Pasaulio banko metinėje apžvalgoje Rusijos ekonomikai šiemet prognozuojamas 1,1 proc. ekonomikos augimas, jeigu Krymo krizės sukeltas jo nuosmukis bus trumpalaikis, bet taip pat perspėjama dėl galimo 1,8 proc. ekonomikos nuosmukio, jeigu Vakarams teks imtis papildomų ekonominių sankcijų prieš Rusiją.
Kol kas šios sankcijos buvo gana ribotos ir net nepalietė pagrindinių šalies ekonominių interesų. Jungtinės Valstijos ir Europos Sąjunga dviem dešimtims, kaip manoma, su Vladimiru Putinu artimai susijusių pareigūnų ir verslininkų įvedė kelionių draudimus ir įšaldė jų lėšas.
Pasaulio banko metinėje apžvalgoje Rusijos ekonomikai šiemet prognozuojamas 1,1 proc. ekonomikos augimas, jeigu Krymo krizės sukeltas jo nuosmukis bus trumpalaikis, bet taip pat perspėjama dėl galimo 1,8 proc. ekonomikos nuosmukio, jeigu Vakarams teks imtis papildomų ekonominių sankcijų prieš Rusiją
„Pirmiausia, Rusijoje vartojimo augimas veikiausiai sulėtės ir stabilizuosis žemesniame nei ankstesniais metais lygyje. Antra, mūsų prognozė pagrįsta tuo, kad įvertinus visus faktorius, Rusijos ūkio plėtra tampa vis labiau priklausoma nuo investicinio aktyvumo atsigavimo.
Trečia, ekonomikos raidą trumpalaikėje perspektyvoje lems geopolitinė įtampa, kurią sukėlė Krymo krizė, taip pat tai, kaip ši krizė bus sprendžiama“, – teigiama Pasaulio banko apžvalgoje „Pasitikėjimo krizė aštrina Rusijos ekonomines problemas“.
Naujoji prognozė remiasi prielaida, jog Vakarams neteks imtis papildomų ekonominių sankcijų prieš Rusiją, o Rusija nekeis savo ekonominės politikos.
Remiantis Pasaulio banku, Rusijos ekonominės problemos nėra susijusios vien su pastarojo metu įvykiais Ukrainoje. Praėjusiais metais 1,3 procento siekęs Rusijos ekonomikos augimas buvo mažiausias per pastaruosius 13 metų, išskyrus 2009 metų nuosmukį.
Dėl nuosmukio bankas kaltina nepakankamas struktūrines reformas. Praeityje, pasak banko ekspertų, struktūriniai trūkumai buvo „maskuojami augimo modeliu, kuris rėmėsi dideliais investiciniais projektais...ir buvo finansuojamas iš pakankamų iš naftos gautų pajamų“.
Įvykiai Kryme turėjo įtakos tam, kad „užsitęsusi pasitikėjimo problema virto pasitikėjimo krize ir dar labiau išryškino šio augimo modelio ekonominę silpnybę“, nurodė Pasaulio bankas.
Suprantama, kad pastaruoju metu investuotojai tapo nervingi – naujausi skaičiai rodo, kad per pastaruosius tris mėnesius iš Rusijos nutekėjo maždaug 70 mlrd. JAV dolerių kapitalo, tai yra daugiau nei per visus 2013 metus. Tačiau Rusijos finansų pareigūnai atkakliai tvirtina, kad neketina įvesti kapitalo kontrolės, kuri galėtų sustabdyti jo nutekėjimą.