Kinijos ekonomika 2019-aisiais augo lėčiausiai per tris dešimtmečius

Kinijos ekonomika 2019 metais augo lėčiausiai per tris dešimtmečius ir tai, be kita ko, lėmė silpna vidaus paklausa bei įtampa prekyboje.
Kinijos vėliava
Kinijos vėliava / „Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr.
Temos: 2 Kinija Ekonomika

Bendrasis vidaus produktas (BVP) pernai padidėjo 6,1 proc. ir prieaugis buvo gerokai mažesnis negu 2018-aisiais, kuomet sudarė 6,6 proc., tačiau atitiko vyriausybės užsibrėžtą tikslą ir analitikai sako, jog šalies lyderiai naujų paskatų kol kas greičiausiai nesiims.

Kinijos ekonomikos augimas 2019-aisiais lėtėjo trečius metus iš eilės.

Per pirmus tris metų ketvirčius antro pagal dydį pasaulio ūkio plėtra laipsniškai lėtėjo, tačiau nacionalinio statistikos biuro paskelbti duomenys parodė, jog ketvirtąjį ketvirtį metinis ūkio augimo tempas stabilizavosi ir prieaugis, kaip ir ketvirčiu anksčiau, sudarė 6 procentus.

Statistikos biuro direktorius Ning Jizhe per spaudos konferenciją pareiškė, jog „augimo impulsas“ visus metus buvo iš esmės stabilus ir to paties galima tikėtis 2020 metais.

Pasaulio bankas šį mėnesį paskelbtoje ataskaitoje pažymėjo, jog, be vidaus paklausos lėtėjimo, poveikį Kinijos ekonomikos augimui padarė ir eksporto silpimas.

„Tačiau taip pat turėtume atsižvelgti į tai, jog pasaulio ekonomikos ir prekybos augimas lėtėja“, – pažymėjo jis ir pridūrė, jog yra ir daugiau nestabilumo bei rizikos šaltinių, o „spaudimas, galintis slopinti plėtrą, vis didėja“.

BVP duomenys buvo paskelbti praėjus porai dienų po to, kai JAV prezidentas Donaldas Trumpas ir Kinijos vicepremjeras Liu He pasirašė vadinamąjį pirmojo etapo prekybos susitarimą, simbolizuojantį paliaubas prieš beveik dvejus metus prasidėjusiame dviejų šalių prekybos kare.

„Naujoji norma“

Pasaulio bankas šį mėnesį paskelbtoje ataskaitoje pažymėjo, jog, be vidaus paklausos lėtėjimo, poveikį Kinijos ekonomikos augimui padarė ir eksporto silpimas. Be to, politinis neapibrėžtumas ir didesni muitai į JAV eksportuojamoms prekėms sudavė smūgį aktyvumui pramonės sektoriuje ir investuotojų pasitikėjimui.

Kiti penktadienį paskelbti statistiniai duomenys parodė, jog pramonės gamybos ir mažmeninės prekybos apyvartos metinis augimo tempas gruodį sulėtėjo, tačiau abu rodikliai pranoko lūkesčius. Maloniai nustebino ir vartotojų išlaidų pokyčiai.

„Naujausi ... duomenys Kinijos ekonomikai reiškia labai teigiamą kiniškų naujųjų metų pradžią, – pažymėjo Rajivas Biswasas iš tyrimų bendrovės „IHS Markit“. – 2020 metais turėtų tęstis tvirtas augimas, kurį palaikys „pirmojo etapo“ prekybos susitarimas su JAV ir tolesnis teigiamas poveikis, kurį daro vyriausybės pinigų ir fiskalinės politikos skatinamosios priemonės.“

Visgi analitikai pažymi, jog Kinijos ūkio plėtros lėtėjimas yra struktūrinio pobūdžio, nes šalies ekonomika vis labiau vystosi ir susiduria su demografiniais iššūkiais, tokiais kaip darbingo amžiaus gyventojų skaičiaus mažėjimas.

Statistikos tarnyba pranešė, jog gimstamumas Kinijoje pernai sumažėjo iki 10,48 kūdikio 1 tūkst. gyventojų ir buvo mažiausias nuo Kinijos Liaudies Respublikos įkūrimo 1949 metais laikų.

Senstant visuomenei, Pekinas 2016 metais sušvelnino savo „vieno vaiko“ politiką ir leido poroms susilaukti dviejų vaikų, tačiau tai nepaskatino gimstamumo augimo.

Vis dėlto Louisas Kuijsas, tyrimų bendrovės „Oxford Economics“ Azijos ekonomikos skyriaus vadovas, naujienų agentūrai AFP pareiškė, jog Pekinas ekonomikos augimo lėtėjimą laiko „naująja norma“. Didesnio masto politikos švelninimas, anot jo, yra mažai tikėtinas, nes pasaulio ekonomikos plėtros perspektyvos gerėja, o su JAV buvo pasirašytas prekybos susitarimas.

Pasak eksperto, Kinijos politikos formuotojai greičiausiai sieks stabilizuoti, o ne spartinti augimą.

„Ko jie tikrai nenori, tai pernelyg spartaus augimo lėtėjimo“, – pridūrė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų