Kol kasos aparatai braunasi į turgus, jau ruošiami privalomi elektroniniai apskaitos žurnalai

Jau aštuonerius metus galioja tvarka, kai maisto produktus turguose pardavinėjantys prekybininkai privalo naudoti kasos aparatus. Naujausi VMI duomenys rodo, kad tai daro 67 proc. prekeivių. Valdžia, siekdama mažinti šešėlį šiame sektoriuje, sugalvojo dar vieną priemonę – skaitmenizuoti šiuo metu ranka pildomus buhalterinės apskaitos žurnalus. Teigiama, kad sistema jau kuriama, tačiau kada pradės veikti, neaišku.
Turgavietėse dirbantys kauniečiai mokosi dirbti su kasos aparatais
Kasos aparatas turgavietėje / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Naujovei nepritaria

Sostinės Kalvarijų turguje tris metus žalią mėsą pardavinėjantis Kristupas, kaip ir pridera, naudoja kasos aparatą bei ranka pildo buhalterinės apskaitos žurnalą.

Prekybininkas 15min pasakojo, kad naudotis kasos aparatu jam nesunku, jis panašus į kalkuliatorių, tačiau kartais keblumų kyla dėl buhalterijos.

„Jeigu yra kažkokių rimtesnių klausimų (...), aš paprašau pagalbos buhalterės. Vis tiek čia reikia baigti tam tikrus mokslus, kad tiksliai orientuotumeisi. Čia visai kita kvalifikacija“, – akcentavo jis.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Mėsininkas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Mėsininkas

Be to, kadangi Kristupas pardavinėja mėsos gaminius, buhalterinės apskaitos vedimas kartais yra komplikuotas.

„Aš dirbu prie mėsos. Reikia pirštines nuimti, rankos būna ir kraujuotos. Mes juk ne biure sėdime“, – pažymi jis.

Aš dirbu prie mėsos. Reikia pirštines nuimti, rankos būna ir kraujuotos. Mes juk ne biure sėdime, – sakė prekybininkas.

Nepaisant to, Kristupas aiškina, prie tvarkos prisitaikęs ir jos besilaikantis. Tačiau netrukus valdžia ketina įvesti naujovę (buhalterinės apskaitos žurnalus skaitmenizuoti), kurią pašnekovas vertina skeptiškai.

„Manau, pas mus yra daug žmonių, kurie nežino, kaip naudotis internetu, nežino, kas yra kompiuteris. Dažniausiai tai pakankamai garbaus amžiaus žmonės, bet ne tik. Manau, kad jiems čia yra baisiausias daiktas. (...) Žmogui, kuris nėra chirurgas, sakyti, kad jam reikia daryti kažkokią operaciją – jis bus priverstas tą daryti, bet nežinia, ar kokybiškai tą padarys“, – aiškina prekybininkas.

Planuojama nauja tvarka

Turguose šviežią mėsą ir jos gaminius, obuolius, braškes, pomidorus, agurkus, bulves pardavinėjantys prekiautojai turėtų suklusti. Dabar ranka pildomi popieriniai buhalterinės apskaitos žurnalai netrukus bus pakeisti viena elektronine forma (ją reikės pildyti kiekvieną rytą ir vakarą).

Šiuo metu kuriama Centralizuota turgaviečių apskaitos informacinė sistema (CTAIS), kuri leis vykdyti efektyvesnę turgavietėse minėtais maisto produktais prekiaujančių prekybininkų priežiūrą. Taip tikimasi mažinti šešėlį šiame sektoriuje.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./ Turguje
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./ Turguje

Planuojama, kad CTAIS sistemą naudos visi vardytus maisto produktus pardavinėjantys prekiautojai įskaitant ir tuos, kurie naudoja kasos aparatus. Išimtis būtų taikoma asmenims, savo ūkyje išauginusiems žemės ūkio produktus ar iš jų pagaminusiems maisto produktus.

