Dėl pingančio svaro emigrantams tenka vis daugiau mokėti už pieną ir duoną

Praėjo beveik treji metai po „Brexit“ referendumo, kuris sudavė stiprų smūgį svarui sterlingų. Didžiosios Britanijos valiuta nuvertėjo kitų atžvilgiu, ir, ekonomisto Nerijaus Mačiulio teigimu, kietasis „Brexit“ svarui reikštų tragediją. Didžiojoje Britanijoje gyvenantys emigrantai jau anksčiau pajuto svaro nuvertėjimo pasekmes.
„Brexit“
„Brexit“ / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Pastaruoju metu svaro sterlingų kursas kitų valiutų atžvilgiu kyla. Pavyzdžiui, šią savaitę svaro sterlingų santykis euro atžvilgiu padidėjo iki 1,16 euro. Tai yra didžiausias pakilimas nuo 2017 m. gegužės, skelbia BBC.

Kaip to priežastis yra įvardijama nuolat didėjanti tikimybė, kad „Brexit“ gali būti atidėtas. Tačiau, kol tai dar nėra galutinai nuspręsta, neatmetamas ir kietasis „Brexit“ scenarijus. O „Swedbank“ vyriausiojo ekonomisto N.Mačiulio teigimu, pastarasis scenarijus svarui būtų tragedija.

Didžiosios Britanijos valiuta stipriai smuko po 2016 metais įvykusio „Brexit“ referendumo ir nespėjo atsitiesti.

Pavyzdžiui, nepriklausomos palyginimo platformos „Finder“ duomenimis, 2015 metų spalio 14 dieną svaro kursas euro atžvilgiu siekė 1,35 euro, o 2016 metų birželio 24 dieną, po „Brexit“ referendumo, jis kainavo 1,23 euro ir iki šiol pigo.

Jungtinėje Karalystėje gyvenanti lietuvė 15min pasakojo, kad dėl nuvertėjusio svaro šalyje pakilo kainos, didesnės sumos reikia ir keliaujant.

Pabrango maisto prekės ir kelionės

Jungtinėje Karalystėje, Visbičo mieste, septintus metus gyvenanti Natalija 15min sakė pastebėjusi, kad po „Brexit“ referendumo pabrango kai kurios prekės.

„Kainos parduotuvėse dabar yra didesnės nei buvo prieš „Brexit“ referendumą. (...) Labiausiai pabrango mėsa, daržovės, vaisiai“, – vardijo ji.

Emigrantė pastebėjo ir tai, kad dabar tenka išleisti daugiau pinigų keliaujant į kitas šalis.

„Keliauju į Lietuvą, taip pat ir į kitas ES šalis. Anksčiau svaro kursas euro atžvilgiu buvo apie 1,35 euro, o dabar 1,16 euro. Po „Brexit“ referendumo svaras nuvertėjo apie 0,2 euro, ir tai iš karto pasijuto“, – pabrėžė Natalija.

Po „Brexit“ referendumo svaras nuvertėjo apie 0,2 euro, ir tai iš karto pasijuto“, – pabrėžė emigrantė.

Daugiau svarų reikia ir siunčiant pinigus į Lietuvą.

„Siunčiant, tarkime, pinigus artimiesiems, reikia žymiai didesnės sumos nei reikėjo anksčiau“, – tikino emigrantė.

„Brexit“ be susitarimo – tragedija svarui?

„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas N.Mačiulis 15min sakė, kad nereikėtų stebėtis, jog nukritus svaro kursui daugelis vartojimo prekių Jungtinėje Karalystėje pabrango.

„Paaiškėjus „Brexit“ referendumo rezultatams svaras labai žymiai nuvertėjo visų valiutų atžvilgiu. Jis prarado maždaug penktadalį savo vertės. Natūralu, kad dėl atpigusio svaro iš kitų pasaulio šalių į Jungtinę Karalystę importuojamos prekės labai pabrango. Pavyzdžiui, egzotiški vaisiai, daugelis grūdų, jūros gėrybės“, – vardijo ekonomistas.

Mato Miežonio nuotr./Nerijus Mačiulis
Mato Miežonio nuotr./Nerijus Mačiulis

N.Mačiulis išskyrė ir kitas neigiamas „Brexit“ referendumo pasekmes Jungtinės Karalystės gyventojams – pabrangusias keliones į užsienį ir tai, kad grįžusiems į Lietuvą įsigyti eurus pastaruosius kelerius metus yra brangiau.

Tragedija būtų kietasis „Brexit“, jei Jungtinė Karalystė iš ES pasitrauktų be jokio susitarimo. Tokiu atveju svaras dar labiau nuvertėtų ir, greičiausiai, euro ir svaro kursas susilygintų“, – sakė N.Mačiulis.

Pasak ekonomisto, svaro kursui ateityje didelės įtakos turės galutinis sprendimas dėl „Brexit“.

„Tolimesnis svaro kursas labai priklausys nuo to, koks bus „Brexit“ ar jis bus. Jeigu bus antrasis referendumas, kurio rezultatas gali būti „Brexit“ atšaukimas apskritai arba švelnus pasitraukimas išliekant bendroje laisvoje prekybos zonoje, tuomet svaras stiprėtų kitų atžvilgiu, nes išvengtų tragedijos. Tragedija būtų kietasis „Brexit“, jei Jungtinė Karalystė iš ES pasitrauktų be jokio susitarimo. Tokiu atveju svaras dar labiau nuvertėtų ir, greičiausiai, euro ir svaro kursas susilygintų“, – kalbėjo jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai