Kai kurie didieji retransliuotojai savo klientus informavo, kad jau nuo rugsėjo jiems 1–5 Lt didės paslaugų kainos. Brangs TEO teikiamos paslaugos „Interaktyvioji GALA“ ir „Skaitmeninė GALA“, kompanijos „Viginta“ valdomų kabelinių ir skaitmeninių televizijų „VDNET“ bei „CGATES“ paslaugos. Sąlygos keičiasi ir „Init“ įmonių grupės klientams.
Pagrindinė kainų augimo priežastis – Visuomenės informavimo įstatymo pataisos, leidžiančios lietuviškoms televizijoms prašyti mokesčio už jų kanalų retransliavimą.
Prašo centų, o ima litus
Tačiau didžiuosius lietuviškus kanalus – TV3, LNK, BTV ir kt. – vienijanti Lietuvos radijo ir televizijos asociacija (LRTA) tikina, kad jos nariai mokestį pradės rinkti tik nuo kitų metų.
Mes matome tai, ką ir prognozavome – retransliuotojai bando spręsti savo finansines problemas prisidengdami tuo, kad pasikeitė reguliavimas, – sakė A.Romanovskis.„LRTA narės mokestį pradės rinkti nuo sausio, iki tol televizijų programos teikiamos nemokamai. Visi yra bendrai sutarę, kad yra toks pereinamasis laikotarpis. Sutarčių sąlygos su kiekvienu operatoriumi yra skirtingos, bet principas tas pats“, – „15min“ teigė LRTA atstovas Andrius Romanovskis.
Jis įtarė, kad jau nuo rugsėjo didindami paslaugų kainas retransliuotojai siekia pasipelnyti, kaltę suversdami komerciniams kanalams. Maža to, paslaugas retransliuotojai brangina neadekvačiai: nors televizijos už vieną klientą prašo „centų“, kai kurių kabelinių TV paslaugų kainos auga net keliais litais.
„Čia nėra jokio ryšio, tos sumos yra niekuo nepagrįstos. Kiek žinau, retransliuotojai jau seniai kalba, kad dėl didelės konkurencijos kainos yra smarkiai nukritusios ir jie patys buvo įvardiję, kad reali kabelinės TV paketo kaina turėtų būti 25–30 Lt. Manau, kad ši situacija yra geras pretekstas kelti kainas, įskaitant tai, kad kai kurie žiūrovai neturi didelio pasirinkimo, nes atskiruose miestuose dominuoja viena ar kita kabelinė TV“, – sakė A.Romanovskis.
Kai kuriems jau reikia mokėti
Retransliuotojai LRTA atstovo kaltinimus atmeta. „Televizijos GALA kainos keičiamos tiek dėl išmokų lietuviškiems kanalams atsiradimo, tiek dėl išmokų užsienio TV kanalams augimo. Su kai kuriais kanalais derybų metu buvo pasiekti susitarimai dėl mokėjimo tik nuo 2012 metų. Tačiau ne su visais. Išmokos kai kuriems kanalams bus mokamos jau ir šiemet“, – sakė kompanijos TEO atstovas spaudai Antanas Bubnelis. Jis negalėjo nurodyti, kurie būtent kanalai mokestį pradeda rinkti jau šįmet, kadangi sutartys yra konfidencialios.
Tiesa, kai kurių televizijų vadovai „15min“ patvirtino, kad iš dalies retransliuotojų mokestį pradeda rinkti jau šįmet.
LNK generalinė direktorė Zita Sarakienė teigė, kad „Init“ grupei priklausančios kompanijos mokestį moka nuo liepos 1 d. „Mes su jais susitarėme vėliau, negu su visais kitais. Čia buvo lyg kompromisinis sprendimas, jie patyrė žalos, ir mes patyrėme. Taigi už skaitmeninius kanalus jie mokės nuo liepos 1 d. Visi kiti nuo naujų metų“, – sakė Z.Sarakienė.
„Lietuvos ryto televizijos“ vadovas Edmundas Jakilaitis taip pat teigė, kad sąlygos retransliuotojams jau pasikeitė. „Taip, nuo liepos 1 dienos. Sutarčių nenorėčiau detalizuoti. Vieni moka, kiti nemoka, bet už tai išpildo kai kurias mūsų sąlygas. Mes turime ir papildomų sutartinių dalykų: ne tik pinigai, arba ne pinigai“, – sakė E.Jakilaitis.
TV3 mokestį iš visų retransliuotojų pradės rinkti nuo kitų metų sausio. „Taip sutarta su visais retransliuotojais be išimties“, – sakė TV3 atstovė spaudai Rima Olberkytė-Stankus.
Televizija BTV sutarė retransliuotojams signalą teikti nemokamai.
Nuo liepos nemokamai kabeliniais tinklais privalo būti retransliuojami tik du televizijos kanalai – LTV bei LTV2.
Apmokestino tai, kas nemokama?
Retransliuotojai teigia, kad pasikeitus Visuomenės informavimo įstatymui buvo apmokestinta nemokama paslauga – jiems reikia sumokėti už tai, ką žmonės ir taip gali gauti nemokamai.
Tačiau LRTA atstovas A.Romanovskis teigia, kad situacija buvo atvirkštinė: anksčiau būtent retransliuotojai apmokestindavo nemokamą produktą. „Pagrindinę kabelinių TV vertę sudaro lietuviški kanalai. Šie kanalai paprastai eteryje yra nemokami. Taigi mes ir sakome – žmonės, imkite tai nemokamai. Kodėl kažkas gali juos pardavinėti? Galiu pastebėti, kad TEO turėjo paketą nemokamų lietuviškų kanalų, kurio kaina buvo 7–8 Lt“, – sakė A.Romanovskis.
Anot jo, retransliuotojams anksčiau buvo siūlyta sukurti socialinius vien lietuviškų kanalų paketus ir rodyti juos už simbolinę 1–2 Lt kainą, tačiau toks siūlymas palaikymo nesulaukė.