Metinė prenumerata tik 7,99 Eur. Dabar tikrai ne metas nustoti skaityti!
Išbandyti
Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kaip ilgiau išlaikyti sukauptos papildomos pensijos vertę

Nors viešojoje erdvėje netrūksta informacijos apie tai, kaip galima kaupti pensijai savarankiškai, vis dar nedaug kalbama apie kitą svarbų etapą. Tai yra – ką daryti, kad pasiekus pensinį amžių sukaupti pinigai išlaikytų savo vertę, rašoma pranešime spaudai.
Loreta Načajienė, „Luminor investicijų valdymas“ vadovė
Loreta Načajienė, „Luminor investicijų valdymas“ vadovė / Asmeninio archyvo nuotr.

Šiandien Lietuvoje 65-erių sulaukę vyrai vidutiniškai dar gyvena 14,8 metų, o moterys – net 20 metų, rodo naujausi „Eurostat“ duomenys. Tai reiškia, kad pasiekus pensinį amžių, dar laukia ilgas gyvenimo etapas, pažymi Loreta Načajienė, „Luminor investicijų valdymas“ vadovė.

„Idealiu atveju, asmuo, pasiekęs šį etapą, yra užsitikrinęs finansiškai saugią senatvę kaupdamas ne tik antroje pensijų pakopoje, bet ir trečioje. Tačiau šiuo momentu gali kilti klausimas, ką galima nuveikti su sukauptais pinigais. Atsakymas priklauso nuo žmogaus individualios situacijos, tačiau bet kokiu atveju yra svarbu įvertinti, ar jūsų sprendimas nelems sukauptų lėšų nuvertėjimo“, – aiškina ekspertė.

Apsaugoti nuo infliacijos

Antroje pakopoje sukauptų pinigų atsiėmimą kontroliuoja „Sodra“, o būdai atsiimti lėšas priklauso nuo sukauptos sumos ir gyventojo pasirinkimo. Trečioje pakopoje lėšos yra kaupiamos visiškai savarankiškai, tad egzistuoja ir šiek tiek kitokia jų atsiėmimo sistema. Įprastai pensijų fondų valdytojas suteikia galimybę arba atsiimti sukauptą sumą viena išmoka, arba pasirinkti periodines išmokas.

„Jeigu sukaupta suma yra sąlyginai nedidelė ar asmuo yra numatęs ją išleisti per sąlyginai neilgą laikotarpį, tuomet galbūt jam pravarčiau atsiimti visas sukauptas lėšas. Jeigu visgi žmogus planuoja sukauptą sumą išleisti pamažu per ilgesnį laikotarpį, tuomet vertėtų pagalvoti apie periodines išmokas. Tokiu atveju asmeniui periodiškai išmokama jo pasirinkta suma, o likusi yra toliau investuojama tame pačiame fonde taip siekiant apsaugoti lėšas nuo infliacijos“, – aiškina L.Načajienė.

Pasak ekspertės, jeigu pensinį amžių pasiekęs žmogus vis dar dirba ir gauna pastovias pajamas, neplanuoja didelių išlaidų ar paprasčiausiai nežino, kur padėti santaupas, galima trečioje pakopoje kaupti ir toliau. Prailginus kaupimo laikotarpį, tikėtina, kad sukaupta suma bus didesnė, teigia „Luminor investicijų valdymas“ vadovė.

Santaupų diversifikavimas

Kitas būdas apsaugoti pinigus nuo infliacijos – kaupti daugiau nei viename trečios pakopos pensijų fonde ir, prireikus, lėšas pirma atsiimti tik iš vieno fondo.

„Skirtingų trečios pakopos pensijų fondų skaičius yra neribojamas, o kiekvienas iš jų valdomas individualiai. Tai reiškia, kad kaupiant keliuose fonduose užtikrinama didesnė investicinio portfelio įvairovė, kuri gali padėti pensijoje išlaikyti ar net padidinti sukauptų pinigų vertę“, – sako L.Načajienė.

Pavyzdžiui, pasak ekspertės, galima dalį santaupų kaip finansinę saugumo pagalvę laikyti konservatyvesniame fonde. Jo prognozuojama grąža yra mažesnė, bet tuo pačiu tikėtini ir mažesni santaupų vertės svyravimai. Kitą dalį sukauptų lėšų, kurias planuojama panaudoti tik po dešimties ar daugiau metų, galima investuoti rizikingesniame fonde, kur tikėtini didesni vertės svyravimai, bet tuo pačiu ir didesnė prognozuojama tikėtina grąža.

„Diversifikavus lėšas taip pat auga ir pasirinkimų, susijusių su pinigų atsiėmimu, spektras. Tai yra, atsiranda galimybė sukauptas lėšas atsiimti tik iš vieno ar kelių fondų, o likusiuose investuoti toliau. Tokiu būdu įdarbinama bent dalis santaupų. Žinoma, reikėtų įvertinti, kad investavimas yra susijęs su rizika ir investuotų pinigų vertė gali tiek kilti, tiek kristi“, – sako L.Načajienė.

Kadangi trečios pakopos pensijų fonde pradėti kaupti galima bet kada, gyventojai turėtų nepamiršti, jog tokia galimybė egzistuoja ir išėjus į pensiją.

„Todėl, pavyzdžiui, viename fonde atsiėmus lėšas vienkartine išmoka, visus arba dalį pinigų galima iš naujo investuoti kitame fonde, o iš jo santaupas susigrąžinti vėliau, kai jų prireiks. Tik svarbu renkantis fondą atsižvelgti į savo amžių ir planuojamą kaupimo laikotarpį“, – pažymi „Luminor investicijų valdymas“ vadovė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai