Tiesa, dar maždaug tris mėnesius teks laukti, kol pataisos bus notifikuotos Briuselyje, o tada Seime vyks galutinis balsavimas. Vis dėlto politinė valia jau išreikšta, ir tai galima švęsti. Tačiau kas iš tikrųjų pasikeis ir ką tai reikš vartotojams bei verslui? Įžvalgomis dalinasi „Vyno dienas“ organizuojančio „Vyno klubo“ bendrasavininkis Arūnas Starkus.
Parodose ir masiniuose renginiuose leidžiami stipresni gėrimai
Pataisose nuo 13 iki 15 tūrio proc. pakeltas alkoholinių gėrimų, kuriais leidžiama prekiauti parodose ir mugėse, stiprumas. Anksčiau galiojęs apribojimas (iki 13 tūrio proc.) buvo nelogiškas.
Vynas skirstomas ne pagal alkoholio koncentraciją, o pagal kilmę, vynuogių veisles, stilių ir pan. Kai kurie vyno stiliai beveik visada peržengia 13 proc. alkoholio tūrio. Manau, kad nei pataisoms oponavęs A.Sysas, nei parlamentarė A.Širinskienė negalėtų paaiškinti, kodėl parodoje galima parduoti butelį šampano (12,5 tūrio proc.), o raudonojo Italijos „Primitivo“ (visada daugiau nei 13,5 tūrio proc.) negalima.
Tiesa, „Vyno dienose“ alkoholiniais gėrimais nebus prekiaujama, nes tai edukacinė paroda. Lankytojai kviečiami dalyvauti degustacijose, susitikti su vyndariais ir kitų gėrimų gamintojais, vyno, alaus, stipriųjų gėrimų ekspertais, atrasti naujas šalis, vyno ir kitų gėrimų stilius.
LR Seimus patvirtinus AKĮ pakeitimus, masiniuose renginiuose pagaliau bus galima nusipirkti taurę vyno. Iki šiol vartotojai galėjo rinktis tik alų ar sidrą, nes buvo draudžiama prekiauti gėrimais, stipresniais nei 7,5 proc. alkoholio tūrio. Naujoje redakcijoje leidžiama prekiauti gėrimais iki 15 tūrio proc.
Sprendimu džiaugiasi vyno ir midaus pardavėjai. Tačiau daugiausiai laimės vartotojai, kurie mėgsta vyną, taigi bent trečdalis Lietuvos renginiuose galės jaustis patogiai.
Alkoholį bus galima dovanoti. O nebuvo galima?!
Alkoholį vėl bus galima dovanoti. Parlamentaras Aurelijus Veryga posėdyje ragino kolegas balsuoti „prieš“, apkaltino Sveikatos apsaugos ministrą veidmainyste, kai jis Vyriausybės posėdyje pritarė į Seimą keliavusioms pataisoms, tačiau veidmainystė buvo nepastebėti, kad iki šiol galiojęs draudimas nesprendė jokios problemos.
Jis net kėlė etinių (jei ne teisinių) problemų, prisimenant, kad Prancūzijos prezidentas E. Makronas Lietuvos prezidentui dovanojo gero vyno dėžę, o Sakartvelo ambasadorė buvo sustabdyta nešanti į Seimą dovanų jai labai brangų vyno butelį.
Nesusipratimų nebebus ir įmonių buhalterijos apskaitoje, o sprendimus apie kalėdines dovanas priiminės įmonių vadovai, o ne jų vardu LR Seimo nariai.
Edukacija nėra reklama
Šiek tiek sušvelnintas ir absoliutus alkoholio reklamos draudimas. Tiksliau, įteisinta tai, kas praktikoje galiojo seniausiai ir kam pritarė ir AKĮ įstatymą įgyvendinantis Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas:
- objektyvi pažintinė, mokslinė, istorinė informacija apie alkoholinių gėrimų vartojimo būdus, gamybą, tradicijas, pelnytus apdovanojimus nebus laikoma reklama. Nežinodami vynuogių veislių, gamybos būdų vartotojai neturėjo galimybės informuotai išsirinkti vyno, todėl ši informacija ir iki šiol buvo randama ant butelių etikečių, elektroninės prekybos svetainėse.
Tačiau platesnės pažintinės, istorinės informacijos legalizavimas yra svarbus žingsnis, atveriantis žmonėms galimybes šviestis, išmokti atpažinti aukštesnę kokybę. Šiuolaikiniame laisvai judančių žmonių pasaulyje tokios informacijos kitomis kalbomis vis tiek nebuvo įmanoma apriboti.
Dabar ją vėl bus galima skaityti ir lietuviškai. O apie laimėtus medalius, kitaip sakant, apie geriausios kokybės gėrimus, nebaudžiami galės skelbti ir Lietuvos vyno, midaus, stipriųjų gėrimų gamintojai. - AKĮ pataisos leidžia reklama nelaikyti ir informacijos apie alkoholinių gėrimų derinimą su maistu, alkoholinių gėrimų ir maisto degustacijas. Someljė darbas vėl tampa legalus, o restoranai kviesdami vakarieniauti nebeturės slėpti, kad prie kepsnio bus priderinta tinkamo raudonojo vyno taurė.
Degustustacijas siūlantys vyndariai neturės slėptis
Sveikintinas ir atsiradęs leidimas degustuoti gėrimus gamybos vietose. Žmonės, keliaudami po Lietuvą, nori lankyti besikuriančias mažas vynines, midaus daryklas, vynuogynus, ragauti jų vyną, kaip tai daro keliaudami po Europą. Dabar gamintojas savo vyno galėjo leisti ragauti tik įrengęs barą su licencija „vartoti vietoje“ ir, neduok Dieve, kas nors būtų pasiūlęs paragauti vyno nemokamai. Absurdiškas draudimas panaikintas.
Iš Seimo salės realus gyvenimas gali atrodyti abstrakčiai, todėl sveikintina, kad šį kartą parlamentarai pritarė konkretiems nedideliems pokyčiams, kurie palengvins paprasto žmogaus kasdienybę, ir jis tikrai pateisins pasitikėjimą, kurį parodė įstatymo leidėjai, grąžindami laisvę pačiam asmeniui priimti kai kuriuos su alkoholio vartojimu susijusius sprendimus.