Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kas yra SWIFT ir kodėl tai gali būti rimtas finansinis ginklas prieš Rusiją?

Ukrainos ir Rusijos pasienyje ir toliau neslopstant įtampai, Vakarų valstybės svarsto galimas sankcijas agresijos atveju. Vienu tokių variantų įvardijamas Rusijos atjungimas nuo SWIFT sistemos – toks žingsnis apkarpytų šalies BVP ir smarkiai sutrikdytų verslo veiklą. Tiesa, be nuostolių tokiu atveju neliktų ir su Rusija prekiaujančios Europos įmonės. Kas gi yra tas SWIFT?
Rusijos rubliai
Rusijos rubliai / 123RF.com nuotr.

Kaip skelbia JAV žinių tarnyba CNN, šios šalies politikai pastarosiomis savaitėmis išsakė idėją, kad Rusija galėtų būti atjungta nuo SWIFT, taip apribojant jos įmonių ir institucijų tarptautinius atsiskaitymus.

15min žiniomis, Europos Sąjungos institucijos ir valstybės narės šiuo klausimu kol kas skeptiškesnės - šis instrumentas nėra numatytas šiuo metu Briuselio parengtame galimų sankcijų sąraše, nes valstybių narių pozicijos skiriasi. Kol kas realiau, kad ES įvestų sankcijas Rusijos valstybės įmonėms, bankams ir Vladimiro Putino rato žmonėms.

Visgi šis klausimas vėl galėtų grįžti į darbotvarkę, jei Rusijos agresija prieš Ukrainą pasiektų itin didelį mastą.

Finansais pernelyg nesidomintys žmonės taip pat gali žinoti šias penkias raides – santrumpa SWIFT kartais figūruoja bankų pervedimuose ar finansų įstaigų rekvizituose.

Kas yra SWIFT?

SWIFT yra pasaulinė bankinio atsiskaitymo sistema, aukšto saugumo lygio tinklas, jungiantis tūkstančius finansų institucijų visame pasaulyje.

Pasaulinė tarpbankinių finansinių telekomunikacijų organizacija (angl. Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication – SWIFT) buvo įkurta 1973 m. Šia sistema dabar naudojasi daugiau kaip 11 tūkst. finansų įstaigų. Ji neturi visuotinai pripažintos pasaulinės alternatyvos, todėl yra labai svarbi pasaulinių finansų srityje.

Atjungus Rusiją nuo SWIFT sistemos, finansų įstaigoms taptų beveik neįmanoma siųsti pinigus į šalį arba iš jos. Rusijos bendrovėms ir jų užsienio klientams, ypač naftos ir dujų pirkėjams JAV doleriais, tai taptų staigiu ir nemaloniu siurprizu.

„Nutraukus operacijas, nutrūktų visi tarptautiniai sandoriai, kiltų valiutos svyravimai ir prasidėtų masinis kapitalo nutekėjimas“, – praėjusiais metais rašė mokslininkė Marija Šagina „Carnegie Maskvos centrui“ skirtame straipsnyje.

Buvęs Rusijos finansų ministras Aleksejus Kudrinas dar 2014 m. apskaičiavo, kad pašalinus Rusiją iš SWIFT sistemos, jos ekonomika būtų susitraukusi apie 5 proc., rašo CNN.

Tass/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas
Tass/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas

SWIFT yra įsikūrusi Belgijoje ir save apibūdina kaip „neutralią komunalinę tarnybą“. Organizacija yra įsteigta pagal Belgijos teisę ir privalo laikytis ES reglamentų.

Kas bus, jei Rusija bus pašalinta?

Panašios sankcijos kartą jau buvo pritaikytos. 2012 m.–2016 m. SWIFT buvo nuo sistemos atjungusi Irano bankus, kai Europos Sąjunga jiems pritaikė sankcijas dėl šalies branduolinės programos.

Pasak M.Šaginos, po atjungimo Iranas neteko beveik pusės pajamų iš naftos eksporto ir 30 proc. užsienio prekybos.

Be to, tokių priemonių prieš Rusijos bankus jau ketinta imtis anksčiau – 2014 m. Jungtinė Karalystė planavo spausti ES blokuoti tokius prisijungimus. Pati Rusija tuo metu pareiškė, kad jos pašalinimas iš SWIFT prilygtų karo paskelbimui. Šios sankcijos nebuvo įgyvendintos.

