Saugo nuo išnaudojimo
Šiuo metu numatyta, kad bandomasis laikotarpis negali būti ilgesnis nei trys mėnesiai, bet L.Jonauskas mano, kad tai – per daug. Jis įregistravo Darbo kodekso pataisas, kuriomis siūlo šį laikotarpį sutrumpinti iki vieno mėnesio.
Anot jo, kartais darbdaviai šiuo laikotarpiu piktnaudžiauja ir neretai dėl to nukenčia jauni, darbo patirties neturintys arba turintys jos mažai asmenys.
„Deja, pasitaiko atvejų, kai darbdaviai jaunus žmones priima į darbą, o besibaigiant bandomajam laikotarpiui be objektyvių priežasčių, tiesiog nenorėdami kelti po bandomojo laikotarpio sutarto darbo užmokesčio, juos atleidžia“, – aiškino L.Jonauskas.
Dėl šios priežasties, jo manymu, reikia imtis pokyčių ir jo pasiūlytas bandomojo laikotarpio trumpinimas padėtų išvengti darbuotojų išnaudojimo, užtikrintų jų teises į socialinę ir finansinę apsaugą.
„Kas yra tie trys mėnesiai darbuotojui? Žmogus tris mėnesius yra priverstas būti neapibrėžtumo padėtyje, kurioje jis neturi daugelio įprastų darbuotojų turimų garantijų. Jis gali būti atleistas bet kada, įspėjus jį prieš tris darbo dienas. Jam nepriklauso jokios išeitinės kompensacijos, kurios mokamos atleidžiamiems ilgiau dirbantiems darbuotojams.
Tuos tris mėnesius žmogus praranda finansines galimybes bandomuoju laikotarpiu imti būsto paskolą, taip pat yra priverstas tenkintis mažesniu atlyginimu. Todėl išbandymo termino sumažinimas darbuotojams ir socialiai, ir finansiškai leis jaustis daug tvirčiau“, – aiškino Seimo narys.