Žemės ūkio ministras artimiausiu metu pateiks sprendimą dėl turgaviečių apskaitos skaitmenizavimo.

Kaip veiks CTAIS sistema?

Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) atstovai 15min aiškino, kad CTAIS savo veikimo principu būtų analogiška šiuo metu veikiančiai elektros ar dujų deklaravimo sistemai „Gilė“ („Ignitis“).

„Siekiant išvengti didelio rankinio duomenų įrašymo į formą, CTAIS būtų sukurta integracijų su kitomis valstybinėmis informacinėmis sistemomis ir klasifikatorių pagrindu, t. y. dalis reikalingų formos laukų būtų užpildoma automatiškai, registruojantis prekybai ar pasirenkant iš klasifikatorių“, – teigė jie.

Pasak ŽŪM, CTAIS sistemos naudojimui nereikės specialaus prietaiso, pakaks paprasto kompiuterio su interneto ryšiu. Esą dėl programėlės telefone ar planšetiniame kompiuteryje vis dar svarstoma.

„Sistemos sukūrimas, priežiūra ir tobulinimas tiek turgaviečių administracijoms, tiek prekeiviams nekainuos. Duomenys į CTAIS būtų įvedami vadovaujantis teisės aktais“, – užtikrino ŽŪM atstovai.

15min jau rašė, kad naujai tvarkai kritikos negailėjo prekyviečių ir turgaviečių atstovai. Jie akcentavo, kad skaitmeninė buhalterinė apskaita gali sukelti problemų vyresniems prekeiviams.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilniaus Kalvarijų turgus
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilniaus Kalvarijų turgus

ŽŪM 15min paaiškino, kad darbo su CTAIS sistema mokys jos kūrėjai, Žemės ūkio ir kaimo verslo centro specialistai.

„Mokymai turgaviečių administracijų darbuotojams ir prekeiviams nekainuos. Numatoma parengti detalius, spausdintus „Naudotojo vadovus“, – teigė ŽŪM atstovai.

Mokymai turgaviečių administracijų darbuotojams ir prekeiviams nekainuos. Numatoma parengti detalius, spausdintus „Naudotojo vadovus, – teigė ŽŪM atstovai.

Į klausimą, kada pradės veikti CTAIS sistema, ŽŪM tepasakė, kai bus sukurta. Tačiau patikino, kad šiemet sistema veikti dar nepradės.

Kasos aparatus naudoja apie 67 proc.

Tai ne pirma ir ne vienintelė valdžios priemonė siekiant mažinti šešėlinę ekonomiką.

Nuo 2011 m. gegužės maisto produktus turgavietėse parduodantys prekybininkai privalo naudoti kasos aparatus (galioja ir tam tikros išimtys), tačiau prievolei paklūsta ne visi.

„VMI 2018–2019 m. vykdomos ūkinės veiklos deklaravimo ir kasos aparatų naudotojų duomenimis, turgavietėse iš 1044 asmenų, prekybai maisto produktais, kasos aparatus naudoja 700 asmenų, t. y. apie 67 proc.“, – 15min informavo VMI Kontrolės departamento atstovas Rolandas Puncevičius.

Turgavietėse iš 1044 asmenų, prekybai maisto produktais, kasos aparatus naudoja 700 asmenų, t. y. apie 67 proc., – teigė R.Puncevičius.

Luko Balandžio / 15min nuotr./ Rolandas Puncevičius
Luko Balandžio / 15min nuotr./ Rolandas Puncevičius

VMI atstovas aiškino, kad naudoti kasos aparatų neprivaloma, kai prekiaujama lauko sąlygomis ar savo užaugintais produktais.

„Kasos aparatų gali nenaudoti ir gyventojai, kurie turgavietės teritorijoje prekiauja jų pačių surinktomis, neperdirbtomis miško gėrybėmis, savo užaugintais vaisiais ar daržovėmis“, – dėstė R.Puncevičius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų