Ispanijoje 500 eurų banknotai net turėjo pravardę. Juos mėgta vadinti „Bin Ladenu“. Visi žinojo, kad toks banknotas egzistuoja, bet niekas jo nematė, kaip ir garsaus teroristo.
„Bank of America“ analitikas Athanasios Vamvakidis deda pastangas, kad Europos centrinis bankas panaikintų 500 eurų kupiūras. Tarp vadinamųjų G10 – dešimties pirmaujančių pramoninių šalių, nėra tokios didelės vertės banknoto atitikmens. 500 eurų kupiūros panaikinimas esą padėtų stimuliuoti ekonomiką. Anot ECB, būtų „iššluoti“ nusikaltėliai, kurie nelegaliai uždirbtus pinigus neretai laiko būtent tokiomis kupiūromis.
A.Vamvakidis mano, kad tokio dydžio banknotai neretai naudojami kaip investicija. Esą tokios kupiūros tėra „pinigai po čiužiniu“ ir dienos šviesą retai išvysta. ECB tyrimas rodo, kad mokėjimams panaudojama tik trečdalis apyvartoje esančių 500 eurų kupiūrų.
Yra pakankamai įrodymų, jog dauguma laikančių tokios vertės kupiūras yra kriminaliniai nusikaltėliai arba mokesčių vengėjai. Britų kovos su organizuotu nusikalstamumu pareigūnai taip pat patvirtino, kad apie 90 proc. 500 eurų banknotų yra nusikaltėlių rankose.
Todėl A.Vamvakidis patarė ECB išimti šiuos pinigus iš apyvartos. Esą tai paskatintų paklausą ir sustiprintų euro kursą, savo ruožtu tai padėtų eksporto bendrovėms.
Analitikas 2010 metais Tarptautiniam valiutos fondui sukūrė ankstyvosios finansų krizės įspėjimo sistemas. Jo teigimu, tai, kad šių banknotų rinkoje nebėra tiek daug rodo, jog daug nusikaltėlių iš euro zonos yra išvykę.
Manoma, kad vien Ispanijoje glūdi apie ketvirtadalis visų apyvartoje esančių 500 eurų banknotų.
Jei būtų nuspręsta ryžtis tokiam žingsniui, ECB paskelbtų iki kokios datos šios kupiūros gali būti pristatytos į banką ir pakeistos į smulkesnius banknotus. Svarbu tai, kad savininkai turės įrodyti, kad pinigus įgijo teisėtai.
Analitiko teigimu, keitimui turėtų būti skirtas mėnuo. Esą per daug laiko nusikaltėliams leistų pinigus „išplauti“.
Pabrėžiama, kad greito sprendimo dėl 500 eurų banknoto ateities nesitikima.