„Scanpix“/AP nuotr./Rusijos tankų pratybos Rostovo regione
„Scanpix“/AP nuotr./Rusijos tankų pratybos Rostovo regione

Rusijos atstovai savo ruožtu įspėjo, kad tokiu atveju į Europą bus nustota tiekti nafta, dujos, metalai ir kiti svarbūs komponentai.

„Jei Rusija būtų atjungta nuo SWIFT, mes negautume užsienio valiutos, bet pirkėjai, pirmiausia Europos šalys, negautų mūsų prekių“, – valstybinė naujienų agentūra TASS citavo Rusijos parlamento aukštųjų rūmų vicepirmininką Nikolajų Žuravliovą.

„SWIFT yra neutralus pasaulinis kooperatyvas, įsteigtas ir veikiantis kolektyvinei savo bendruomenės naudai. Bet koks sprendimas taikyti sankcijas šalims ar atskiriems subjektams priklauso tik nuo kompetentingų vyriausybinių institucijų ir atitinkamų įstatymų leidėjų“, – rašoma trečiadienį paskelbtame organizacijos pareiškime.

Vis dėlto kol kas nėra vieningos ir aiškios nuomonės, ar JAV sąjungininkės remtų tokį veiksmą prieš Rusiją, be to, kol kas nesusitarta ir dėl kitų konkrečių sankcijų. Kaip rašo CNN, pasak A.Šaginos, Jungtinės Valstijos ir Vokietija gali prarasti daugiausiai, jei Rusija bus atjungta, nes jų bankai dažniausiai naudojasi SWIFT sistema bendravimui su Rusijos bankais.

123RF.com nuotr./Vokietija
123RF.com nuotr./Vokietija

Kai kurie Vokietijos pareigūnai pasisako prieš Rusijos atjungimą nuo SWIFT.

Kita vertus, Europos centrinis bankas jau įspėjo Rusijos rinkoje veikiančius skolintojus pasirengti sankcijoms prieš Maskvą, rašo „Financial Times“.

Europos centrinio banko pareigūnai taip pat paklausė bankų, kaip jie reaguotų į scenarijus, įskaitant ir tokį, pagal kurį būtų užkirstas kelias SWIFT sistema naudotis Rusijos bankams.

Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Borisas Johnsonas antradienį įstatymų leidėjams sakė, kad jo vyriausybė su Jungtinėmis Valstijomis aptaria galimybę uždrausti Rusijai naudotis SWIFT sistema.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Borisas Johnsonas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Borisas Johnsonas

„Nėra abejonių, kad tai būtų labai stiprus ginklas prieš Rusiją. Tačiau bijau, kad jis iš tikrųjų gali būti panaudotas tik padedant Jungtinėms Valstijoms. Apie tai diskutuojame“, – CNN citavo B.Johnsoną.

Rusijos atsakomosios priemonės

Rusijai tokiu atveju liktų keletas mažesnio kalibro alternatyvų. Be to, nėra taip, kad tokio scenarijaus svarstymas šiai šaliai būtų netikėtas – Rusija jau prieš kurį laiką ėmėsi priemonių, kad sušvelnintų padarinius, jei būtų pašalinta iš SWIFT.

Maskva sukūrė savo mokėjimo sistemą SPFS (rus. Система передачи финансовых сообщений), kai po 2014 m. Krymo aneksijos jai buvo pritaikytos kitos Vakarų sankcijos. Rusijos centrinio banko duomenimis, dabar SPFS turi apie 400 naudotojų. Pasak A.Šaginos, šiuo metu 20 proc. vidaus pervedimų atliekama per SPFS, tačiau siunčiamų tarpbankinių pranešimų dydis yra ribotas, o operacijos vykdomos tik darbo dienomis.

Dar viena alternatyva SWIFT gali būti Kinijos tarpvalstybinių tarpbankinių mokėjimų sistema (CIPS). Maskva taip pat gali būti priversta pasitelkti kriptovaliutas, rašo CNN, tačiau tai nėra patrauklios alternatyvos.

„SWIFT yra Europos bendrovė, daugelio dalyvaujančių šalių asociacija. Norint priimti sprendimą dėl atsijungimo, reikia vieningo visų dalyvaujančių šalių sprendimo. Jungtinių Valstijų ir Didžiosios Britanijos sprendimų tikrai nepakanka. Nesu tikras, kad kitos šalys, ypač tos, kurių prekybos su Rusija dalis yra didelė, pritars atjungimui“, – A.Žuravliovą cituoja TASS.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?