Šiam tikslui iš ES struktūrinės paramos pagal Žmogiškųjų išteklių programos priemonę „Šeimos ir darbo įsipareigojimų derinimas“ skirti 36 mln. Lt. Įgyvendinamais projektais darbovietėse kuriama palankesnė aplinka turintiems šeimas – nuo nemokamų vaikų priežiūros grupių iki švietimo aktualiausiais klausimais.
Dviejų krypčių iniciatyvos
Viena iš įmonių, vykdančių 2007–2013 m. ES struktūrinių fondų remiamą projektą, yra UAB „Omnitel“. Nuo 2009-ųjų rudens bendrovė įgyvendina projektą „Palankios šeimai darbovietės kūrimas ir kokybiško užimtumo skatinimas šalyje per socialinę partnerystę“.
Tikslas – sumažinti vaikų atskirtį, stiprinti socialiai pažeidžiamas šeimas ir ugdyti tėvų gebėjimus labiau rūpintis vaikais, – Ž.ValeišienėPasak įmonės Personalo skyriaus vadovės Živilės Valeišienės, projektą sudaro dviejų krypčių iniciatyvos – palankios šeimai darbovietės kūrimas pačioje bendrovėje „Omnitel“ bei lygiagrečiai įgyvendinama antroji: kartu su partneriais – visuomenine organizacija „Gelbėkit vaikus“ ir Šiaulių universiteto tęstinių studijų institutu – įgyvendinama iniciatyva „Socialiai pažeidžiamų šeimų gyvenimo kokybės gerinimas“. Pastaroji iniciatyva skirta palengvinti integraciją socialinės rizikos šeimoms bei kelti jų gyvenimo kokybę. „Šiuo metu visoje Lietuvoje veikia trisdešimt vaikų dienos centrų, kurių tikslas – sumažinti vaikų atskirtį, stiprinti socialiai pažeidžiamas šeimas ir ugdyti tėvų gebėjimus labiau rūpintis vaikais“, – apie vienos iš projekto krypčių tikslus pasakojo Ž.Valeišienė.
Šiuo metu penkiolikoje projekte dalyvaujančių „Gelbėkit vaikus“ kuruojamų vaikų dienos centrų tokioms šeimoms teikiamos vaikų priežiūros ir ugdymo paslaugos. Nedirbantiems šeimos nariams organizuojami kompiuterinio raštingumo kursai, keliama ir vaikų dienos centrų personalo kvalifikacija.
Mokymai – 800 žmonių
Viena iš ES remiamą projektą vykdančių organizacijų - Kauno moters užimtumo informacijos centras, projekto veiklas pradėjęs dar pernai spalį.
Daugiau kaip 2 mln. Lt vertės projekto, finišuosiančio 2012-ųjų rugpjūtį metu įvairias paslaugas, mokymus gaus 800 žmonių: vaikų turintys dirbantieji, bedarbiai, taip pat savivaldybių ir įmonių atstovai. Kadangi projektas apima kelias veiklos kryptis, į pagalbą Kauno moters užimtumo informacijos centras pasitelkė 9 partnerius.
Šiuo metu dviejose Kauno mokyklose – „Žiburio“ vidurinėje mokykloje ir T.Vaižganto vidurinėje mokykloje – veikia po dvi prailgintos vaikų priežiūros grupes. O dviejuose darželiuose – Kauno lopšelyje-darželyje „Vaikystė“ ir VŠĮ nevalstybiniame vaikų darželyje „Nendrė“ sostinėje – veikia po vieną prailgintos vaikų priežiūros grupę.
Kita svarbi projekto veikla – mokymai vaikų turintiems nedirbantiems žmonėms, taip siekiama padėti jiems įsitvirtinti darbo rinkoje. Bedarbiai mokosi anglų kalbos, kompiuterinio raštingumo, klauso psichologų paskaitų, taip pat teikiamos ir individualios konsultacijos apie darbo paieškos galimybes. Planuojama, jog per trejus projekto metus šiuos kursus lankys 176 žmonės.
Darželyje – mažylių ir mokyklinukų priežiūra
ES struktūrinių fondų remiamą projektą „Šeimos ir darbo įsipareigojimų derinimas Mažeikių rajone“ šiuo metu vykdo Mažeikių lopšelis-darželis „Bitutė“. Pasak darželio direktorės Astos Samoškienės, pasikalbėjus su šią ugdymo įstaigą lankančių vaikų tėvais paaiškėjo, kad neretam jų nelengva išspręsti dilemą, kur ir su kuo palikti vaikus, kai darbo įsipareigojimai neleidžia patiems jų prižiūrėti.
Darbdaviai suinteresuoti, kad darbuotojai neturėtų problemų, kur palikti vaikus, tada ir psichologinis klimatas įmonėje geresnis, – N.KovaliovaTodėl pasinaudojus ES parama darželyje įsteigtos trys prailgintos dienos priežiūros grupės. Vieną jų gali lankyti ikimokyklinio, 3–7 metų, vaikai, o kitas dvi – vaikai nuo 7 iki 10 metų. Kaip teigė A.Samoškienė, pasirodė, jog tokia nemokamos priežiūros paslauga itin aktuali mokyklinio amžiaus vaikų tėvams. Iš viso visas tris grupes šiuo metu lanko 40 vaikų, kad užtektų darbuotojų sužiūrėti visus mažylius, darželis priėmė ir papildomą darbuotoją.
Gerina įmonių psichologinį klimatą
Susidoroti su šeimos ir darbo derinimo problemomis gyventojams padeda ir ES remiamą projektą vystantis Pagėgių savivaldybės socialinių paslaugų centras. Ši savivaldybės biudžetinė įstaiga plėtoja labai įvairiapuses veiklas, tą daryti padeda 3,8 mln. Lt. 2007–2013 m. ES struktūrinių fondų parama.
Kaip pasakojo centro direktorė Nijolė Kovaliova, projektas pradėtas vystyti pernai rugpjūtį, o šiuo metu jau 4-iose Pagėgių savivaldybėje esančiose kaimiškose vietovėse veikia vaikų užimtumo centrai, pavyzdžiui, vienas jų įsteigtas prie įmonės „Vilkiškių pieninė“, jį lanko būtent šios įmonės darbuotojų vaikai.
„Įmonės atstovai tokią iniciatyvą įvertino labai palankiai, – paklausta apie darbdavių reakciją pasakojo N.Kovaliova. – Juk darbdaviai suinteresuoti, kad darbuotojai neturėtų problemų, kur palikti vaikus, tada ir psichologinis klimatas įmonėje geresnis.“ Būtent prie šios įmonės įsteigtame dienos centre prižiūrima 10 vaikų iki 6 metų, o dar 8 vaikai – po pamokų. Kitose vietovėse netgi yra galimybė paimti vaikus iš namų ir atvežti į dienos centrus, tai labai aktualu kaimiškose vietovėse.