Ką reiškia valstybės bankrotas?
Argentina, kaip sako Ž.Mauricas, yra bankroto meistrė. Pastarąjį kartą jį bankrutavo pernai – tai jau antras kartas per 13 metų.
Ką reiškia bankrotas? Jo padariniai valstybei gali labai skirtis priklausomai nuo to, kas yra didžiausi valstybės skolintojai – jeigu tai yra vidaus skolintojai, ypač komerciniai bankai, ekonomikai bus sunkiau išgyventi tokį bankrotą. Jeigu skolintojai yra užsienio subjektai, tuomet migrena prasideda būtent jiems.
„Jeigu skolintojai buvo vidiniai, tai yra komerciniai bankai, gyventojai, verslas, tai bankrotas gali labai smarkiai pakenkti vidaus ekonomikai. Po bankroto dažniausiai seka bankų krizė, tai atsitiko ir Argentinoje, nes bankais pradedama nepasitikėti, žmonės puola atsiimti pinigus. Baisiausia, kad kurį laiką dingsta pasitikėjimas ir ekonomine sistema, ypač finansų, ji linkusi stagnuoti, nes pinigai yra kaip alyva ekonomikos varikliui. Kai pasitikėjimo nebėra, pinigai pradedami dėti į kojines, arba keičiami į auksą, ir tada ekonomika stoja“, – aiškino ekonomistas.
Ekonominiu požiūriu geriau bankrutuoti tuomet, kai skolintojai yra užsienio valstybės.
„Jeigu Graikija bankrutuotų, ji patirtų milžinišką spaudimą iš euro zonos šalių, nes Vokietija yra daugiausia paskolinusi Graikijai. Jeigu graikai negrąžina paskolų vokiečiams, pastarieji nieko negali padaryti, nes graikai yra suvereni valstybė. Gali, aišku, bandyti juos išmesti iš euro zonos, Europos Sąjungos paramos teikimą sustabdyti. Bet tai yra viskas. Problema yra tų šalių, kurios skolina, jei tai yra išorės skolintojai. Graikijos atveju taip ir yra“, – sakė Ž.Mauricas.