Nuostolinga veikla – įsisenėjusi problema
Gegužės mėnesio pradžioje Šiaulių miesto savivaldybės Ekonomikos skyriaus darbuotojos žurnalistams pristatė 9 kontroliuojamų Savivaldybės įmonių veiklos rezultatus. Paaiškėjo, kad 2013 metus penkios įmonės baigė pelningai, keturios – nuostolingai. Tarp pastarųjų – ir UAB Šiaulių turgus, kuris 2013 m. baigė turėdamas 52,5 tūkst. litų, o 2012 m. – apie 51 tūkst. litų nuostolį.
Tuo metu UAB Pabalių turgus gali didžiuotis praėjusių metų veikla. 2013 m. gautas 244,2 tūkst. litų, 2012 m. – 226,8 tūkst. litų pelnas.
Tai yra įsisenėjusios problemos. Beveik visus metus Šiaulių turgus dirba nuostolingai. Nėra sprendimų priėmimo iš vadovo pusės, kaip efektyvinti veiklą, kad ji būtų pelninga, – sakė Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius G.Vyšniauskas.
„Tai yra įsisenėjusios problemos. Beveik visus metus Šiaulių turgus dirba nuostolingai. Nėra sprendimų priėmimo iš vadovo pusės, kaip efektyvinti veiklą, kad ji būtų pelninga. Šnekant apie mūsų oro uostą, buvo ir nepavykusių projektų, bet yra bandymai kažką daryti. O čia aš nematau jokių bandymų, jokios iniciatyvos. Atrodo, kad tiesiog laukiama pensijos, ir tiek“, – „Šiaulių naujienoms“ sakė Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Gedeminas Vyšniauskas.
Sudėtinga išlaikyti kelias administracijas
Panašu, kad miesto valdžia taip pat gerokai užsnūdo nepriimdama jokių sprendimų dėl nuostolingos bendrovės. „Jau trejus metus Šiaulių turgus dirba nuostolingai, manau, kad reikėtų priimti tinkamą sprendimą, galbūt pritaikant viešos ir privačios partnerystės principus ar parduodant akcijas“, – teigė Tarybos narys Aurimas Nausėda.
Administracijos direktorius įsitikinęs, kad geriausias sprendimo būdas – jungtuvės. „Vienareikšmiškai mes Šiaulių turgų jungsime prie Pabalių turgaus“, – tikino G. Vyšniauskas.
Jam antrino Šiaulių miesto meras Justinas Sartauskas: „Šiaulių turgus dar nelikviduotas, tačiau planuojame jį sujungti su Pabalių turgumi. Turgus yra nuostolingas, jis iš savo veiklos nieko neuždirba. Nors nuomoja kioskelius, tačiau nuomininkai nelabai domisi, praktiškai nuomojasi tik sandėliavimui, o dieną jie išeina prekiauti į atviras erdves ir nesusirenkama tiek nuomos, kad užtektų.“
Valdžia pripažįsta, kad šiuo metu išlaikyti dviejų turgaviečių administracijas – nelengva finansinė našta. Tikimasi, kad po jungtuvių bus galima šiek tiek lengviau atsikvėpti. „Mes išlaikome direktorių ir finansininką maždaug 34 kioskelių ar kiek jų ten yra, tiksliai neprisimenu. Manau, kad Pabalių turgaus direktorius su tokia našta tikrai susitvarkytų“, – sakė meras.
Daugiau veiklos – daugiau pinigų
Pabalių turgaus direktorius Žydrūnas Augustinas patvirtino, kad naujų iššūkių jis nebijo. „Aš manau, kad tas sujungimas būtų tik į naudą tiek pačiai Savivaldybei, tiek ir Šiaulių miestui. Matau, kiek yra kad ir tų pačių turgelių, prekybos vietų, kurios yra prižiūrimos ne taip, kaip turėtų būti pagal visas taisykles ir tvarką. Aš matau tik pliusus mūsų įmonei, nes daugiau veiklos – daugiau ir pinigėlių“, – teigė jis.
Nuo 2007 metų Pabalių turgui vadovaujantis Ž. Augustinas tikino, kad didžiausią dalį pajamų šis turgus surenka už prekybos vietų nuomą. Tiesa, anot jo, pelningai veiklai to nepakanka. „Stebime situaciją, jaučiame, kokioje srityje prekyba nyksta, ką reikia gelbėti, kur kažką reikia daryti. Kad ir automobilių aikšteles įrengėme, išsinuomoti leidome daugiau plotų ir pan. Įvairiais veiksmais bandome dirbti pelningai“, – sakė Pabalių turgaus direktorius, pridurdamas, kad šiuo metu turguje prekiauja apie 500 prekeivių.
Dar vienas rinkiminis triukas?
Vis dėlto ne visiems šis valdžios sumanymas sujungti du turgus atrodo nekaltas. Kai kuriems Tarybos nariams kyla klausimas, kodėl valdžia šią problemą pamatė tik dabar, juk turgus dirba nuostolingai ne pirmus metus. Ar čia tik sutapimas, kad apie jungtuves pradėta kalbėti likus vos pusmečiui iki savivaldos rinkimų? Kai kurie Tarybos nariai įtaria, jog Pabalių turgaus direktorius, priklausantis politinei partijai, šioje situacijoje galimai siekia sau naudos, kad pritrauktų daugiau rinkėjų balsų.
Kad ir kaip ten būtų, Šiaulių miesto valdžia jau davė komandą sujungti Šiaulių turgų ir Pabalių turgų. „Jau duota komanda sujungti. Gal rugsėjo mėnesį sprendimas eis į Tarybą, nes kol teisininkai sužiūrės visą sujungimo procedūrą, praeis kiek laiko“, – sakė Šiaulių miesto meras J. Sartauskas.