Geros tendencijos
Kalbėdamas posėdyje Ministras Pirmininkas teigė, kad pasiekti šešėlinės ekonomikos masto mažėjimo padėjo visos Vyriausybės 2014-aisiais priimtos kovos su šešėline ekonomika priemonės. Vis dėlto, anot A.Butkevičiaus, vienomis sėkmingiausių galima būtų įvardinti Muitinės departamento pradėtą taikyti naują kuro deklaravimo tvarką ir automobilių bakų išpylimo kuro kontrolę.
„Gerų rezultatų atnešė nustatyta privaloma kuro įsigijimo ir panaudojimo pagal kiekvieną automobilį tvarka, vykdyta jos laikymosi kontrolė. Tai padėjo valstybei gauti daugiau pajamų iš akcizo nuo degalų“, – kalbėjo premjeras.
Vyriausybėje buvo pristatyti naujausi šešėlinės ekonomikos vertinimai bei Valstybės finansų kontrolės ir teisėsaugos institucijų 2014 metų rezultatai. A. Butkevičius tikino, kad priklausomai nuo tyrimo imties, struktūros ar metodo institucijų pateikiami rezultatai visuomet kiek skiriasi, juk tiksliai nustatyti šešėlinės ekonomikos mastą neįmanoma, tačiau, premjeras džiaugėsi, kad visi pateikti duomenys rodo teigiamas tendencijas.
Gerų rezultatų atnešė nustatyta privaloma kuro įsigijimo ir panaudojimo pagal kiekvieną automobilį tvarka, vykdyta jos laikymosi kontrolė. Tai padėjo valstybei gauti daugiau pajamų iš akcizo nuo degalų, – teigė A.Butkevičius.
Šešėlis traukiasi
Posėdžio metu buvo pristatyti ketu keturi skirtingi Lietuvos šešėlinės ekonomikos tyrimai. Vieno jų autoriaus, profesoriaus Friedricho Schneiderio vertinimu, 2013 m. šešėlinės ekonomikos mastas Lietuvoje sudarė 28 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), o 2014-aisiais jis siekė 27,1 proc. Taigi – per metus smuko 0,9 proc. Specialistas prognozavo, kad Lietuvai su šešėline ekonomika seksis kovoti ir kitąmet, 2015-aisiais ji turėtų mažėti dar labiau ir siekti 25,8 proc.
Stokholmo ekonomikos mokyklos prof. A.Sauka analizavo dvejų metų šalies kovos su šešėline ekonomika pasiekimus. 18,2 proc. 2012-aisiais siekusią šešėlinę ekonomiką Lietuvai iki 2014-ųjų pabaigos, anot specialisto, pavyko sumažinti iki 15,3 proc. Šešėlinės ekonomikos traukimąsi konstatavo ir Lietuvos laisvosios rinkos institutas, anot jo, nuo 2012-ųjų iki 2014 metų šalis kasmet šešėlį sumažindavo procentu. Pristatyti ir teigiami „Nielsen“ kompanijos duomenys, kurie rodė, kad Lietuvoje sumažėjo ir neapmokestintų tabako gaminių mastai – nuo 35,4 proc. prieš dvejus metus iki 28,4 šiemet.
Mažėjo kontrobandos mastai
Muitinės departamento generalinio direktoriaus pavaduotojas Vygantas Paigozinas teigė, kad numatytas 2014-aisiais metais įgyvendinti planas įvykdytas su kaupu – 103-imis proc. Pasak jo, praėjusiais metais į biudžetą surinkta 3,7 mlrd. Lt akcizų, kas yra 117,9 mln. Lt daugiau nei planuota.
Pristatyti ir teigiami „Nielsen“ kompanijos duomenys, kurie rodė, kad Lietuvoje sumažėjo ir neapmokestintų tabako gaminių mastai – nuo 35,4 proc. prieš dvejus metus iki 28,4 šiemet.
Teigiamomis žiniomis dalinosi ir VMI viršininko pavaduotojas Dainoras Bradauskas. Anot jo, 2014-aisiais užfiksuota mažiau neregistruotos ekonominės veiklos vykdymo ir vengimo apskaityti pajamas atvejų. Tai lėmė, kad iš gyventojų pajamų mokesčio į biudžetą įplaukė 72,2 mln. Lt daugiau nei planuota.
Užsibrėžtus tikslus viršijo ir į iš pelno mokesčių į valstybės biudžetą įplaukiančios pajamos, jų buvo 79,8 mln. Lt daugiau nei planuota. Vis dėlto, anot D.Bradausko, žaboti pelno mokesčio vengimą ir toliau išliks svarbiausiu institucijų uždaviniu.
Dar efektyvesnė kova
Siekdama su šešėline ekonomika kovoti dar efektyviau Vyriausybė parengė teisės aktų pakeitimo projektus ir pateikė juos Seimui. Pirmiausia, pasiūlyta didinti atsakomybę už kontrabandą ir nelegalią prekybą.
Atsižvelgiant į tai, kad kai kurios labdaros ir paramos organizacijos, viešosios įstaigos dėl tam tikrų įstatymo spragų dalyvauja mokestinio sukčiavimo schemose, Seimui pateikti ir Viešųjų įstaigų, Labdaros ir paramos fondų, Asociacijų ir Pelno mokesčio įstatymų pakeitimai.
Numatyta dar efektyviau kovoti ir su neteisėtu PVM nemokėjimu bei taikyti solidarią atsakomybę asmenims, kurie žinojo ar turėjo žinoti, kad apskaičiuota PVM suma nebus sumokėta. Siekiant tai įgyvendinti Seimui svarstyti patiktas ir Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pakeitimo ir papildymo projektas.
Taip pat ketinama didinti įmonių finansinę drausmę ir finansinių operacijų skaidrumą, todėl Seimui pateiktas ir atsiskaitymų grynaisiais pinigais ribojimo įstatymo projektas.
Vienas svarbesnių tikslų – didinti turgaviečių administracijos atsakomybę už jų turgavietėse vykdomą nelegalią veiklą, tai padėtų įgyvendinti parengti Tabako kontrolės, Alkoholio kontrolės įstatymų ir Administracinių teisės pažeidimų kodekso pakeitimai.
Didelis dėmesys skirtas ir nelegalaus darbo ir mokėjimų „vokeliuose“ mastui mažinti. Tam Seimui svarstyti parengtas ir pateiktas Darbo kodekso pakeitimas. Juo numatoma prievolė darbdaviui sumokėti nelegaliai dirbusiam asmeniui atlyginimą už darbą ne mažesnį už minimaliąją mėnesinę algą ir ne mažiau kaip už tris mėnesius. Taip pat Seimui pateikti ir kelių kitų įstatymų pakeitimo, padėsiančių kovoti su šešėlinės šalies ekonomikos mastais, projektai.
„Vyriausybė namų darbus atliko, dabar Seimas turėtų svarstyti pateiktus projektus. Jei įstatymų pakeitimai bus priimti, tai padės dar labiau stiprinti kovą su sukčiavimu, mokesčių vengimu, nelegaliu darbu“, – įsitikinęs Ministras Pirmininkas A.Butkevčius.