Kibernetinės erdvės priežiūros valdybos taisyklėse sakoma, kad interneto naujienų vaizdo ir garso transliuotojams neleidžiama naudoti tokių naujųjų technologijų kaip gilusis mokymasis (angl. deep learning) ir virtualiosios realybės sistemos, siekiant kurti, platinti ir transliuoti „melagingas naujienas“.
„Melagingų naujienų“ terminu apibrėžiama plati sritis – pradedant atsitiktinėmis klaidomis baigiant parodijomis arba sąmoningu faktų iškraipymu.
Šios taisyklės įsigalios nuo ateinančių metų sausio 1-osios.
Naujosios tvarkos pažeidimai gali užtraukti baudžiamąją atsakomybę, pažymėjo Kinijos kibernetinės erdvės administracija (CAC), bet daugiau informacijos apie galimas bausmes nepateikė.
Taisyklės reikalauja, kad vaizdo ir garso įrašai, sukurti naudojant dirbtinio intelekto arba virtualiosios realybės technologijas, būtų aiškiai pažymėti ir kad vartotojai apie tai būtų perspėjami.
Naujose taisyklėse ypač pabrėžiamas pavojus, keliamas „nuodugniųjų klastočių“ (angl. deepfake) – technologijų, leidžiančių manipuliuoti įrašus, kad jie atrodytų itin tikroviški, bet vaizduotų įvykius arba kalbas, kurių iš tikrųjų niekada nebuvo.
Nuodugniųjų klastočių technologijos gali „sutrikdyti visuomenės tvarką ir pažeisti žmonių interesus, kurti politinius pavojus ir sukelti neigiamą poveikį nacionaliniam saugumui bei visuomenės stabilumui“, perspėjo CAC.
Susirūpinimas dėl šių technologijų padidėjo po 2016 metų JAV prezidento rinkimų kampanijos, per kurią plačiai naudotasi internetu skleista dezinformacija, sako amerikiečių tyrėjai.
Kinijos aukščiausioji įstatymų leidybos institucija anksčiau šiais metais paskelbė laikanti nuodugniųjų klastočių technologiją neteisėta.
Kinijoje išpopuliarėjusi programėlė „Zao“, leidžianti vartotojams savo veido atvaizdus tikroviškai perkelti ant kino filmų arba televizijos laidų veikėjų, rugsėjį išprovokavo įtemptus debatus dėl galimo piktnaudžiavimo.