Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kas būtų, jei valstybė pati nuspręstų spausdinti savo valiutos tiek, kiek nori?

Zimbabvės prezidentas Robertas Mugabe spausdina banknotus ir tikina, kad jų vertė tokia pati, kaip JAV dolerio. Niekas netiki.
Zimbabvėje išleistas JAV dolerių ekvivalentas
Zimbabvėje išleistas JAV dolerių ekvivalentas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Kokia vieno JAV dolerio vertė? Pirma į galvą šovusi mintis – lygiai vienas doleris. Tačiau taip toli gražu nėra, jei šis doleris yra Zimbabvės „bondnotas“, naujausia pasaulyje valiuta, kuri oficialiai nėra valiuta.

Zimbabvė JAV dolerius naudoja kaip oficialią valiutą, nes švaistūniškas prezidento Roberto Mugabe režimas prispausdino tiek savų pinigų, kad 2008 metais kilo hiperinfliacija.

Ekonomika trumpam stabilizavosi; bet įpratimas – antras prigimimas. Pernai vyriausybė vėl išleido daug daugiau pinigų, nei surinko, – daugiausiai importui – dėl to negausios žaliųjų atsargos paliko šalį.

Metų gale apyvartoje buvo likę tiek mažai dolerių, kad bankai ribojo pinigų išdavimą – išduodavo tik po 50 per dieną, kas griovė ekonomiką. Centrinis bankas nusprendė išleisti naują valiutą, vadinamas obligacijas, surištas su JAV doleriu.

Po dviejų mėnesių naujieji „boleriai“ sparčiai praranda savo vertę. Paaiškėjo, kad jie nekonvertuojami į tikrus dolerius. Taigi, jais negalima atsiskaityti už importuojamas prekes – šaliai, kuri pati nedaug ką gamina, tai tikra problema.

"Bolerius" priimančios parduotuvės jais gali mokėti darbuotojams ir tiekėjams arba padėti į banko sąskaitas (denominuotas JAV doleriais). Bet jeigu jie nori sumokėti už importuojamas prekes, jiems vis viena reikia tikrų dolerių.

Parduotuvės taip trokšta tvirtos valiutos, kad doleriais atsiskaitantiems klientams siūlo nuolaidas iki 50 proc. Kai kuriose degalinėse naudojamos atskiros kolonėlės, kur kaina doleriais mokantiems klientams mažesnė, nei mokantiems debetinėmis kortelėmis.

Nemažai parduotuvių Harare toms pačioms prekėms nurodo dvi ar tris kainas – kaina, mokantiems grynaisiais JAV doleriais, mokantiems boleriais, o trečioji– mokantiems kortele.

Pagalbon suskubo juodosios rinkos prekeiviai. Kai kurie siūlo konvertuoti bankų sąskaitas į tikrus dolerius už 5 proc. – 30 proc. mokestį.

Dideliems prekybos centrų tinklams neleidžiama teikti nuolaidas už grynuosius ar diskriminuoti bolerius ar elektronines korteles naudojančius pirkėjus. Todėl jie paprasčiausiai kelia kainas. Infliacijai įsisiūbuojant, obligacijos (boleriai) tampa būtent tuo, ko daugelis zimbabviečių baiminosi: siaubingai prisikėlusiu beveik prieš dešimtmetį sudegusio Zimbabvės dolerio zombiu. Jei šalies politika nepasikeis, ekonomikai gresia ir daugiau katastrofų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais