Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2013 04 09 /12:50

Kovo mėnesį labiausiai brango daržovės

2013 m. kovo mėn., palyginti su vasario mėn., vartojimo prekių ir paslaugų kainos padidėjo 0,3 procento, praneša Lietuvos statistikos departamentas. Tam daugiausia įtakos turėjo 6,1 procento padidėjusios drabužių, 5,9 – daržovių ir bulvių, 3,8 procento – avalynės kainos bei 1,2 procento sumažėjusios degalų ir tepalų, 1,9 – šilumos energijos kainos.
Turguje
Turguje / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Vartojimo prekių kainos per šį laikotarpį padidėjo 0,4 procento, paslaugų kainos – 0,2 procento. 2013 m. kovo mėn., palyginti su vasario mėn., vartojimo prekių ir paslaugų valstybės ir savivaldybių institucijų reguliuojamos kainos sumažėjo 0,5 procento, o rinkos kainos padidėjo 0,5 procento. Valstybės ir savivaldybių institucijų reguliuojamų kainų pokyčio įtaka mėnesiniam bendrajam vartojimo prekių ir paslaugų kainų pokyčiui sudarė -0,09 procentinio punkto, o rinkos kainų įtaka sudarė 0,41 procentinio punkto.

2013 m. kovo mėn., palyginti su vasario mėn., iš maisto produktų ir nealkoholinių gėrimų daugiausia – 5,9 procento – pabrango daržovės ir bulvės, 0,7 – duona ir grūdų produktai, 0,4 – vaisiai ir uogos, o atpigo 1,3 procento mineraliniai vandenys, gaivieji gėrimai ir sultys, po 0,9 procento – pienas ir jo produktai, sūris, kiaušiniai bei kava, arbatžolės, kakava.

Iš įvairių prekių ir paslaugų 1,5 procento pabrango neelektriniai asmens priežiūros prietaisai, reikmenys ir priemonės, 0,9 – juvelyriniai dirbiniai ir laikrodžiai, 0,7 procento – kiti asmeniniai daiktai.

Per tą patį laikotarpį iš būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro grupės prekių ir paslaugų daugiausia atpigo suskystintos dujos maistui ruošti – 3,8 procento, šilumos energija – 1,9, būsto nuomos mokesčiai sumažėjo 0,4 procento. Būsto priežiūros ir remonto medžiagos pabrango 1 procentu.

Iš transporto prekių ir paslaugų daugiausia atpigo  dyzeliniai degalai – 1,7 procento, suskystintos automobilinės dujos – 1,3, benzinas – 1,1, dviračiai – 0,7 procento, o pabrango keleivinio oro transporto paslaugos – 8,3 procento.

2013 m. kovo mėn. metinė (2013 m. kovo mėn., palyginti su 2012 m. kovo mėn.) infliacija sudarė 1,5 procento ir buvo 2,1 procentinio punkto mažesnė nei 2012 m. kovo mėn. (2012 m. kovo mėn., palyginti su 2011 m. kovo mėn., – 3,6 procento). Metinės infliacijos lygį daugiausia lėmė maisto produktų ir nealkoholinių gėrimų, alkoholinių gėrimų ir tabako gaminių, drabužių ir avalynės, būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro prekių ir paslaugų pabrangimas bei ryšių prekių ir paslaugų atpigimas.

Vartojimo prekės per metus pabrango 1,5, o paslaugos – 1,6 procento. 

2013 m. kovo mėn., palyginti su 2012 m. kovo mėn., valstybės ir savivaldybių institucijų reguliuojamos kainos padidėjo 2,1 procento, rinkos kainos – 1,4 procento.

2013 m. kovo mėn. vidutinė metinė infliacija sudarė 2,7 procento ir buvo 1,5 procentinio punkto mažesnė nei 2012 m. kovo mėn. (4,2 procento).

Violeta Klyvienė: Infliacija – mažesnė, nei prognozuota

Redakcijos archyvo nuotr./Danske banko vyresnioji analitikė Baltijos šalims Violeta Klyvienė
Redakcijos archyvo nuotr./Danske banko vyresnioji analitikė Baltijos šalims Violeta Klyvienė

Kovo mėnesį metinė Lietuvos infliacija krito iki 1,5 proc. ir buvo mažesnė nei prognozavo „Danske Bank“ (1,7 proc.). Tai lėmė nepakankamai įvertintas šilumos energijos kainų sumažėjimo poveikis vartotojų kainų indeksui. Kaip ir buvo manyta, pagrindinį poveikį kovo mėnesį infliacijai darė didėjusios drabužių ir avalynės kainos bei brangę maisto produktai, rašo banko analitikė Violeta Klyvienė.

Pirmojo 2013 m. ketvirčio tendencijos rodo, kad Lietuvos vartojimo kainų dinamika kol kas atsilieka nuo mūsų bazinio modelio ir mažėja sparčiau nei prognozavome. Tam teigiamą poveikį darė palankios žaliavų kainų tendencijos. Kita vertus, šaltas pavasaris gali lemti aukštesnes nei paprastai šviežių daržovių kainas. Tačiau, nepaisant to, mes šiek tiek sumažiname savo metinės infliacijos prognozę nuo 2,9 proc. iki 2,5 proc.

Kita vertus, pasaulinėje naftos rinkoje vis dar gausu aukštesnės naftos kainos ženklų, kurie turėtų paskatinti naftos brangimą 2013 m. antrajame ketvirtyje. Geopolitinė įtampa Artimųjų Rytų ir Šiaurės Afrikos regione išlieka, stabilumo neprideda ir agresyvi Šiaurės Korėjos retorika.

Tačiau antrosios 2013 m. pusės tendencijos jau daugiau priklauso nuo Saudo Arabijos atsako į augančią naftos pasiūlą. Greičiausiai OPEC karteris nesugebės koordinuotai sureaguoti į pastarąjį veiksnį, o tai lems naftos kainų sumažėjimą metų pabaigoje.

Taigi, apibendrinant visus 2013 m., galima sakyti, kad išorinių veiksnių rizika kol kas yra subalansuota.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos