Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Komunistinės Šiaurės Korėjos moterys – rinkos ekonomikos pionierės

Militarizuota ir vyrų dominuojama Šiaurės Korėja – šalis, kurioje pagrindinės namų maitintojos yra moterys. Skaičiuojama, kad moterys šioje šalyje uždirba daugiau negu 70 proc. namų ūkio pajamų. Moterys daugiausiai dirba neoficialiuose turguose, kurie ypatingai suklestėjo per pastaruosius keletą metų, rašo naujienų svetainė cnbc.com.
Pardavėja laisvosios ekonomikos zonoje esančioje parduotuvėje netoli Pchenjano
Pardavėja laisvosios ekonomikos zonoje esančioje parduotuvėje netoli Pchenjano / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Pietų Korėjos vyriausybės valdomo „Nacionalinio instituto Korėjos suvienijimui“ atlikto tyrimo duomenimis, dauguma šalies vyrų dirba valstybiniuose darbuose, kur mokami maži atlyginimai, arba tarnauja kariuomenėje.

Mes, šiaurės korejiečiai, sakome, kad vyrai kovoja socializmo, o moterys – gyvenimo fronte , – teigė 2012 m. į Pietų Korėją pabėgęs 26 metų vyriškis iš Šiaurės Korėjos.

„Mes, šiaurės korejiečiai, sakome, kad vyrai kovoja socializmo, o moterys – gyvenimo fronte“ , – teigė 2012 m. į Pietų Korėją pabėgęs 26 metų vyriškis iš Šiaurės Korėjos. Jis siunčia pinigus į šiaurę savo mamai, kuri augina kiaules ir parduoda mėsą juodojoje rinkoje.

„Valstybė neremia, o mano tėvas turi darbą, už kurį nemokama, kurį jis privalo atlikti kaip pareigą“, – pridūrė savo pavardės nepanoręs viešinti pabėgėlis iš Šiaurės Korėjos, šiuo metu gyvenantis Seule.

Šiaurės Korėjos planinė ekonomika po pagrindinės jos rėmėjos Šaltojo karo metais Sovietų Sąjungos subyrėjimo taip ir neatsigavo. XX a. dešimtajame dešimtmetyje komunistinėje šalyje kilo badas, kurio metu, skirtingais vertinimais, mirė nuo 800 tūkstančių iki 1,5 mln. žmonių.

Būtent per badą ir po jo Šiaurės Korėjoje moterys iš pradžių pradėjo pardavinėti pašarui skirtus grybus, o varinius kabelius atidavinėti į metalo laužo supirktuves tam, kad galėtų išmaitinti savo šeimas.

Vis dėlto vyrai dominuoja 24,5 mln. gyventojų turinčios Šiaurės Korėjos vyriausybėje ir kariuomenėje. Vienintelės moterys, matomos Pchenjano valdžios elite, yra šalies diktatoriaus Kim Jong Uno sesuo Kim Yo Jong ir jo teta Kim Kyong Hui.

Nors šešėlinė ekonomika Šiaurės Korėjoje ir nėra legali, tačiau toleruojama, nes ja dažnai naudojasi ir valstybės pareigūnai.

Nors šešėlinė ekonomika Šiaurės Korėjoje ir nėra legali, tačiau toleruojama, nes ja dažnai naudojasi ir valstybės pareigūnai.

Remiantis pabėgėlių iš Šiaurės Korėjos pasakojimais, šalyje iš viso yra apie 400 nelegalių turgaviečių, kurių prekeiviai komunistų partijos nariams moka mokesčius už turimą vietą.

Skelbiama, kad turguose prekiaujančios Šiaurės Korėjos moterys per mėnesį uždirba nuo 6 iki 18 JAV dolerių, o tai net keliasdešimt kartų viršija atlyginimus valstybiniuose darbuose.

Pietų Korėjos tyrėjai teigia, kad komunistinės šalies vyrai beveik nieko neuždirba ir Šiaurės Korėjos gyvenimo lygis priklauso nuo moterų verslo sugebėjimų.

„Moterys perima valstybės vaidmenį užsiimdamos rinkos ekonomika“, – teigė „Korėjos moterų ir politikos centro“ Seule vadovė Kim Eun-ju.

„Dabar net vyrai galimų žmonų ieško turguose“, – pridūrė ji.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų