„Kasdien ateina apie du šimtus žmonių, jiems reikia pinigų kurui“, – pasakoja lombardo darbuotojas Efrenas Rivera. „Kai kam reikia mokėti būsto paskolos įmokas“.
Panaši situacija ir vietiniame West Palm Beach lombarde. Čia lentynos nukrautos elektronikos prekėmis, muzikiniais instrumentais, šautuvais, meškerėmis, nardymo įranga. Daugelio klientų prekės tiesiog nebepriimamos.
„Neturiu kito pasirinkimo“, – tikina parduotuvės savininkas Robertas DeSantis. „Sandėlyje turiu visų įmanomų rūšių įrankių“.
Kasdien ateina apie du šimtus žmonių, jiems reikia pinigų kurui. Ekonomika smunka, energijos kainos suvalgo amerikiečių atlyginimus – iš to pelnosi lombardai.
Iš bankų paskolą gauti darosi vis sunkiau. „Tuo tarpu mums visai nerūpi jūsų kredito situacija“, – aiškina Toddas Fairclothas, lombardo savininkas Albany (Džordžija). „Jei turi prekių, ateik ir skolinkis“.
Įkeisdami prekę, gaunate saugią paskolą. Pasak finansų eksperto ir knygos „Pay It Down: From Debt to Wealth on A Day“ autoriaus Jeano Chatzky, iš lombardo gaunama paskola kartais yra geriausias būdas sąskaitoms apmokėti.
Lombardų palūkanos varijuoja nuo 5 iki 20 proc. per mėnesį. Tai priklauso nuo atneštos prekės vertės įvertinimo ir kliento patikimumo. Jei nustatoma 20 proc. palūkanos, 75 dolerių paskola vienam mėnesiui Jums kainuos 15 dolerių. Palyginimui, už pavėluotą kreditinės kortelės įmoką tenka mokėti dvigubai daugiau.
„Įkeitimas dažniausiai būna santykinai pigus“, – konstatuoja Chatzky. Tiesa, yra viena sąlyga – susimokėti reikia laiku. Jei to padaryti nepavyksta, tenka mokėti palūkanas dar už vieną mėnesį, taip pat sandėliavimo mokestį.
Nacionalinė Lombardininkų Asociacija patikino, jog maždaug keturi iš penkių klientų įkeistas prekes atsiima laiku. Ekonomikos padėčiai sunkėjant, tai sukuria didelį ir, svarbiausia, nuolatinį pelną iš palūkanų. Dabar yra geras metas turėti lombardą.
Lombardininkai sulaukia ir labai neįprastų prekių. Neseniai į vieną lombardą buvo atneštas 1980-ųjų olimpiadoje laimėtas aukso medalis. Vis dažniau įkeičiami auksiniai dantys.Verslas taip suklestėjo, jog kompanija „First Cash Financial Services“ nusprendė uždaryti savo automobilių nuomos skyrių ir specializuotis išimtinai lombardinėse funkcijose. Kompanijos, kuriai priklauso daugiau nei 250 lombardų ir skolinimo parduotuvėlių, atstovai deklaravo, jog per pirmąjį metų ketvirtį pelnas išaugo 26 proc., per antrąjį – net 39 proc.
„Mūsų verslas šiandien yra labai pelningas, ir situacija vis gerėja“, – tikina kompanijos vadovas Rickas Wesselis. Iki metų pabaigos kompanija atidarys dar keliolika punktų.
Kompanija „Cash America International”, kuriai priklauso 500 lombardų 21 valstijoje, pranešė, jog per antrąjį metų ketvirtį, lyginant su praėjusių metų antruoju ketvirčiu, pelnas išaugo 52 procntais.
Trečiajame ketvirtyje tikimasi dar geresnių rezultatų.
„Pelną generuoja augantis paskolų poreikis“, – tikina kompanijos prezidentas Danielis Feehanas.
Paskolos dydį dažniausiai sudaro maždaug pusė įkeistos prekės vertės. Jei klientas savo prekės neišperka, prekė už mažą kainą siūloma kitiems klientams. Uždirbama tiek iš palūkanų, tiek iš parduotų prekių.
„Lombardai suklesti sunkmečiais“, – teigia Randy Strombergas, vietinio Bendo (Oregonas) lombardo savininkas.
Didžiąją įkeičiamų prekių dalį sudaro auksinės monetos ir juvelyriniai dirbiniai. Uncija aukso kainuoja maždaug 800-900 dolerių. Todėl jei prekės klientas neatsiima, lombardininkai ją dažniausiai lydo.
Lombardininkai sulaukia ir labai neįprastų prekių. Neseniai į vieną lombardą buvo atneštas 1980-ųjų olimpiadoje laimėtas aukso medalis. Vis dažniau įkeičiami auksiniai dantys.