Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Koks lietuvių ryšys su ekonomika, kuri turėtų pralenkti Kiniją?

Indija – viena iš greičiausiai augančių ekonomikų pasaulyje. Dauguma Vakarų valstybių meta eksporto ir gamybos pajėgas būtent į ją. Pasirodo, kad lietuviai taip pat pradeda atrasti šį tolimą tašką. Praeitais metais užfiksuotas milžiniškas eksporto šuolis į Indiją – jis augo net 3 kartus.
Eksportas
Eksportas

Lietuvos ambasadorius Indijoje Laimonas Talat-Kelpša teigia, kad nors dabar lietuvių verslininkai tik žvalgosi, kaip galėtų išnaudoti šią rinką, jau ne sykį buvo sudarytos didelės apimties sutartys, kurios kelia Lietuvos bendrus rodiklius į viršų.

Kitą vežamų prekių į Indiją dalį sudarė lazeriai ir jų dalys. Šiuos produktus lietuviai eksportuoja jau daugelį metų. Todėl, kad nemaža Indijos universitetų dalis naudoja šias technologijas ir kas kelis metus jas atnaujina.

Tačiau svarbiausia prieš pradedant verslą Indijoje – suvokti kultūros unikalumą.

Tačiau svarbiausia prieš pradedant verslą Indijoje – suvokti kultūros unikalumą. Ambasadorius įspėja, kad lietuviai yra per daug pripratę prie vakarietiško prekybos modelio.

Skiriasi ir patys verslo standartai. Indijoje mažmeninė prekyba organizuojama  visiškai kitaip. Skiriasi net tradiciniai apsipirkimo taškai.

Lietuvos verslui Indija galėtų tapti kur kas didesnio eksporto tašku. Šiuo metu šalyje vyksta svarbios ekonominės reformos, pradėtos panašiu metu, kaip ir Lietuvoje. Auga ir vartotojiška visuomenės dalis. Vidurinę klasę, kuri gali pirkti importuojamus produktus, o tarp jų – ir iš Lietuvos, sudaro apie pusė milijardo žmonių. Dėl gerėjančių ekonominių sąlygų, planuojama, kad vidurinė klasė augs.

URM nuotr./Laimonas Talat-Kelpša
URM nuotr./Laimonas Talat-Kelpša

Ambasadorius pabrėžia, kad tai, kas lietuviams įprasta, indams gali tapti visiška naujove. Prieš keletą metų šioje rinkoje buvo pristatytas šokoladinis sviestas, kuris iki tol žmonėms buvo nežinomas. Praėjus porai metų, pasak Laimono Talat-Kelpšos, šokoladinis sviestas tapo viena populiariausių prekių. Šiuo metu šio produkto pardavimai kyla geometrine progresija į viršų. Tad europiečių investuotojos lėšos įvedant naujovę atsipirko.

Tačiau Lietuva turėtų galvoti ne vien tik apie maisto produktus.

Laimono Talat-Kelpšos nuomone, lietuviai dar neatkreipė dėmesio į didėjantį indų srautą vidurio Europoje. Prognozuojama, kad po dviejų metų Baltijos valstybės taps jų traukos centru.

2012-aisiais Lietuvoje studijavo šiek tiek mažiau nei šešiasdešimt indų, o praeitais metais jų skaičius viršijo 600. Prognozuojama, kad greitu metu bus pasiektas tūkstantis. Ambasadoriaus nuomone, net ir tokia, atrodo, nedidelė studentų dalis Lietuvos ekonomikai suteikia pridėtinę vertę. Perkamos švietimo paslaugos, lėšos išleidžiamos būtent čia, nuomojamas būstas.

Kita sritis, dėl kurios Lietuva turėtų susiimti – turizmas. Laimono Talat-Kelpšos nuomone, lietuviai dar neatkreipė dėmesio į didėjantį indų srautą vidurio Europoje. Prognozuojama, kad po dviejų metų Baltijos valstybės taps jų traukos centru. Tačiau kol kas Lietuva negalėtų pasiūlyti Indijos turistams reikiamų paslaugų.

Pasaulio bankas prognozuoja, kad artimiausius dvejus metus Indija ekonomikos augimo tempais pralenks Kiniją ir taps sparčiausiai augančia iš visų didžiųjų valstybių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos