- Kokių naujų pasiūlymų, kaip stiprinti šalies ekonomiką, išgirdote šiais metais?
- Pasiūlymų buvo labai daug. Deja, daugiau dėmesio buvo skiriama išlaidų mažinimui, o ne pajamų didinimui. Buvo šiek tiek iniciatyvų siekiant skatinti verslumą, tačiau padaryta ganėtinai nedaug. Galime paminėti kad ir būsto renovaciją ar priklausomybės nuo energetinių išteklių importo mažinimą (energetinių išteklių prekybos deficitas siekia apie 8 mlrd. Lt).
Dar lyg vyko kažkas ta kryptimi, tačiau konkrečių rezultatų nėra. Tai nepadės sustiprinti pasitikėjimo mūsų šalimi. Vilčių yra ganėtinai daug su kiekviena ateinančia Vyriausybe, bet jau eina ketvirti metai, o rezultatų visgi nepavyksta pasiekti. Ši Vyriausybė yra gera tuo, kad bent jau noro yra, tačiau tarp noro ir realių veiksmų yra dar ganėtinai didelis plyšys ir jį ne taip lengva užpildyti. Tai ne vien Vyriausybės kaltė, bet ir visos sistemos.
- Žmonės pastaruoju metu yra labai jautrūs dėl skolų krizės krečiamos euro zonos naujienų, Lietuvos bankų sistemos. Kaip patartumėte jiems taupyti?
- Pinigų kojinėje laikyti nereikia, juos reikia investuoti. Pinigai, kurie patenka į bankus, investuojami į obligacijas, jie yra įdarbinami. Pinigų laikymas kojinėje – tai savo energijos taupymas. Nes pinigai yra valstybės ekonomikos energijos matas. Čia būtų tas pats kaip laikyti vaisius kojinėje. Vertė tokių pinigų ilgainiui mažėja. Reikia investuoti ir tiesiog pasitikėti.
- Tačiau kur investuoti? Lietuvių santaupos nėra tokios didelės, kad galėtų jas investuoti į akcijas ar obligacijas, o indėlių palūkanas suryja infliacija.
- Siaučiant tokiems neramumams, neapdairu investuoti į rizikingus finansinius instrumentus. Reikia rinktis kiek saugesnį būdą.
Kojinė nėra variantas – ji palūkanų nemoka, be to, nemaža rizika, kad tuos pinigus kažkas pasisavins arba sugrauš žiurkės.
Neblogas metas pradėti ir savo verslą, ieškoti nišų ir nebijoti investuoti, būtent toks mąstymas ir leistų iškilti iš ekonominės recesijos. Nes žmonės kartais turi gerų idėjų, bet jie neinvestuoja būtent todėl, kad bijo tos recesijos. Tačiau yra aibė įmonių, kurios investavo krizės įkarštyje ir ne tik kad ją sėkmingai atlaikė, bet ir padidino savo apimtis.