„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Keturi ženklai, verčiantys sunerimti dėl pasaulio ekonomikos būklės

Finansų ekspertams vis garsiau trimituojant apie netolimoje ateityje pasaulio ekonomikos laukiančius sunkumus, naujienų svetainė globalpost.com sudarė didžiausių grėsmių ketvertuką, parodantį, kad reikia sunerimti dėl pasaulinio ūkio būklės.
Akcijų birža
Akcijų birža / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Besivystančių šalių skolų krizė

Dėl pastarosios galima kaltinti JAV Federalinį iždo banką.

Pasaulinės krizės metais bankui sumažinus bazinę palūkanų normą beveik iki nulio procentų ribos, pasaulį užtvindė pigūs pinigai. Kylančių ūkių įmonės, bankai ir vyriausybės tuomet ėmė doleriais denominuotas paskolas.

Dabar JAV padidinus bazinę palūkanų normą ir doleriui stiprėjant, šias paskolas išmokėti darosi vis sunkiau.

„Besivystančių šalių rinkos buvo dalimi sprendimo po „Lehman Brothers“ krizės. Dabar jos taip pat yra dalimi problemos“, – šią savaitę dienraščiui „The Telegraph“ teigė Tarptautinės ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos atstovas Williamas White'as.

Krentanti akcijų biržų vertė

Žmonėms, svajojusiems apie ankstyvą pensiją ir sotų gyvenimą iš finansinių investicijų, teks pakoreguoti savo planus.

Tarptautinis valiutos fondas (TVF) mažina pasaulio ūkio augimo tendencijas šiems ir ateinantiems metams.

Volstrytui šių metų pradžia – pati blogiausia per daugelį metų. Vienas svarbiausių JAV akcijų biržos rodiklių „S&P 500“ per mažiau negu tris savaites nukrito daugiau negu 8 proc. Nuostolių banga taip pat persirito ir į kitus pasaulio regionus.

Kinijos ir Japonijos akcijų biržos įžengė į „meškų rinką“ (akcijos krenta jau kurį laiką, o investuotojai nusiteikę pesimistiškai), o prie jų, panašu, kad gali greitai prisijungti ir Londono „FTSE 100” indeksas.

Europos šalių biržose taip pat pastebimos negatyvios tendencijos.

Be to, Tarptautinis valiutos fondas (TVF) mažina pasaulio ūkio augimo tendencijas šiems ir ateinantiems metams, kaip didžiausias to priežastis išskirdamas Kinijos ekonomikos problemos ir žemas žaliavų kainas.

Itin žemos naftos kainos

Pasaulinės naftos kainos žemėjo pastaruosius 18 mėnesių, o pagrindinių rūšių nafta šiuo metu kainuoja kiek mažiau negu 30 dolerių – mažiausiai per daugiau negu dešimt metų.

Antradienį Tarptautinė energetikos agentūra perspėjo, kad naftos rinkos gali „paskęsti pertekliuje“.

Dauguma verslininkų ir vartotojų dėl pigios naftos džiaugiasi, nes ji reiškia pigesnį benziną, sumažinantį kasdienes išlaidas, ir leidžiantį sutaupytus pinigus nukreipti kitomis kryptimis. Tačiau yra ir juodoji tokio reiškinio pusė.

Naftai esant pernelyg pigiai, gali įsisukti defliacija. Pirkėjams galvojant, kad kainos kris ir toliau, jie gali atidėlioti pirkinių įsigijimą, ir taip prisidėti prie kainų kritimo ir pavojingos žemėjančios spiralės sukūrimo. Toks domino efektas gali būti pražūtingas ekonomikai.

Pinganti nafta taip pat gali būti lėtėjančios ekonominės veiklos ženklas.

Kinijos ūkio lėtėjimas 

Naujausi duomenys rodo, kad Kinijos ekonomika 2015 m. augo lėčiausiai per ketvirtį amžiaus, o tai patvirtino baimes, kad pasaulio ūkio augimo variklis mažina apsukas.

Praėjusiais metais Kinijos ūkis paaugo 6,9 proc., o dar 2014 m. augimas siekė 7,3 proc.

Kinijos ūkio lėtėjimas turės didžiules pasekmes ekonomikai tiek dabar, tiek ir ilguoju laikotarpiu. Nors lėtėjimas iš dalies yra susijęs su Pekino pastangomis sumažinti šalies priklausomybę nuo eksportu paremto ūkio, egzistuoja nerimas, kad Kinijos lyderiai ir toliau devalvuos juanį, norėdami paremti pramonės sektorių. Tai galėtų reikšti pasaulinių valiutų karų pradžią ir pasitikėjimo Kinija praradimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų