JK premjeras B.Johnsonas išpeikė pasaulinį protekcionizmą

Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas pirmadienį kritikavo pasaulyje įsigalintį protekcionizmą, dėstydamas viltis, kad Britanija po „Brexit“ gali tapti tarptautine prekybos galiūne.
Borisas Johnsonas
Borisas Johnsonas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Visur esama merkantilistų. Protekcionistai stiprina pozicija nuo Briuselio iki Kinijos ir Vašingtono, – premjeras pareiškė sakydamas kalbą Londone. – Muitais mojuojama kaip vėzdais, net per debatus dėl užsienio politikos, kur, tiesą sakant, jiems ne vieta.“

„Ir nuolat gausėja su muitais nesusijusių kliūčių. Atsirandančios įtampos išleidžia orą iš pasaulio ekonomikos padangų“, – pabrėžė jis.

Penktadienį Jungtinė Karalystė tapo pirmąją iš Europos Sąjungos pasitraukusia Bendrijos nare. Išstojimas įvyko po 47 metus trukusios narystės, istorinio 2016 metų referendumo ir daugiau nei trejų metų susipriešinimo šalies viduje.

Britanija taip pat planuoja pasitraukti iš bloko bendrosios rinkos ir muitų sąjungos, kai šių metų gruodžio 31-ąją baigsis „Brexit“ pereinamasis laikotarpis.

B.Johnsonas viliasi, kad tai jam suteiks laisvę pasirašyti laisvosios prekybos sutartis ne vien su ES, bet ir su JAV, Japonija ir daugeliu kitų šalių.

Sakydamas kalbą Senojoje karališkoje jūrų laivyno kolegijoje į pietus nuo Londono esančiame Grinviče, dėl savo šlovingos jūrinės praeities įtrauktame į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, premjeras išdėstė savąją naujos „globalios Britanijos“ viziją.

„Ši šalis ritasi iš savo lėliukės. Išnyrame iš dešimtmečius trukusio įmygio kaip tarptautinės laisvosios prekybos aktyvistė“, – kalbėjo B.Johnsonas.

Jis perspėjo, kad protekcionizmas sukelia neigiamų padarinių, atgraso nuo bendradarbiavimo, įskaitant pastangas įveikti tarptautines grėsmes, tokias kaip naujojo koronaviruso protrūkis Kinijoje.

„Šiuo metu žmonijai reikia, kad kažkur kažkokia vyriausybė bent jau norėtų tvirtai pasisakyti už prekybos laisvę“, – sakė premjeras.

Jis Britaniją lygino su komiksų superherojumi Supermenu, kuris „nusiims Klarko Kento akinukus, įšoks į telefono būdelę ir išeis užsidėjęs plevėsuojantį apsiaustą kaip kupinas jėgų [laisvosios prekybos] gynėjas“.

„JK pasiruošusi šiam vaidmeniui. Esame pasiruošę šiam daugiamatei šachmatų partijai, per kurią vienu metu įsitrauktume į daugiau nei vienas derybas“, – tikino B.Johnsonas.

„Mankštinamės, kad panaudotume nervus, raumenis ir instinktus, kuriais ši šalis pusę šimtmečio nesinaudojo“, – sakė Britanijos lyderis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai