Po spartaus atsigavimo nuo koronaviruso sukeltos krizės, pastaruoju metu antros pagal dydį pasaulio ekonomikos atsigavimas praranda pagreitį, o bendrasis vidaus produktas (BVP) trečiąjį ketvirtį, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, ūgtelėjo 4,9 proc., pranešė Nacionalinis statistikos biuras (NBS), paminėjęs „nestabilų ir netolygų“ vidaus atsigavimą.
Rodiklis šiek tiek atsiliko nuo 5 proc., kurį prognozavo naujienų agentūros AFP apklausti analitikai, o nuo balandžio–birželio mėnesio skaičiaus rodiklis atsiliko net trimis procentiniais punktais.
NBS atstovas spaudai Fu Linghui pirmadienį žurnalistams teigė, jog „dabartinis tarptautinės aplinkos neapibrėžtumas didėja, tuo tarpu vidaus ekonomikos atsigavimas vis dar yra nestabilus ir netolygus“.
Palyginti su ankstesniais trimis mėnesiais, ekonomika pasistiebė tik 0,2 proc. ir tai buvo silpniausias augimas nuo pirmąjį praėjusių metų ketvirtį fiksuoto susitraukimo
„Augimą sulėtino nekilnojamojo turto sektoriaus plėtros sulėtėjimas, kurį pastaruoju metu dar labiau sustiprino „Evergrande“ problemos“, – pažymėjo Louisas Kuijsas, tyrimų bendrovės „Oxford Economics“ analitikas.
Nekilnojamojo turto milžinės „China Evergrande“, įklimpusios į daugiau nei 300 mlrd. JAV dolerių dydžio skolas, problemos pakirto būsimų pirkėjų nuotaikas.
Vyriausybės įgyvendintos nekilnojamojo turto sektoriaus reguliuojančiosios priemonės, ypač sugriežtintos skolinimo taisyklės, smarkiai paveikė esminį ekonomikos augimo variklį ir turėjo neigiamą poveikį kitoms pramonės šakoms, įskaitant statybą.
Investuotojai su nerimu stebi „Evergrande“ padėties pokyčius ir nerimauja, kad ji gali turėti įtakos platesnei ekonomikai.
Visgi Kinijos Kinijos centrinis bankas savaitgalį patikino, kad bet koks finansų sektoriaus nuosmukis bus kontroliuojamas, o banko vadovas Yi Gang sekmadienį vykusiame seminare teigė, jog valdžios institucijos stebi, ar tokios problemos kaip įsipareigojimų neįvykdymo rizika nekyla „dėl netinkamo valdymo ir audringos plėtros“ kai kuriose įmonėse.
Dėl tebesitęsiančio nekilnojamojo turto rinkos silpnumo praėjusį mėnesį būsto pardavimai pagal vertę sumažėjo 16,9 proc., po rugpjūtį fiksuoto 19,7 proc. nuosmukio, rodo oficialūs duomenys.
L.Kuijs pažymėjo, kad rugsėjį „papildomą smūgį“ sudavė elektros energijos trūkumas ir gamybos apimčių mažėjimas, kurį sukėlė vietos valdžios institucijų klimato ir saugos tikslų įgyvendinimas.