosios Britanijos ekonomika gaus 3,4 mlrd. (mlrd. eurų) iš JAV ir JK laisvosios prekybos susitarimo.
Didžioji Britanija į JAV eksportuoja daugiau nei bet kuri kita šalis, tačiau šis eksportas neprilygsta eksportui į dabar jau tik 27 nares turinčią ES, kuris sudaro beveik pusę viso JK eksporto – beveik tris kartus daugiau nei eksportas į JAV.
Numatoma, kad Londonas pirmadienį pradės derybas su Briuseliu dėl prekybos susitarimo su bloku, kurį tikisi baigti iki metų pabaigos.
Didžiosios Britanijos deryboms su JAV, kurias ji tikisi pradėti kiek vėliau šį mėnesį, vadovaus buvęs Naujosios Zelandijos prekybos ambasadorius Crawfordas Falconeris.