Konstitucinis Teismas spręs dėl motinystės išmokų „lubų“

Konstitucinis Teismas (KT) nagrinės, ar maksimalų motinystės (tėvystės) išmokos dydį numatanti tvarka neprieštarauja Konstitucijai.
Teisme
Teisme / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

KT ketvirtadienį pradės nagrinėti Vilniaus apygardos administracinio teismo (VAAT) prašymą dėl Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatyme įtvirtintos tvarkos, kad darbuotojo atlyginimo, naudojamo motinystės (tėvystės) pašalpai apskaičiuoti, maksimalus dydis negali viršyti 3,2 einamųjų metų draudžiamųjų pajamų dydžio sumos (šiuo metu – 1523,2 euro).

VAAT nagrinėjo žmogaus skundą, kuriam paskirtos maksimalios pašalpos iki vaikui sukaks dveji metai suma buvo mažesnė nei pusė jo darbo užmokesčio, nuo kurio buvo mokamos „Sodros“ įmokos. Jis teismui nurodė, kad pašalpa buvo apskaičiuota taikant maksimalų 67,81 euro dienos uždarbį, nors jo dienos uždarbis siekė 177,09 euro.

Anot gyventojo, toks ribojimas yra neproporcingas, nes „Sodros“ įmokos mokamos nuo visos pajamų sumos, be to, žmonėms, kurių darbo užmokestis neviršija maksimalios ribos, pašalpa neribojama.

Anot gyventojo, tokia tvarka prieštarauja Konstitucijos nuostatoms, kad šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas, valstybė saugo šeimą, motinystę, tėvystę ir vaikystę, taip pat globoja šeimas, auginančias vaikus namuose, teikia joms paramą.

Skundą pateikęs gyventojas neginčijo tvarkos, pagal kurią tėvai gali rinktis – vienerius metus gauti 100 proc. buvusio atlyginimo pašalpą arba gauti mažesnę pašalpą dvejus metus su galimybe antraisiais metais grįžti į darbą, neprarandant pašalpos. Pastaruoju atveju ji siekia 70 proc. buvusio uždarbio pirmaisiais metais ir 40 proc. – antraisiais metais.

Nepaisant to, VAAT pažymėjo, kad dabar skaičiuojant pašalpą, yra dvigubas ribojimas – nustatant procentinį pašalpos dydį bei maksimalų jos dydį, siejant jį su draudžiamųjų pajamų 3,2 dydžio suma. Teismas taip pat pabrėžė, kad maksimalus dydis yra taikomas tik ribojant pašalpos dydį, tačiau nėra nustatytas maksimalus dydis, nuo kurio nemokamos „Sodros“ įmokos.

„Mokėdami atitinkamo dydžio valstybinio socialinio draudimo įmokas, asmenys yra įgiję teisėtą lūkestį, kad jiems bus skirta proporcingo dydžio motinystės (tėvystės) pašalpa“, – nurodė VAAT.

KT 2016-ųjų kovą jau konstatavo, kad motinystės pašalpa, kuri mokama už nėštumo ir gimdymo atostogų laiką (70 kalendorinių dienų iki gimdymo ir 56 (arba 70) dienas po gimdymo), negali būti riboja ir turi siekti dirbančios moters iki atostogų gauto atlyginimo vidurkį. Šiai pašalpai taip pat buvo taikomos draudžiamųjų pajamų 3,2 dydžio sumos „lubos“.

Šis KT nutarimas įsigaliojo nuo 2017 metų pradžios.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs