Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Jurgis Adomavičius: sankcijų apėjimą padėtų išspręsti prekių atsekamumo sistema

Pasklidus žiniai, kad Didžiojo septyneto (G7) grupės šalys svarsto galimybę įvesti beveik visišką eksporto į Rusiją draudimą, muitinės tarpininko įmonės „Bunasta“ įkūrėjas ir akcininkas Jurgis Adomavičius tvirtina, kad tai problemos neišspręs, rašoma „Bunastos“ pranešime spaudai.
Jurgis Adomavičius
Jurgis Adomavičius / Asmeninio archyvo nuotr.

Norint sukontroliuoti sankcijų įgyvendinimą ir taip realiai daryti tiesioginę įtaką Rusijos ekonomikai, o verslams mažinant galimybes apeiti nustatytą reguliavimą, reikia didesnį dėmesį kreipti paraleliniam prekių importui į Rusiją per kitas šalis bei kurti prekių atsekamumo sistemą.

Anot J.Adomavičiaus, Europos Sąjunga niekaip negali susidoroti su paraleliniu importu į Rusiją per kitas šalis. Tai, verslininko teigimu, padėtų išspręsti duomenų bazės sukūrimas.

„Panaši sistema naudojama vaistų pramonėje, kurios dėka būtų galima atsekti prekių gamintoją, vežėją, pirkėją ar net muitinės tarpininką tiesiog nuskanavus pakuotės brūkšninį kodą. Tokiu būdu galėtumėm skaidriai stebėti prekių judėjimą ir kryptis, kuriomis yra prekiaujama. Išnyktų visi „žinau/nežinau“. Nuskanavus brūkšninį aiškiai matytumėme, kas yra toj prekybos ir logistikos grandinėje“, – aiškina jis.

Kazachstane jau pradėjo veikti sistema, kuri stebi prekių judėjimo nuo sienos iki sienos grandinę. Taip siekiama apriboti galimybes apeiti sankcijas. Įsigaliojus vakarų sankcijoms, Rusija įteisino lygiagretųjį“ vakarietiškų prekių importą. Nors Kazachstanas netaiko sankcijų Rusijai, šalis pasisako neleisianti tapti jų apėjimo platforma.

„Kompanijos, norinčios vykdyti skaidrų eksportą į „Stan“ šalis – Kazachstaną, Uzbekistaną – investuoja ir sukuria archyvą debesijoje, į kurį yra surašomas visas logistikos dalyvių sąrašas, pirkėjas, pardavėjas bei logistikos sandėlis. Tuos duomenis galima sukelti tiesiogiai iš pardaviminių dokumentų, krovinio važtaraščio. Tai galėtų būti gera pradžia europinės skaitmeninės „eFti“ platformos ištestavimui“, – mano J.Adomavičius.

„Bunasta“ įkūrėjas aiškina, kad platforma ir jos dėka užtikrinamas skaidrumas leistų sekti, kokioje šalyje prekė pagaminta, kam skirta ir kas ją atvežė. Optimalioms logistikos sąnaudoms reikia tiek eksporto, tiek importo krovinių.

„Realiai popierių gali sufalsifikuoti, pakeisti, o skaitmenos – ne“, – įsitikinęs J.Adomavičius

Daugelį prekių, kurių įvežimą į Rusiją draudžia sankcijos, perka Kazachstane registruotos, vietos gyventojams priklausančios arba Rusijos piliečių sukurtos įmonės. Iš Vakarų bendrovių pirktos prekės vėliau reeksportuojamos į Rusiją. Nuo gegužės Rusija patvirtino prekių, leidžiamų lygiagrečiai importuoti į šalį, sąrašą. Sąraše – buitinė technika, drabužiai, kuras ir automobiliai.

Remiantis Nacionalinio Kazachstano statistikos biuro duomenimis, pernai eksportas į Rusiją išaugo 25 proc. Šalies valdžia teigia, kad eksporto apimčių padidėjimą lėmė energijos kainų kilimas ir kiti veiksniai. Be to, daugelis prekių, pavyzdžiui, iš Europos, atgabentų reeksportui į Rusiją, atkeliauja iš tokių šalių kaip Turkija ir Kinija, kurios nėra įvedusios jokių prekybos su Rusija apribojimų.

„Bloomberg“ paskelbus apie JAV ir Ukrainos sąjungininkų svarstymus apie „draudimą, apimantį didžiąją dalį eksporto į Rusiją“, J.Adomavičius sako, kad Lietuvos gamybos ir maisto pramonei kuo skubiau reikia ieškoti kitų žaliavų tiekėjų, kas užtikrintų gamybą ir kainų stabilumą. Jis įsitikinęs, kad po ES eksporto draudimo, seks veidrodinės sankcijos iš Rusijos ir Baltarusijos importo, iš kurių vis dar importuojama daug gamybinių žaliavų.

„Labai panašiai, kaip įvyko su naftos tiekimu. Rusija dar prieš invaziją į Ukrainą buvo paskelbus Europai naftos kainų karą, tačiau sėkmingai jį atlaikėme, o prie pergalės prisidėjo greiti ir sėkmingi vakarų Europos šalių sprendimai, net ir klimato sąlygos. Kad nereikėtų pasikliauti atsitiktinumais, jau dabar gamintojams reikia ieškoti alternatyvių už gerą kainą žaliavų tiekėjų iš rytų“, – apibendrina „Bunasta“ akcininkas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?